„Dziadek do orzechów i cztery królestwa” ? disnejowski film inspirowany opowiadaniem E.T.A. Hoffmanna już w kinach

3 listopada 2018


2 listopada na ekrany kin wszedł najnowszy bożonarodzeniowy film Disneya. „Dziadek do orzechów i cztery królestwa” to reinterpretacja słynnego opowiadania klasyka grozy E.T.A. Hoffmanna i baletu Mariusa Petipy.

„Dziadek do orzechów” od dawna kojarzy się z klimatem świąt, drewnianymi żołnierzykami, tańczącymi kwiatami i małą dziewczynką ściganą przez puchate myszy. Wszystko zaczęło się od pobudzającego wyobraźnię opowiadania „Dziadek do orzechów i król myszy” E.T.A. Hoffmanna z 1816 roku. Utwór doczekał się wielu spektakularnych adaptacji scenicznych podziwianych przez całe pokolenia widzów. Teraz również zrealizowano wysokobudżetową wersję filmową. Jak mówi Lasse Hallström, jeden z reżyserów disnejowskiego „Dziadka do orzechów…”, „ta opowieść zmieniała się na przestrzeni lat. Wersja Alexandra Dumasa była mniej przerażająca, na jej podstawie powstał balet z muzyką Piotra Czajkowskiego. To właśnie muzyka fascynowała mnie najbardziej. Każda wersja tego przedstawienia jest inna, ewoluuje wraz z wyobraźnią twórców. My poszliśmy tą samą drogą. Dodajemy do tej opowieści coś od siebie”.

W „Dziadku do orzechów i czterech królestwach” Disneya poznajemy Klarę, inteligentną czternastolatkę z zacięciem do nauk ścisłych. Jak wyjaśnia scenarzystka Ashleigh Powell, Klara nie czuje się dobrze w swojej skórze: „Jest jak ryba wyjęta z wody. Nie pasuje do normalnego stereotypu dziewczynki ery wiktoriańskiej. Nie interesują jej piękne suknie i inne takie rzeczy. Lubi tworzyć, budować i poznawać zasady działania różnych mechanizmów. Pod tym względem jest bardzo podobna do swojego ojca chrzestnego Drosselmeyera. Są bratnimi duszami”. Klara boryka się z niedawną śmiercią swojej matki. „To pierwsze Boże Narodzenie, które jej rodzina spędza bez Marie” ? kontynuuje Powell. „Matka zostawiła pod choinką prezenty dla Klary i jej rodzeństwa. To one wprawiają wszystko w ruch”.

Klara dostaje pozytywkę w kształcie jaja z notką: „Wszystko, czego potrzebujesz jest w środku”. Jednak pozytywka jest zamknięta i, co ciekawe, nie ma do niej kluczyka. Dziewczynka jest rozczarowana i zaskoczona, ale jednocześnie za wszelką cenę chce otworzyć pozytywkę i poznać jej sekrety. Sprawę ułatwia złota nić, którą dostaje na dorocznym świątecznym przyjęciu od swojego ojca chrzestnego Drosselmeyera. Ona doprowadza Klarę do upragnionego kluczyka, ten jednak natychmiast ukrywa się w dziwnym i tajemniczym równoległym świecie. Tam dziewczynka poznaje żołnierza imieniem Filip, zgraję myszy oraz regentów trzech Królestw: Krainy Płatków Śniegu, Krainy Kwiatów i Krainy Słodyczy. Władcy witają ją z otwartymi ramionami, przy czym najwięcej serdeczności okazuje jej Cukrowa Wróżka, która ujawnia, że znała się dobrze z Marie.

Jednak w tym dziwnym nowym świecie czegoś brakuje. Jest on podzielony przez zadawniony konflikt, w wyniku którego jedna regentka została wygnana, a w jej królestwie roi się od myszy służących w roli żołnierzy. Aby odzyskać kluczyk i przywrócić harmonię świata Klara i Filip muszą stawić czoła Matce Cyrkonii despotycznej władczyni Czwartego Królestwa. Drugi z reżyserów, Joe Johnston, opowiada: „’Dziadek do orzechów i cztery królestwa’ należy do najlepszego gatunku opowieści bożonarodzeniowych. Jest ciekawa, dramatyczna, łapie za serce i afirmuje życie. Pozytywne przesłanie o rodzinnej miłości dającej siłę do przezwyciężenia wielkiej straty oraz przewodni motyw odkrywania swojej odwagi i pomysłowości sprawiają, że jest to idealny film na święta dla całej rodziny”.

Producent Mark Gordon mówi: „W naszej wersji Klara ma duże trudności z pogodzeniem się ze stratą matki. Droga przez żałobę prowadzi ją do magicznego świata, gdzie na każdym kroku czekają na nią nowe wyzwania. Dziewczynka musi naprawdę wziąć się w garść, żeby ocalić tę krainę i rozwiązać zagadkę, którą pozostawiła dla niej matka”.

W tej opowieści o dojrzewaniu w rolę Cukrowej Wróżki wcieliła się Keira Knightley, a w rolę Klary ? Mackenzie Foy. Jako Matka Cyrkonia wystąpiła Helen Mirren, a Morgan Freeman gra ekscentrycznego ojca chrzestnego Klary, Drosselmeyera. Eugenio Derbez i Richard E. Grant wcielają się we Floriana i Zamrożego, regentów Krainy Kwiatów i Krainy Płatków Śniegu. Jayden Fowora-Knight obsadzony został w roli Filipa Hoffmana, tytułowego dziadka do orzechów, który ożył i przybrał formę żołnierza. Matthew Macfadyen gra ojca Klary, Ellie Bamber jej siostrę Louise, a Thomas Sweet brata Fritza. Omid Djalili i Jack Whitehall wcielili się w strażników pałacowych Cavaliera i Harlequina. W filmie zobaczymy też wyjątkowy występ baletowego duetu Misty Copeland i Sergieja Polunina.

Zdjęcia do filmu „Dziadek do orzechów i cztery królestwa” kręcono w angielskim Pinewood Studios oraz w Londynie i okolicach. Za reżyserię odpowiadają Lasse Hallström i Joe Johnston. Scenariusz napisała Ashleigh Powell na motywach opowiadania „Dziadek do orzechów i król myszy” E.T.A. Hoffmanna oraz baletu „Dziadek do orzechów” Mariusa Petipy.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun oraz krótki materiał o tej produkcji:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film