banner ad

BBC zekranizuje powieść „Jonathan Strange i Pan Norrel”

9 stycznia 2013


Stacja BBC ogłosiła ambitny plan ekranizacji powieści Susanny Clarke pt. „Jonathan Strange i Pan Norrel”. Planowany jest sześcioodcinkowy miniserial w reżyserii Toby Haynes?a, znanego m.in. z takich telewizyjnych hitów, jak „Doctor Who” i „Sherlock”.

O adaptacji książki mówiono od lat, lecz dopiero teraz projekt nabrał oficjalnego wymiaru. Skala powieści i liczba efektów konieczna do jej ekranizacji jest ogromna, lecz Toby Haynes udowodnił już swój kunszt przy poprzednich produkcjach. Przełożeniem książki na scenariusz serialu zajmie się Peter Harness, odpowiedzialny m.in. za trzeci sezon „Wallander”. Nie znane są jeszcze szczegóły dotyczące obsady ani data planowanej premiery.

Książka Suzanny Clarke to niezwykłe połączenie wiktoriańskiej powieści z elementami fantasy. Na początku XIX wieku dwaj bardzo różni magowie pojawiają się, by zmienić historię Anglii. W roku 1806, kiedy wojna napoleońska szaleje na lądzie i morzu, większość ludzi wierzy, że magia w Anglii dawno umarła ? aż do chwili, gdy pojawia się Pan Norrell i ujawnia swoje moce. Wkrótce kolejny praktykujący mag wychodzi z ukrycia: młody, przystojny i śmiały Jonathan Strange, który zostanie studentem Norrella. To właśnie dzięki nim Anglia stanie się na powrót krainą tajemnej sztuki. Dwaj bohaterowie posiądą niezwykłą władzę, a sam rząd poprosi ich o pomoc w walce z Napoleonem. Lecz magia ma swoją cenę…

„Jonathan Strange i Pan Norrel” to debiutancka książką Clarke. Autorka pracowała nad nią przez 10 lat. W samym 2004 roku, kiedy publikacja trafiła na rynek, sprzedało się jej ponad milion egzemplarzy. Rekomendowana przez Neila Gaimana jako jedna z najlepszych powieści fantasy ostatnich 70 lat, otrzymała też nagrodę World Fantasy Award.

W lutym „Jonathan Strange i Pan Norrel” po raz pierwszy ukaże się w Polsce w jednym tomie nakładem wydawnictwa Mag. Clarke pracuje obecnie nad sequelem, którego akcja rozgrywać się będzie w kilka lat po wydarzeniach kończących bestsellerową powieść.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film