„Dziewczyna z portretu” – ekranizacja powieści Davida Ebershoffa od dziś w polskich kinach

22 stycznia 2016

dziewczyna-z-portretu-film-1
W piątek 22 stycznia na ekrany polskich kin wejdzie „Dziewczyna z portretu” w reżyserii nagrodzonego Oscarem Toma Hoopera, twórcy „Jak zostać królem” i musicalu „Les Miserables. Nędznicy”. Film jest ekranizacją powieści zainspirowanej życiem pary artystów, Lili Elbe i Gerdy Wegener.

„Dziewczyna z portretu” opowiada historię jednej z pierwszych osób, które przeszły udokumentowaną operację zmiany płci. Jest rok 1926, Kopenhaga. Einar Wegener i jego żona Gerda to para artystów malarzy. Jego krajobrazy cieszą się coraz większą popularnością. Ona zyskuje sławę jako portrecistka. Są zgodnym, kochającym się małżeństwem. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia, zmuszona terminem oddania portretu Gerda prosi męża, by przywdział elementy damskiej garderoby, aby, patrząc na niego, mogła skończyć zamówioną pracę. To moment przełomowy w ich życiu. Einar szybko orientuje się, że kobiece alter ego, Lili, jest prawdziwą i właściwą stroną jego osobowości. Lili rozpoczyna własne życie. Niespodziewanie dla samej siebie, Gerda odkrywa w niej źródło nowych inspiracji, rodzaj twórczego fermentu, który redefiniuje jej sztukę. Ale temu artystyczno-miłosnemu „trójkątowi” wkrótce przyjdzie zmierzyć się z brakiem akceptacji ze strony społeczeństwa.

Para wyrusza do otwartego obyczajowo i moralnie Paryża, gdzie kariera Gerdy rozkwita. Prywatnie losy małżonków ewoluują, ale zawsze, bez względu na wszystkie przeciwności, Gerda wspiera Lili w jej meandrycznej podróży w poszukiwaniu siebie. Wbrew wszystkim i wszystkiemu, oboje znajdują w sobie odwagę, by pozostać sobą i postępować zgodnie z nakazami serca.

dziewczyna-z-portretu-film-2

Obraz powstał w oparciu o debiutancką powieść Davida Ebershoffa, którą przy okazji kinowej premiery wznowiło w filmowej okładce wydawnictwo Znak Literanova. Opublikowana w 2000 roku książka, do dziś ukazała się w prawie dwudziestu wersjach językowych. Producenci ? Gail Mutrux i Anne Harrison ? pracowali nad filmem przeszło dekadę. Już w roku wydania książki Gail Mutrux rozpoczęła prace nad przełożeniem jej na język filmu. W 2003 roku dołączyła do niej Linda Reisman, dwa lata później Anne Harrison. Wtedy prace nad scenariuszem rozpoczęła Lucinda Coxon.

„Gail i Anne przesłały mi książkę, po której przeczytaniu uświadomiłam sobie, że poruszająca historia Lili została zepchnięta w społeczną niepamięć. Zanim przeczytałam książkę, nigdy nie słyszałam o Lili. Natychmiast zgłębiłam całą historię tej pięknej miłości. Najbardziej chciałam przenieść do scenariusza zdumiewającą uniwersalność tej historii” – mówi Lucinda Coxon. „By posłużyć się przykładem, kiedy Gerda i Lili, kiedy jeszcze żyła jako mężczyzna, podejmują wspólną decyzję o przeprowadzce do Paryża, przecież nie jest to wyłącznie próba znalezienia bardziej otwartego obyczajowo społeczeństwa, to także decyzja o dorastaniu i potrzebie znalezienia domu. Myślałam o nich nie tylko jako o zakochanej parze, ale także jako artystach, którzy wspólnie tworzą sztukę. Oni oboje właściwie bez przerwy próbują poszerzyć granicę wolności dla samych siebie, pozostając w miłości”.

dziewczyna-z-portretu-film-4

Scenariusz autorstwa Coxon trafił do rąk reżysera, Toma Hoopera, który niemal natychmiast zdecydował się na udział w sfilmowaniu losów Lili i Gerdy. „Pokochałem tę historię od razu, już w momencie czytania scenariusza, a więc w 2008 roku, kiedy pracowałem nad 'Jak zostać królem’. To najlepszy scenariusz, jaki kiedykolwiek czytałem. Podczas lektury płakałem trzy razy, a nie jestem szczególnie sentymentalnym mężczyzną. Chciałem wziąć się do pracy natychmiast” – opowiada reżyser. „Dla mnie ta historia jest ściśle połączona z tą, którą przedstawia film 'Jak zostać królem’. To opowieść o tym, co jest między nami samymi a tzw. 'lepszą wersją’ nas samych. I o tym, jak udaje nam się pokonać blokady między nimi”.

W jednej z głównych ról w filmie zobaczymy Eddiego Redmayne?a. Aktor miał w sumie do zagrania trzy role ? Lili przed transformacją i Lili po niej. Największego talentu wymagał jednak etap pośredni. Eddiemu partneruje Alicia Vikander, która wcieliła się w rolę Gerdy. Oprócz nich na ekranie zobaczymy Bena Whishawa, Amber Heard oraz Matthiasa Schoenaertsa i Sebastiana Kocha.

Prawdziwa Lili Elbe (po lewej jeszcze jako Einar Wegener).

Prawdziwa Lili Elbe (po lewej jeszcze jako Einar Wegener).

W czasach kiedy Lili Elbe poddawała się operacji, wiedza medyczna w tej dziedzinie prezentowała się dużo skromniej niż obecnie. Współcześnie uważa się, że nie była ona osobą transseksuaalną, lecz hermafrodytyczną i mogła być od urodzenia dotknięta zespołem Klinefeltera lub inną nieprawidłowością genetyczną. Lili Elbe zmarła niedługo po piątej operacji zmiany płci, prawdopodobnie na skutek powikłań po przeszczepie macicy.

„Dziewczyna z portretu” zdobyła w tym roku cztery nominacje do Oscara. Akademia Filmowa doceniła gwiazdorską obsadę tej produkcji. Eddie Redmayne powalczy o Oscara w kategorii najlepszy aktor m.in. z Leonadro DiCaprio, a nazwisko Alicii Vikander pojawiło się na liście nominacji dla najlepszych aktorek drugoplanowych.  Filmowa opowieść o życiu Lili Elbe została nominowana również w kategoriach scenografia i kostiumy.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Dziewczyna z portretu”. Premiera w kinach 22 stycznia:

fot. Focus Features

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film