„Aquaman” – kolejny superbohater DC Comics na ekranach kin. Komiksowa antologia z jego przygodami już w księgarniach

19 grudnia 2018


Kolejny superbohater doczekał się swojego filmu. Po występach w „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości” oraz „Lidze Sprawiedliwości” Jason Momoa ponownie wciela się w Aquamana, aby opowiedzieć historię pochodzącego z Atlantydy półczłowieka Arthura Curry’ego i zabrać go w podróż życia, która nie tylko zmusi go do uznania swojego pochodzenia, ale także do rozstrzygnięcia, czy jest godzien podjąć się przeznaczonego mu zadania… i zostać królem. Film do obejrzenia w polskich kinach od środy 19 grudnia. W księgarniach znajdziecie komiksową antologię z przygodami bohatera.

Aquaman jest półczłowiekiem pół-Atlantydem. To słusznych rozmiarów wojownik, który dowiaduje się o swoim prawie do tronu w podwodnym królestwie Atlantydy. Jednocześnie sam określa się mianem outsidera – zarówno nad, jak i pod powierzchnią oceanów. Żyje jako Arthur Curry, mężczyzna wychowany przez zamieszkującego świat na powierzchni ojca, Toma, mimo że jest pierworodnym synem królowej Atlanny. Stanowi potencjalny element łączący te dwa światy, ale sam będzie musiał zadecydować, czy pewnego dnia je zjednoczy. W „Aquamanie” ten dzień nadszedł.

Misja rozpoczyna się od wyzwania, wystawiającego na próbę jego siłę i przekonania – odszukania zaginionego trójzębu Atlana. Dzierżyć go może jedynie prawowity władca Atlantydy. Jednak aby go w ogóle odnaleźć, Arthur jest zmuszony połączyć siły z Merą, księżniczką podmorskiego królestwa Xebel, i wyruszyć w pełną niebezpieczeństw podróż przez lądy i morza. Pierwszą przeszkodą, jaką musi pokonać, jest jego własny brak zainteresowania rozwiązywaniem cudzych problemów – nieważne, czy chodzi o mieszkańców Atlantydy czy o całą ludzkość. Do tej pory zadowalał się odgrywaniem roli potężnego samotnika. Sam decydował o tym, w których wodnych bitwach weźmie udział, i starał się nie mieszać w globalne konflikty zbrojne.

Reżyser James Wan, który jest również współautorem historii w filmie, był podekscytowany perspektywą nakręcenia pierwszej produkcji poświęconej tej postaci. „Aquaman to niezwykle silny koleś, którego prawdziwy – wręcz boski, potencjał ujawnia się w walce. Jednak najbardziej lubię w nim to, że do działania motywują go czysto ludzkie pobudki” – mówi. „Dla mnie najważniejsza jest historia, którą opowiadam, a także to, aby los bohaterów nie był widzom obojętny oraz aby widzowie chcieli przeżywać tę przygodę razem z nimi”.

Wcielający się w rolę tytułowego bohatera Jason Momoa dodaje swojej postaci wiarygodności, umiejętnie maskując słabsze strony Arthura i przedstawiając tego superbohatera DC jako sarkastycznego twardziela o specyficznym poczuciu humoru. „Scenariusz opowiadał przepiękną historię o losach dziecka, które odkrywa swoje moce, aby – już jako mężczyzna – wyruszyć w podróż i zostać królem. Jednak w całym filmie zdecydowanie przeważa jego beztroskie usposobienie, nawet kiedy walczy o życie w niesamowitej podwodnej, galaktycznej wojnie” – opowiada Momoa.

Mimo że czytelnicy komiksów poznali postać Aquamana w 1941 roku, historia opowiedziana w filmie według pomysłu Wana i producenta wykonawczego Geoffa Johnsa została w dużym stopniu oparta na komiksie „Aquaman” Johnsa wychodzącym w ramach projektu „Nowe DC Comics” (ang. „The New 52). „Geoff to nieprzebrane źródło wiedzy o historii Aquamana oraz o wszystkich superbohaterach DC” – zauważa producent Peter Safran. „Bardzo chętnie nawiązał współpracę z Jamesem, aby opowiedzieć swoją wersję historii Arthura”.

„Arthur dorastał na lądzie i nie wiedział o swoim dziedzictwie, dopóki wiele lat później nie dotarł do Atlantydy i nie poznał zamieszkującej ją niezwykłej podwodnej społeczności, tajemnic kryjących się w oceanach oraz stworzeń reprezentujących różne rasy – istot żyjących na Ziemi, które są jednak tak różne od jej mieszkańców, jakby pochodziły z kosmosu. James zobaczył ten potencjał i zdał sobie sprawę z tego, że Aquaman, z którym wiąże się wspaniała historia człowieka starającego się odkryć swoje pochodzenie i objąć dziedzictwo, ma także swój świat, podobnie jak każda postać z uniwersum DC. Każda ikona DC ma do dyspozycji rozległy świat, na tle którego rozgrywają się poszczególne historie. James znalazł sposób na to, jak przenieść fantastyczny świat Aquamana na duży ekran” – zauważa Geoff Johns.

Film miał mieć przede wszystkim charakter zabawnej podróży, ale jednym z jego najważniejszych aspektów jest też rodzina. Aquaman odziedziczył moce po matce, a człowieczeństwo po ojcu – dwójce ludzi pochodzących z różnych światów, którzy się w sobie zakochali na przekór wszystkim i wszystkiemu. Ponieważ związek rodziców Arthura był zakazany, on sam czuje się tym głęboko dotknięty, co wzmaga w nim jeszcze bardziej poczucie wyobcowania, które towarzyszyło mu przez całe życie. Bohater może jednak nie zdawać sobie w pełni sprawy z tego, że chociaż jego matka, królowa Atlanna, odeszła po tym, jak brutalny atak na jej dom uzmysłowił jej ogrom niebezpieczeństwa, w obliczu którego stawia swojego pierworodnego syna, to przekazała mu swoje moce. Arthur odkrywa jako dziecko, że dzięki DNA, które z nią dzieli, dysponuje różnorodnymi nadludzkimi zdolnościami. Potrafi oddychać pod wodą, pływać z ogromną prędkością, przebywać na dużych głębokościach, co czyni go niemal niezniszczalnym, i, tak, „gadać z rybami” – telepatycznie komunikować się z organizmami żyjącymi w morzach i oceanach. Poza umiejętnościami prezentowanymi pod wodą został też obdarowany nadludzkimi cechami przydatnymi na lądzie – jest niesamowicie silny, ma wyostrzone zmysły i nieprzenikalną skórę. W obliczu narastającego konfliktu na powierzchni i pod wodą Arthur musi zebrać wszystkie siły, aby bronić zarówno lądów, jak i oceanów położonych na Ziemi… albo zaryzykować zniszczenie obydwu.

„Moim zdaniem ta historia jest bardzo aktualna, a jej elementy są odzwierciedlone we współczesnym świecie, co ma dla mnie niemałe znaczenie, ponieważ staram się opowiadać historie, które poruszają bieżące zagadnienia. Myślę, że ostatecznie każda historia o superbohaterze powinna być zabawna i zabierać widza w niezwykłą podróż, a jednocześnie dawać poczucie, że nauczył się czegoś od tych bohaterów i że sam też jest w stanie czynić dobro. i niekoniecznie potrzeba mu do tego peleryny!” – podsumowuje Wan.

Oprócz Jasona Momoy w filmie wystąpili też: Amber Heard jako Mera – waleczna wojowniczka i sojuszniczka Aquamana w jego podróży, Willem Dafoe jako Vulko – królewski doradca na Atlantydzie, Patrick Wilson jako Orm/Ocean Master – obecny król Atlantydy, Dolph Lundgren jako Nereus – król plemienia Xebel zamieszkującego Atlantydę, Yahya Abdul-Mateen II jako żądny zemsty Black Manta, Nicole Kidman jako matka Arthura – Atlanna, Ludi Lin jako kapitan Murk – komandos z Atlantydy, oraz Temuera Morrison jako ojciec Arthura – Tom Curry.

Film „Aquaman” wchodzi na ekrany polskich kin w środę 19 grudnia. Poniżej możecie zobaczyć 5-minutową zapowiedź tej produkcji:

Najlepsze komiksy z Aquamanem znajdziemy w obszernej antologii, która ukazała się na początku grudnia nakładem wydawnictwa Egmont. Na czterystu stronach poznajemy superbohatera od jego komiksowego debiutu sprzed prawie 80 lat aż po współczesne przygody.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film