Ekranizacja „Obietnicy poranka” Romaina Gary?ego od piątku w kinach! Wznowienie książki dostępne w księgarniach

16 lipca 2018


20 lipca na ekrany polskich kin wchodzi adaptacja „Obietnicy poranka”, bestsellerowej powieści autobiograficznej Romaina Gary?ego, wybitnego francuskiego pisarza polskiego pochodzenia. W rolach głównych w filmie zobaczymy Pierre’a Nineya i Charlotte Gainsbourg. Z okazji premiery obrazu wznowiono również książkę, którą można dostać w księgarniach w całej Polsce dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Od dzieciństwa spędzonego w Polsce, przez okres dojrzewania w Nicei, do lat studenckich w Paryżu i ciężkiej służby lotniczej podczas II wojny światowej, życie Romaina Gary’ego obfitowało w niezwykłe wydarzenia. Pragnienie, aby żyć tysiącem żyć i zostać wielkim człowiekiem oraz cenionym pisarzem wszczepiła mu matka, Nina. To miłość tej ekscentrycznej kobiety, ambitnej i niesłychanie inspirującej, wyniesie go na sam szczyt, ale też stanie się dla niego ciężarem.

Swoje dzieciństwo i młodość Romain Gary opisał w autobiograficznej powieści „Obietnica poranka”. „To pikarejska opowieść, inicjacyjna historia przygodowa, która obejmuje 20 lat życia Romaina Gary’ego i jego matki. Przepełniona jest zwrotami akcji z różnych krajów. Ich życie jest ciągiem wykorzystanych lub straconych możliwości, potyczek, szans od losu i nieszczęść. Mnóstwo wydarzeń. Surowiec powieści przekracza wszelkie wyobrażenia” ? mówi reżyser Eric Barbier.

Choć filmowcy zamierzali być wierni duchowi powieści, konieczne było dokonanie radykalnych cięć w fabule. „Podzieliłem powieść na bardzo małe jednostki akcji: do końca książki naliczyłem tych jednostek aż 876. Oczywiście musieliśmy to skrócić” ? komentuje reżyser. „Trzeba było wymyślić scenariusz, który zachowałby istotę powieści, a jednocześnie zredukował ją o jakieś dwie trzecie”.

Ekranizacja „Obietnicy poranka” wymagała zakrojonych na szeroką skalę badań. Romain Gary opisuje autentyczne wydarzenia ze swojej przeszłości, ale jednocześnie niejednokrotnie wyolbrzymia je, aby prezentowały się bardziej epicko i niezwykle. Filmowcom zależało, aby uszanować to osobliwe podejście. Musieli jednak zadbać o szczegóły, które pisarz często pomijał w swej książce. „Rzeczywistość nigdy nie jest opisana szczegółowo. Jest jakby abstrakcyjna. Jeśli dany fragment rozgrywa się w Wilnie, co dokładnie mam pokazać? W jakiej dzielnicy mieszkali Romain i jego matka? Musiałem przeprowadzić wiele badań, aby ukazać te miejsca tak, jak widziały je osoby wymienione w książce” ? wyjaśnia Barbier.

W rolę Romaina Gary’ego wcielił się niezwykle popularny nad Sekwaną Pierre Niney („Frantz”, „Miłość po francusku”). Zdaniem reżysera był to jedyny aktor, który dzięki swojemu wyglądowi i talentowi mógł wcielić się w bohatera w różnych momentach życia. Na jego korzyść przemawiało też podobieństwo do pisarza i znajomość jego twórczości. Niney przekonał nawet reżysera, żeby na końcu filmu zamieścić ważną frazę z książki, której początkowo w scenariuszu nie było.

Matkę pisarza, Ninę, zagrała niezrównana Charlotte Gainsbourg. Wprawdzie wcześniej nie czytała książek Gary’ego, ale posiadała ? jak to określił Barbier ? intymne zrozumienie tej postaci. Babcia aktorki, podobnie jak matka autora „Obietnicy poranka”, odbyła podróż z Rosji do Francji. Gainsbourg znała więc całkiem nieźle kontekst historyczny i opowieści o dawnym Wilnie, dzięki czemu wniosła do filmu wiele wartościowych spostrzeżeń.

„Obietnicę poranka” kręcono w 5 krajach przez 14 tygodni. W epizodach wystąpili także polscy aktorzy, m.in.: Katarzyna Skarżanka, Marta Klubowicz i Piotr Cyrwus. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun ekranizacji, która na ekrany polskich kin wchodzi w piątek 20 lipca:

Wznowienie książki „Obietnica poranka” Romaina Gary’ego z filmową okładką:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film