„Dzieciństwo wodza” – film luźno oparty na noweli Jean-Paula Sartre’a i powieści Johna Fowlesa

7 listopada 2016

dziecinstwo-wodza-foto1
11 listopada do kin studyjnych w Polsce wejdzie film „Dzieciństwo wodza”. Napisany i wyreżyserowany przez Brady’ego Corbeta obraz to mrożąca krew w żyłach baśń o początkach faszyzmu luźno oparta na noweli o tym samym tytule Jean-Paula Sartre’a i powieści „Mag” Johna Fowlesa.

Dramat fantastyczno-historyczny „Dzieciństwo wodza” opowiada historię Prescotta, chłopca przebywającego w podparyskiej wsi tuż po I wojnie światowej. Ojciec dziecka jest wysłannikiem amerykańskiego rządu Woodrowa Wilsona i bierze udział w pracach nad Traktatem Wersalskim. Matka to sfrustrowana kosmopolitka i konserwatywna protestantka w jednej osobie. Uwagę chłopcu poświęca jedynie guwernantka. Wysokie IQ Prescotta podszeptuje mu coraz bardziej radykalne formy buntu. Na ekranie obserwujemy narodziny tytułowego wodza.

dziecinstwo-wodza-foto2

„Dziewięć lat temu przeczytałem książkę Margaret MacMillan 'Paris 1919: Six Months That Changed the World’ (’Paryż 1919: Pół roku, które zmieniło świat’) reprezentującą typowe poglądy na temat podpisania Traktatu Wersalskiego. Wojna w Iraku trwała wtedy od dwóch lat i w dużej mierze właśnie przez jej pryzmat patrzyłem na tę pracę. Kiedy czytałem to, co Margaret napisała o szczerych, ale bezskutecznych wysiłkach Wilsona podczas Paryskiej Konferencji Pokojowej, uderzył mnie znikomy rozwój amerykańskiej polityki zagranicznej przez niemalże wiek, który upłynął od tego czasu. Książka Margaret zachęciła mnie do zapoznania się z kolejnymi materiałami dotyczącymi międzywojnia” – opowiada reżyser. „Później natrafiłem na biografię Mussoliniego opisującą jego młodość i dzieciństwo. Momentalnie uderzyło mnie kilka szczegółów – jako chłopiec miał w zwyczaju rzucać kamieniami w parafian wychodzących z kościoła po mszy. (Wiemy, że zanim przyjął korzystną dla kariery politycznej ścieżkę prokościelną, był zagorzałym przeciwnikiem religii.) Oprócz tego został wyrzucony ze szkoły za dźgnięcie kolegi nożem w rękę. Mimo, że sam był powszechnie znanym kobieciarzem, w czasie swoich rządów ostro potępiał cudzołóstwo. Z tego, co wiadomo, był próżnym, zniewieściałym i delikatnym chłopcem”.

dziecinstwo-wodza-ksiazki

Ten konflikt wewnętrzny i sprzeczności zaintrygowały Brady’ego Corbeta na tyle, że zaczął prace nad scenariuszem do „Dzieciństwa wodza”. Później w tworzenie skryptu włączyła się również partnerka życiowa reżysera, Mona Fastvold. Historia została luźno oparta na noweli Jean-Paula Sartre’a o tym samym tytule pochodzącej ze zbioru „Mur” i powieści „Mag” Johna Fowlesa, ale nie tylko. „Opowieść jest połączeniem wszechobecnych nawiązań do utworów literackich, a także dokumentacji historycznej dotyczącej wydarzeń, poprzedzających podpisanie słynnego ze swych licznych wad Traktatu Wersalskiego, który przygotował mroczny grunt dla całego okresu międzywojennego. Mały bohater filmu to nie tylko świadek tych wydarzeń. Postać Prescotta łączy się z nimi metaforycznie. Chłopiec jest opętany przez myśl epoki” ? tłumaczy reżyser Brady Corbet.

Chętni do odkrycia literackich tropów w debiucie reżyserskim Brady’ego Corbeta, będą mieli ku temu okazję już od 11 listopada, kiedy to film wejdzie na ekrany polskich kin. W obsadzie „Dzieciństwa wodza” zobaczymy Roberta Pattinsona („Cosmopolis”), Liama Cunninghama („Gra o tron”), Stacy Martin („Nimfomanka”) i Berenice Bejo („Artysta”). Całości dopełnia wybuchowa, emocjonalna muzyka Scotta Walkera.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu:

Plakaty promujące film „Dzieciństwo wodza”:

dziecinstwo-wodza-plakat1

dziecinstwo-wodza-plakat2

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film