BBC 2 przeniesie na mały ekran „Miasto i miasto” Chiny Miéville?a

4 września 2015

adaptacja-Miasto-i-Miasto
Brytyjska stacja telewizyjna poinformowała o swoich planach telewizyjnej adaptacji powieści Chiny Miéville?a, która doczekała się już tytułu klasyki XXI wieku.

Miéville, trzykrotny laureat prestiżowej nagrody im. Arthura C. Clarke?a, jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych brytyjskich pisarzy fantasy, a jego twórczość porównuje się do dzieł Kafki, Orwella i Philipa K. Dicka. Opublikowana w 2009 roku powieść ?Miasto i miasto? doczekała się uznania nie tylko ze strony czytelników, ale też krytyków. „To klasyk XXI wieku – prawdziwie ekscytujące i pełne wyobraźni dzieło, które stawia poważne pytania, jak postrzegamy rzeczywistość i jak oddziałujemy na siebie nawzajem” – przyznaje Damien Zimmer z firmy Mammoth Screen, będącej współproducentem adaptacji.

Na podstawie książki powstanie miniserial składający się z czterech godzinnych odcinków. „Chcę, aby BBC 2 dało pisarzom i reżyserom swobodę, by mogli wykonać możliwie najbardziej kreatywną pracę” – powiedziała Kim Shillinglaw z BBC 2, odpowiedzialna za zatwierdzenie zamówienia na miniserial.

Wydanej w Polsce nakładem oficyny Zysk i S-ka powieści Miéville?a przyświeca motto ze „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza: „Otwierają się w głębi miasta, żeby tak rzec, ulice podwójne, ulice sobowtóry, ulice kłamliwe i zwodne”. „Miasto i miasto” to wyjątkowy egzystencjalny thriller rozgrywający się gdzieś na wyimaginowanym skraju Europy, gdzie dwa bliźniacze miasta zajmują tę samą fizyczną przestrzeń. Jedno to chylące się ku upadkowi Besźel, drugie zaś – świetnie prosperujące Ul Qoma. Mieszkańców miast obowiązuje zakaz odwiedzin, a przekroczenie strzeżonej granicy podlega karze. Kiedy zostaje odnalezione zmasakrowane ciało zagranicznej studentki, namierzenie sprawcy mordu spada na inspektora Tyadora Borlú z Brygady Najpoważniejszych Zbrodni, mieszkańca Besźel. Kolejne tropy w śledztwie wskazują, że śmierć studentki ma związek z konfliktem politycznym między bliźniaczymi miastami. Pomimo brutalnych zabójstw w jego otoczeniu i świadomości, że osobiście jest zaplątany w śmierć studentki, inspektor Borlú dąży do prawdy, udając się w niezwykłą podróż między dwoma rzeczywistościami.

[ks]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film