Bartosz Konopka wyreżyseruje film na podstawie „Wyrwy” Wojciecha Chmielarza

13 sierpnia 2020

Bartosz Konopka, współautor nakręconego dla Netflixa serialu „W głębi lasu” na podstawie prozy Harlana Cobena i twórca nominowanego do Oscara filmu „Królik po berlińsku”, wyreżyseruje pełnometrażowy film fabularny w oparciu o „Wyrwę” Wojciecha Chmielarza.

Jak poinformowało Wydawnictwo Marginesy, projekt trafił do Domu Produkcyjnego Wiernik PRO i jest na etapie developmentu. Pisanie scenariusza powierzono Piotrowi Szymankowi, m.in. współtwórcy serialu „Wataha”.

Opublikowana w maju tego roku „Wyrwa” to opowieść o dwóch mężczyznach, którzy kochali tę samą kobietę i którzy muszą zmierzyć się z tajemnicą jej śmierci. Kiedy Maciej Tomski dowiaduje się, że jego żona Janina zginęła w wypadku samochodowym, myśli, że wali mu się cały świat. Nie ma jednak pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro ukochana powiedziała mu, że jedzie na delegację pod Kraków. A gdy na jej pogrzebie pojawia się tajemniczy mężczyzna, główny bohater zaczyna rozumieć, że Janina miała wiele sekretów. Pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia zmienia w skomplikowaną zagadkę. Maciej jedzie na Mazury i wkrótce przekonuje się, że być może tak naprawdę nie znał kobiety, z którą spędził ostatnich dwanaście lat życia.

„’Wyrwa’ jest zaskakująco przewrotną opowieścią. Główny bohater przeżywa utratę żony, ale ta tragedia go nie pogrąża, tylko mobilizuje do nowego życia. Rozbija dawne iluzje, zmusza do zawalczenia o siebie, pójścia na całość, bez planu i oczekiwań. Chcemy wierzyć w takie paradoksalne odkupienie. Nagrodą za odwagę Macieja jest historia na poły kryminalna, na poły przygodowa, po której każdy z nas może się poczuć mniej samotny w świecie” ? mówi reżyser Bartosz Konopka.

„To nie jest typowy kryminał. To także opowieść o bardzo skomplikowanej relacji między dwoma mężczyznami, których drogi spotkały się z powodu miłości do tej samej kobiety. Jestem przekonany, że z tej historii powstanie niezwykły film w stylu buddy movie” ? dodaje producent Paweł Wiernik.

„Wyrwa” będzie już kolejną ekranizacją w dorobku Wojciecha Chmielarza. Autor doczekał się już serialu na podstawie „Żmijowiska” zrealizowanego przez Canal+.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film