Denis Villeneuve chciałby nakręcić nową adaptację „Diuny”

12 września 2016

villeneuve-chce-nowa-diune
„Diuna”, jedna z najbardziej znanych, kultowych powieści science-fiction stworzona przez Franka Herberta, powinna doczekać się rzetelnie zrealizowanej adaptacji. Podobne zdanie wyraża kanadyjski reżyser Denis Villeneuve.

Twórca znany z takich filmów jak „Labirynt” czy „Sicario” w swojej karierze korzystał już z powodzeniem z literackiego materiału. Było tak między innymi w przypadku produkcji „Wróg” opartej na powieści „Podwojenie” autorstwa Jose Saramago czy nadchodzącym widowisku science-fiction „Arrival” (w Polsce ma być wyświetlane jako „Nowy początek”) będącym adaptacją opowiadania „Historia twojego życia” Teda Chianga. Teraz Villeneuve chciałby zrealizować film na podstawie innego utworu fantastycznego.

Villeneuve, który obecnie pracuje nad sequelem „Łowcy androidów”, zdradził, że marzy mu się nakręcenie kolejnej filmowej wersji „Diuny” Franka Herberta. W jednym z ostatnich wywiadów Kanadyjczyk nadmienił, że zawsze stara się wyszukiwać interesujący materiał źródłowy w gatunku science-fiction, który nie opierałby się tylko na technologicznym, wojennym anturażu. „Od dawna moim marzeniem jest adaptacja 'Diuny’, ale uzyskanie pozwoleń to długi proces i nie sądzę, aby udało się odnieść sukces na tym polu”.

Warto przy okazji dodać, że w 1984 podjęto już jedną próbę kinowej adaptacji powieści (na zdj.). Stało się to za sprawą Davida Lyncha, jednak całość została oceniona bardzo surowo ? zarówno przez czytelników, jak i krytyków. Na podstawie pierwszych tomów cyklu nakręcono również dwa miniseriale telewizyjne. Te udały się nieco lepiej.

[mw]
źródło: Variety

Tematy: , , ,

Kategoria: film