Czy Robert Langdon uratuje ludzkość przed śmiertelnym wirusem? „Inferno” na podstawie powieści Dana Browna w piątek wchodzi do kin

12 października 2016

premiera-inferna-1
Tom Hanks ponownie wciela się w postać profesora Roberta Langdona. 14 października do kin w Polsce wchodzi film „Inferno” na podstawie kolejnej książki Dana Browna, której bohaterem jest wybitny znawca symboliki zajmujący się rozwiązywaniem mrocznych zagadek.

Po gigantycznym sukcesie dwóch poprzednich filmów („Kodu da Vinci” z 2006 roku oraz „Aniołów i demonów” z 2009 roku), które na całym świecie zarobiły 1,2 miliarda dolarów, reżyser Ron Howard ponownie łączy siły z Tomem Hanksem, aby przenieść na ekran ostatnią dotychczas wydaną powieść Dana Browna z Robertem Langdonem.

Tytuł ekranizowanej książki Dan Brown zaczerpnął z arcydzieła Dantego „Inferno”, które z łacińskiego tłumaczymy jako „piekło”. Robert Langdon stanie przed największym wyzwaniem w swej dotychczasowej karierze; sytuacja jest o tyle bardziej skomplikowana, że profesor budzi się w jednym z włoskich szpitali z silną amnezją.

premiera-inferna-2

„Bez wątpienia na początku(…) Langdon przechodzi piekło, nie wiedząc, gdzie jest, co się z nim stało, to jego prywatne 'Inferno'” ? tłumaczy Dan Brown. „Budzi się w sali szpitalnej, ktoś próbuje go zamordować, a on nie ma pojęcia dlaczego. Musi połączyć mnóstwo faktów, by domyślić się, kto chce go zabić i dlaczego. Pod koniec dnia uświadamia sobie, że chodzi o coś znacznie większego niż jego osobisty dramat, że chodzi o przyszłość planety, przyszłość ludzkości” – dodaje pisarz.

Prześladowany przez powracające wizje i bóle głowy, Langdon musi dociec, co zdarzyło mu się w przeszłości, czym są wizje, i dlaczego stracił pamięć. W odzyskaniu wspomnień stara się mu pomóc dr Sienna Brooks. Wspólnie przemierzają Europę w nieprawdopodobnym wyścigu z czasem, by powstrzymać szaleńca, który za wszelką cenę chce rozprzestrzenić wirus mogący unicestwić połowę ludzkości.

premiera-inferna-3

W „Inferno” Brown sięga po poemat Dantego, wielkiego czternastowiecznego włoskiego poety, który opisał podróż duszy do Boga. Dante przeprowadza nas przez dziewięć kręgów piekła, obserwując i pokazując nam ukaranie grzeszników. Głowy przepowiadających przyszłość są tam odwrócone, tak by nie mogły więcej widzieć przyszłości; skorumpowani politycy kąpią się w gorącej smole. Ale największa kara spotyka zdrajców w IX kręgu piekielnym, są wśród nich Gajusz Kasjusz i Brutus, zabójcy Juliusza Cezara, i Judasz Iskariota.

„To Dante pokazał nam, współczesnym, nową wizję piekła” ? opowiada producent filmu, Brian Grazer. „W książce Dante śledzi grzeszników ziemskich, których dotyka ręka sprawiedliwości. To punkt wyjścia, zagadka, którą będzie musiał rozwiązać profesor Langdon. Dante opisał piekło, Boticelli nam je pokazał, ale tylko Robert Langdon, wybitny znawca symboli, może uchronić Ziemię przed piekłem, jakim będzie skażenie jej śmiercionośnym wirusem”.

premiera-inferna-4

Dla Browna wykorzystanie zapisów Dantego, które elektryzują czytelników od 800 lat, i wplecenie ich w fabułę książki było ogromnym wyzwaniem. Ośmieliło go dopiero wyobrażenie współczesnej wizji piekła, rozważenie tego, jak dziś je postrzegamy. Autor powiązał to z przeludnieniem na Ziemi, którego w ostatnim czasie doświadcza planeta oraz z potencjalnym rozwiązaniem ? wirusem, który mógłby „odciążyć” Ziemię z „nadmiaru” ludzkości. W tę wizję „piekła na ziemi” wplótł ideę każącej ręki sprawiedliwości, którą wziął z poematu Dantego. Wirus miałby być karą dla ludzkości za brak umiaru, za przeludnienie. A tą właśnie ideą przesiąknięty jest jeden człowiek. Ktoś, kto chce unicestwić połowę ludzkości, a więc kilka miliardów ludzi.

„Uznałem, że to znakomity pomysł, by jednym z bohaterów powieści uczynić czarny charakter, kogoś, kto znalazł sposób na potrojenie się liczby ludności w ciągu ostatnich osiemdziesięciu lat. Kto znalazł rozwiązanie tego problemu. Okrutne rozwiązanie” ? mówi Dan Brown. „Czytałem Dantego w dzieciństwie, zarówno w liceum, jak i na studiach, ale musiałem przeczytać to dzieło zupełnie na nowo, by móc spróbować uczynić z czternastowiecznego poematu współczesny thriller”.

premiera-inferna-5

Twórcy filmu zapowiadają, że trzecia odsłona serii jest zarazem najbardziej spektakularna wizualnie. Na ekranie zobaczymy wizje piętrzące się w głowie profesora Langdona, zupełnie inne od obrazów znanych z dwóch pierwszych części.

Tak, jak w przypadku poprzednich produkcji, tak i tym razem, u boku Hanksa pojawi się międzynarodowa obsada ? Brytyjka Felicity Jones („Siedem minut po północy”) jako dr Sienna Brooks, francuski gwiazdor Omar Sy („Nietykalni”), indyjski aktor Irrfan Khan („Życie Pi”), duńska aktorka Sidse Babett Knudsen („Subtelność”) oraz Amerykanin Ben Foster („Aż do piekła”) ? w roli czarnego charakteru Bertranda Zobrista. Za scenariusz filmu odpowiada David Koepp, który pracował już z Howardem przy „Aniołach i demonach”.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Inferna” oraz krótki materiał z planu filmowego:

źródło: United International Pictures

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: film