banner ad

Canal+ kupił prawa do ekranizacji kryminału „Tango” Michała Witkowskiego

24 listopada 2022

Stacja Canal+ poinformowała, że nabyła opcję do adaptacji najnowszej powieści Michała Witkowskiego zatytułowanej „Tango”. Ten „czarny kryminał retro”, jak głosi podtytuł książki, ukazał się w lipcu nakładem Wydawnictwa Znak Literanova.

„Od dawna obserwujemy twórczość Michała Witkowskiego. 'Tango’ jest unikalną, fascynującą historią z ogromnym potencjałem na ekranizację. Dlatego szczególnie cieszy nas, że udało nam się nabyć opcję filmową” – powiedziała Małgorzata Seck, wiceprezeska ds. programowych Canal+ Polska.

Akcja „Tanga” rozgrywa się pod koniec lat 20. w fikcyjnym miasteczku. Późna jesień, listopad. Starszy przodownik Adolf Piątek rozpoczyna śledztwo w sprawie okrutnego zabójstwa tenora z miejscowej operetki. W marynarce ofiary znaleziono kartkę z tytułem tanga „Gdzie twoje serce?”, a w jego ciele brakuje tego właśnie organu.

Pierwszym podejrzanym jest kochanek śpiewaka, pracujący jako żigolo na miejscowym dancingu, gdzie co noc uwodzi w tangu bogate kobiety. Każda, z którą zatańczy, ginie bez śladu. Na dodatek w mieszkaniu denata Piątek odnajduje ślady mogące powiązać tenora z serią okrutnych morderstw sprzed lat, tzw. „sprawą Kucharza”… Ile jeszcze kobiet przypłaci życiem tango z pięknym żigolo?

Odwołując się do tradycji kryminału noir, łącząc styl braci Coen i Tarantino, Michał Witkowski wykreował niesamowicie duszną, ciemną, perwersyjną atmosferę, precyzyjnie oddając realia mrocznej, przedwojennej Polski. „Tango” to jego najmroczniejszy kryminał i zarazem groteska, splecione w śmiertelnym uścisku. Napisanie książki poprzedził gruntowny research, na który autor poświęcił kilka lat. Pokazuje świat u progu katastrofy, gdzie zapach krwi miesza się z wonią wódki, cebuli, perfum Guerlain Shalimar, zakazanego seksu i rozkładających się ciał.

„’Tango’ ma w sobie muzykę, pasję, namiętność, zbrodnię. To jest literatura, która żyje językiem, tętni obrazami, które zapadają w pamięć” – komentuje Michał Witkowski. „Cieszę się, że nareszcie mogę uroczyście ujawnić ten wspaniały news. Jeszcze chwila a bym pękł i się 'rozpuknął’ na tysiące strzępków” – dodał na swoim profilu na Facebooku.

[am]


Tematy: , , , ,

Kategoria: film