Edward Berger wyreżyseruje pierwszą niemieckojęzyczną ekranizację „Na Zachodzie bez zmian” Ericha Marii Remarque’a

20 lutego 2020


Edward Berger, znany m.in. z realizacji miniserialu „Patrick Melrose”, wyreżyseruje nową ekranizację „Na Zachodzie bez zmian”. Zgodnie z zapowiedziami będzie to pierwszy niemieckojęzyczny film na podstawie tego słynnego dzieła Ericha Marii Remarque’a.

W ostatnim czasie filmowcy coraz chętniej sięgają po tematykę I wojny światowej. Najpierw Francuzi nakręcili adaptację „Do zobaczenia w zaświatach” Pierre’a Lemaitre’a, która otrzymała trzynaście nominacji do Cezarów i ostatecznie została nagrodzona pięcioma statuetkami. Potem reżyser Sam Mendes zrealizował film „1917”, który był jednym z najgorętszych tytułów tegorocznej gali Oscarów (osiem nominacji, trzy statuetki) i jak dotychczas zarobił na świecie ponad 320 milionów dolarów. Można więc było spodziewać się, że producenci zdecydują się niebawem nakręcić kolejny film nawiązujący do wydarzeń z lat 1914-1918.

Prawa do ekranizacji powieści „Na Zachodzie bez zmian” Ericha Marii Remarque’a nabyły firmy Rocket Science i Amusement Park. Pierwsza zajmie się obsługą sprzedaży filmu na całym świecie. Druga wyprodukuje antywojenny dramat. Stanowisko reżysera objął Edward Berger. Za scenariusz na podstawie książki odpowiedzialni są Ian Stokell i Lesley Paterson. W jednej z głównym ról wystąpi Daniel Brühl, ale aktora, który wcieli się w Paula Bäumera, jeszcze nie obsadzono.

Książka Remarque’a opowiadająca o grupie szkolnych przyjaciół, którzy za namową nauczyciela zaciągają się do wojska i na własnej skórze doświadczają okrucieństwa oraz bezsensowności wojny, została już dwukrotnie przeniesiona na ekran. W 1930 roku powstał film kinowy w reżyserii Lewisa Milestone’a, a w 1979 roku – film telewizyjny w reżyserii Delberta Manna (na zdj.). Twórcy nowej ekranizacji mają nadzieję ukazać historię opisaną przez Remarque’a z nowej perspektywy. O zapowiadanej adaptacji tak mówi niemiecki reżyser Edward Berger: „To fizyczny, emocjonalny i bardzo nowoczesny film, który nigdy nie został opowiedziany z perspektywy mojego kraju. Nigdy nie nakręcono niemieckojęzycznego filmu. Teraz mamy szansę zrealizować antywojenny film, który naprawdę poruszy naszą publiczność”.

Aktualnie w sprzedaży dostępne jest najnowsze wydanie książki „Na Zachodzie bez zmian” Remarque’a opublikowane przez Dom Wydawniczy Rebis:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film