„Cormoran Strike: Zabójcza biel” – polska premiera czwartego sezonu serialu na podstawie powieści J.K. Rowling. Pierwszy odcinek już w HBO GO, w marcu na antenie HBO

21 stycznia 2021

Prywatny detektyw Cormoran Strike i jego współpracowniczka Robin Ellacott – bohaterowie cyklu powieści kryminalnych J.K. Rowling pisanych pod pseudonimem Robert Galbraith – powracają w czwartym sezonie serialu, aby rozwikłać tajemnicę zbrodni z przeszłości. Premiera pierwszego odcinka produkcji zatytułowanej „Cormoran Strike: Zabójcza biel” już od 21 stycznia w HBO GO. Emisja na antenie HBO w marcu.

Jak wszyscy czytelnicy cyklu książek J.K. Rowling wiedzą, serial prezentuje historię prywatnego detektywa Cormorana Strike’a, który wrócił ze służby wojskowej w Afganistanie i założył w Londynie firmę detektywistyczną. Zraniony zarówno psychicznie, jak i fizycznie mężczyzna ma niezawodną intuicję i instynkt, a także cenne doświadczenie wojskowego śledczego, które okazuje się kluczowe przy próbie rozwiązania złożonych spraw, z jakimi nie radzi sobie policja.

W czwartym sezonie zatytułowanym „Cormoran Strike: Zabójcza biel” do biura detektywa przychodzi młody mężczyzna, Billy Knight, aby opowiedzieć o pewnym zabójstwie, którego był świadkiem przed laty. W tym samym czasie Strike zostaje zatrudniony przez ministra Chiswella do śledzenia brata Billy’ego – Jimmy’ego Knighta, który szantażuje polityka. Detektyw i jego partnerka Robin pracują nad ustaleniem, w jaki sposób obydwie te sprawy mogą się łączyć. W efekcie Robin trafia do pracy pod przykrywką w Izbie Gmin. Z powodu wielkiego zaangażowania w pracę, jej związek z Matthew przechodzi kryzys. Cormoran natomiast boryka się z własnymi problemami – zakochaną w nim obecną dziewczyną oraz skomplikowaną relacją z będącą w ciąży byłą kochanką.

Tym razem filmowcy rozłożyli historię na cztery odcinki, a nie na dwa – jak to miało miejsce w sezonach na podstawie „Jedwabnika” i „Żniw zła”. „Po zrealizowaniu adaptacji poprzednich książek dla BBC i HBO, ich punktem wyjścia stało się określenie, ile to według nas będzie godzin. To prawdziwy dar. Mogliśmy więc przeczytać książkę i wczuć się w kształt adaptacji” – powiedział scenarzysta Tom Edge. „Spędziliśmy dużo czasu, rozmawiając o tym, co uważaliśmy za rdzeń książki i które aspekty musiały być na pierwszym planie, zarówno jeśli chodziło o relację Robin i Strike’a, jak również pod względem prowadzonej narracji. Zawsze szukamy sposobności, aby uszanować intencję tekstu” – dodał.

W rolach głównych w serialu ponownie występują Tom Burke jako Cormoran Strike i Holliday Grainger jako Robin. Za scenariusz produkcji odpowiada cytowany wyżej Tom Edge, reżyserii podjęła się Sue Tully. Obowiązki producentów wykonawczych pełnili Ruth Kenley-Letts, J.K. Rowling, Tom Edge oraz Neil Blair. Producentem jest Jackie Larkin.

Pierwszy odcinek serialu „Cormoran Strike: Zabójcza biel” dostępny będzie w HBO GO od czwartku 21 stycznia. Premiery kolejnych odbywać się będą co tydzień w czwartki. Emisja na antenie HBO zaplanowana została od 7 marca.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film