„Doktor Sen” ? kontynuacja „Lśnienia” trafiła do kin. Jak reżyser Mike Flanagan pogodził wizje Stephena Kinga i Stanleya Kubricka?

15 listopada 2019


Od piątku 15 listopada na ekranach polskich kin można zobaczyć nową ekranizację prozy Stephena Kinga. „Doktor Sen” to kontynuacja historii Danny?ego Torrance?a, która rozgrywa się wiele lat po jego przerażającym pobycie w hotelu Overlook w „Lśnieniu”. Główne role w filmie wyreżyserowanym przez Mike?a Flanagana grają: Ewan McGregor, Rebecca Ferguson i debiutująca Kyliegh Curran.

Jeden z dwóch głównych bohaterów kontynuacji „Lśnienia” to Dan Torrance. Teraz jest już on dorosłym mężczyzną, który wciąż nosi blizny po koszmarze, jaki przeżył w dzieciństwie w hotelu Overlook. Usiłując znaleźć jakąś namiastkę spokoju, osiada w małym miasteczku. Tam dzięki swojej mocy niesie ulgę umierającym ludziom w hospicjum. Jednak spokój ten zostaje zakłócony, kiedy Dan spotyka Abrę ? odważną nastolatkę, posiadającą pozazmysłowy dar zwany „lśnieniem”, i to dużo potężniejszy niż w jego przypadku. Abra, która instynktownie rozpoznała, że Dan przejawia te same zdolności co ona, odszukała go, ponieważ rozpaczliwie potrzebuje jego pomocy w walce z bezlitosną Rose the Hat i jej zwolennikami ? kultem o nazwie Prawdziwy Węzeł, którego członkowie żerują na zdumiewających mocach niewinnych osób, aby zachować nieśmiertelność.

Dan i Abra zawierają nietypowy układ, aby stoczyć brutalną walkę na śmierć i życie z Rose i jej grupą. Niewinność Abry oraz bezpretensjonalne podejście dziewczyny do własnego lśnienia skłaniają Dana do użycia własnych mocy z niespotykaną dotąd siłą ? jednocześnie musi on stawić czoła własnym lękom i ponownie obudzić duchy przeszłości.

Obraz oparty został na fabule książki Stephena Kinga „Doktor Sen”, która jest kontynuacją „Lśnienia”. Reżyser Mike Flanagan miał do zrealizowania trudne zadanie. Pisząc scenariusz, musiał bowiem pogodzić obie powieści z wizją zaprezentowaną w filmowym „Lśnieniu” przez Stanleya Kubricka. Jak przyznaje sam King, nawiązanie do dzieła Kubricka było „prawdopodobnie jednym z powodów, dla którego Warner Bros. tak chętnie zrobił ten film”. Efekt jednak, pomimo niechęci do klasycznej adaptacji z Jackiem Nicholsonem, bardzo się pisarzowi spodobał. Mike Flanagan zespolił bowiem obje wizje w jedno. „Zawsze miałem wrażenie, że film Kubricka był dosyć zimny, a reżyser Mike Flanagan rozgrzał tę historię” ? powiedział King.

„Nigdy w życiu nie czułem tak dużej presji przy projekcie, a wszystko to z powodu spuścizny Kubricka i Kinga. (…) Pogodzenie tych światów od początku było niczym wrzód, od którego krwawiłem” ? opowiada Flanagan. Zasadnicza różnica polega na podejściu do postaci Jacka Torrance’a ? współczujący portret nakreślony przez Kinga od lat jest w sprzeczności ze złowrogą, choć genialną interpretacją Jacka Nicholsona. Flanagan spróbował znaleźć tkankę łączącą te dwie bardzo odmienne wizje. „Książka Kinga jest wyrazem lęku przed tym, jak jego alkoholizm odbiłby się na jego własnej rodzinie, gdyby nie opanował nałogu. Myślę, że to bijące serce książki, którą napisał. Film nakręcony przez Kubricka opowiada o niekończącym się pochodzie szaleństwa, który może nas pochwycić i kontrolować, o toksycznej męskości i o tym, jak potrafi ona zniszczyć rodzinę, a także jak to wszystko może eskalować, gdy weźmie się trzy osoby kochające się nawzajem i ulokuje je w przestrzeni bez jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym” ? tłumaczy Flanagan.

Reżyserowi filmu „Doktor Sen” udało się znaleźć „wspólną płaszczyznę” dla tych dwóch podejść do postaci Jacka Torrance’a. Pewne rzeczy, których brakowało Kingowi w ekranizacji Kubricka, Flanagan przekazał Danowi Torrence’owi. Z powieści wiemy, że syn Jacka również popadł w alkoholizm i zmagał się z uzależnieniem. Jak na ironię własna tragedia staje się pomostem, który pozwolił Danemu połączyć się z ojcem na poziomie osobistym. Jest w stanie patrzeć na niego jak na człowieka, a nie potwora. To, co przedstawiono w „Lśnieniu” Kubricka, naprawdę się wydarzyło, ale interpretacja Kinga z książki też pozostaje nienaruszona. Jak to możliwe? Sceny z oryginalnego filmu użyte w „Doktorze Śnie” odnoszą się do subiektywnych wspomnień Dana o tej przerażającej traumie z dzieciństwa. Dopiero jako dorosły mężczyzna zaczął on dostrzegać niuanse u swojego ojca, które uwydatniła powieść Kinga.

W filmie „Doktor Sen” wystąpili: Ewan McGregor jako Dan Torrance, Rebecca Ferguson jako Rose the Hat oraz Kyliegh Curran w swoim debiucie na dużym ekranie w roli Abry. Obsadę uzupełnili: Carl Lumbly, Zahn McClarnon, Emily Alyn Lind, Bruce Greenwood, Jocelin Donahue, Alex Essoe oraz Cliff Curtis. Za produkcję adaptacji odpowiadali Trevor Macy i Jon Berg, natomiast Roy Lee, Scott Lumpkin, Akiva Goldsman i Kevin McCormick pełnili funkcję producentów wykonawczych.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Doktor Sen”:

Z okazji premiery filmu wydawnictwo Prószyński i S-ka wypuściło wznowienie książki w filmowej okładce:

[am]
źródło: Warner Bros., Time, Bloody Disgusting, The Mary Sue

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: film