„Dzikie karty” – powstanie nowy widowiskowy serial osadzony w uniwersum zapoczątkowanym przez George?a R.R. Martina

8 sierpnia 2016

serial-dzikie-karty-1
Universal Cable Productions nabyło prawa do realizacji serialu telewizyjnego opartego na serii książek „Dzikie karty” osadzonych w uniwersum stworzonym wspólnie przez George?a R.R. Martina i Melindę Snodgrass.

„Dzikie karty” to seria powiązanych ze sobą antologii opowiadań i powieści fantastycznych pisanych przez znanych autorów, która wywodzi się z gry fabularnej „Superworld”, w jaką grali w latach 80. w Nowym Meksyku zaprzyjaźnieni pisarze science fiction. Z uwagi na poświęcony czas i kreatywny wysiłek, jaki włożyli w rozgrywkę, jeden z nich, George R.R. Martin, uznał, że pomysły, jakie narodziły się w trakcie spotkań, można przekształcić w uniwersum, które stałoby się podstawą serii książek pisanych przez różnych autorów. Wspólnie z Melindę Snodgrass opracował podstawowe ramy wszechświata, w którym rozgrywa się akcja, a następnie zaprosił do udziału w projekcie Rogera Zelazny?ego, Lewisa Shinera, Pat Cadigan, Howarda Waldropa, Edwarda Bryanta i Stephena Leigha. Tak narodziła się pierwsza książka, która wyszła w styczniu 1987 roku i dała początek wielotomowej serii.

serial-dzikie-karty-2

„Dzikie karty” to alternatywna historia świata, która ma być dojrzałą odpowiedzią na komiksy superbohaterskie. W następstwie II wojny światowej w Ziemię uderzył obcy wirus. 90 procent zarażonych zmarło w męczarniach, 9 procent przeszło okropne deformacje ciał i umysłów (nazywani są Dżokerami), a garstka pozostałych obdarzona została nadludzkimi mocami (noszą miano Asów). „Dzikie karty” to opowieść o nich wszystkich.

serial-dzikie-karty-3

Które historie z książek trafią na ekran? Którzy bohaterowie zostaną pokazani? Na tak wczesnym etapie trudno udzielić odpowiedzi na to pytanie. Jak zapewnia Martin, na pewno pojawi się Croyd Crenson, bo bez niego nie sposób wyobrazić sobie tego serialu. Projekt został natychmiast skierowany do dalszego rozwoju. Fanów Martina czekających na szósty tom „Pieśni lodu i ognia” uspokajamy, że autor nie będzie zaangażowany w prace nad nową produkcją. Po pierwsze dlatego, że ma umowę na wyłączność ze stacją HBO. Po drugie, skupiony jest na pisaniu książki. Producentami wykonawczymi będą Melinda Snodgrass i Gregory Noveck. „Oni znają i kochają uniwersum ?Dzikich kart? prawie tak samo dobrze jak ja i myślę, że wykonają świetną robotę. Życzę im powodzenia” ? napisał Martin.

Jeśli wszystko ułoży się zgodnie z planem serial powinien trafić na ekrany telewizorów w 2017 lub 2018 roku. Do tego czasu muszą wam wystarczyć książki z serii „Dzikie karty”, które wydaje w Polsce wydawnictwo Zysk i S-ka.

dzikie-karty-ksiazki

Na załączonych grafikach prezentujmy ilustracje Marca Simonettiego z brazylijskiego wydania pierwszych trzech tomów „Dzikich kart”.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film