Ekranizacja „Stu lat samotności” wchodzi w kolejną fazę realizacji. Filmowcy rozpoczęli budowę Macondo

26 października 2022

Netflix ogłosił, że rozpoczęto budowanie uniwersum, w którym będzie się toczyć akcja serialu opartego na powieści „Sto lat samotności” Gabriela Garcíi Márqueza. Wiadomość przekazano w 40. rocznicę przyznania pisarzowi Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

„Nieco ponad 3 lata temu poinformowaliśmy, że wraz z rodziną Márqueza chcemy jako pierwsi przenieść na ekran jego dzieło. Dzisiaj możemy – przepełnieni dumą i ambicją, ale też poczuciem odpowiedzialności i obowiązku – podzielić się szczegółami naszych planów” – przekazał Francisco Ramos, wiceprezes ds. treści latynoamerykańskich w Netfliksie.

„Projekt wymaga zaangażowania najlepszych artystów sztuk audiowizualnych, scenarzystów, producentów, reżyserów, scenografów, projektantów, kostiumografów i innych specjalistów, a także największych ekspertów od twórczości Márqueza (z których większość to Kolumbijczycy). Zatrudnieni artyści już rozpoczęli realizację ambitnego i wymagającego wielkiej precyzji procesu tworzenia ekranowego świata. Teraz możemy oficjalnie ogłosić podjęcie kolejnych kroków” – dodał Ramos.

Netflix przedstawił twórców filmowych zaangażowanych w realizację serialu na podstawie dzieła Márqueza. Reżyserami, którzy nakręcą odcinki pierwszego sezonu, są Alex García López i Laura Mora. López reżyserował m.in. odcinki seriali „Wiedźmin” i „Utopía”. Mora ma na koncie m.in. reżyserię filmów „Zabić Jesusa” i „Królowie świata” (kolumbijski kandydat do Oscarów 2023) oraz seriali „Zielona granica” i „Kradzież stulecia”.

Za scenografię odpowiadać będzie Eugenio Caballero, który otrzymał Oscara za „Labirynt fauna” Guillerma del Toro i który niedawno był zatrudniony przy filmach „Roma” Alfonsa Cuaróna i „Bardo” Alejandra G. Iñarritú. Będzie mu towarzyszyć jego częsta współpracowniczka, Bárbara Enríquez. Bárbara projektowała scenografię m.in. do filmów „Roma” i „Nagroda”. Z kolei przygotowaniem kostiumów zajmie się Catherine Rodríguez, która pracowała m.in. przy serialu Netfliksa „Goles en contra”.

Adaptacją powieści na potrzeby scenariusza zajął się José Rivera, znany z filmów takich jak „Dzienniki motocyklowe” i „33”. Pomoże mu grupa kolumbijskich scenarzystów: Natalia Santa („Kradzież stulecia”), Camila Brugés („Zielona granica”) i Albatros González („Lynch”). Ich konsultantką będzie María Camila Arias („Królowie świata”).

W ekipie twórców znalazł się też operator Paulo Pérez, który posiada doświadczenie w realizacji zdjęć w bardzo wymagających środowiskach, jak serce kolumbijskiej Amazonii pokazane w serialu „Zielona granica”. Dyrektorkami castingów, które mają za zadanie znaleźć setki aktorów wcielających się w członków rodziny Buendía i inne postacie, są Yolanda Serrano i Eva Leira. Obie pełniły te funkcje m.in. przy filmach „Ból i blask” oraz „Julieta” Pedro Almodóvara, a także przy serialu „Dom z papieru”.

Ze względu na skalę tej produkcji platforma Netflix podjęła współpracę z wytwórnią Dynamo, razem z którą zrealizowała m.in. seriale „Narcos”, „Kroniki kryminalne: Colmenares”, „Zielona granica” i „Kradzież stulecia”. Producentami ekranizacji będą Diego Ramírez Schrempp, Carolina Caicedo i Josep Amorós.

„Rozpoczynamy długą podróż, która jest możliwa tylko dzięki zaufaniu, jakim obdarzyli nas Rodrigo García i Gonzalo García. Z olbrzymim szacunkiem i poczuciem wielkiej odpowiedzialności podejmujemy się opowiedzenia historii Macondo i rodziny Buendía zgodnie z wizją wybitnego laureata Nagrody Nobla” – zapowiada Francisco Ramos.

Przy okazji Netflix zaprezentował pierwsze zdjęcia Macondo, które powstanie w Kolumbii. Poniższy materiał pokazuje ekipę budującą makietę wioski:

[am]
fot. Netflix

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film