Angielska gosposia wyrusza po wymarzoną kreację Diora w „Paryżu pani Harris”. Nowa ekranizacja powieści Paula Gallico dostępna w SkyShowtime

12 maja 2023

Na platformie SkyShowtime udostępniono najnowszą adaptację „Paryża pani Harris”. Jest to już trzeci pełnometrażowy film fabularny nakręcony na podstawie powieści Paula Gallico z 1958 roku. W tytułowej roli występuje znana m.in. z produkcji Mike’a Leigha aktorka Lesley Manville.

Choć polscy czytelnicy mieli okazję przeczytać dwie powieści Paula Gallico (1897-1976), to jednak nigdy nie ukazały się w naszym kraju najpopularniejsze dzieła autora: historia dla dzieci „The Snow Goose”, która stanowiła inspirację dla zespołu Camel do nagrania albumu o tym samym tytule, powieść „The Poseidon Adventure” rozsławiona przez film „Tragedia Posejdona” czy wreszcie seria o pani Harris, sympatycznej londyńskiej gosposi, zapoczątkowana książką „Mrs. 'Arris Goes to Paris”. Pierwszy z czterech tomów tego cyklu doczekał się już dwóch filmów fabularnych, teraz przyszedł czas na kolejną ekranizację.

Główną bohaterką „Paryża pani Harris” jest Ada Harris, która w powojennym Londynie zarabia na życie, sprzątając domy. Od kiedy jej mąż Eddie zaginął w czasie wojny, Ada prowadzi samotne życie, ale nie rozpamiętuje swoich nieszczęść i nie narzeka na swój los. Wszystko jednak zmienia dzień, w którym ta pragmatyczna kobieta widzi przepiękną suknię Christiana Diora wiszącą w sypialni zamożnej klientki – wtedy ogarnia ją przemożne pragnienie: wierzy, że posiadanie czegoś tak pięknego, odmieni jej życie.

Ada podejmuje więc dodatkową pracę i oszczędza jak tylko może. Próbuje nawet szczęścia na torze wyścigowym, aż w końcu jest w stanie zapłacić za wymarzoną sukienkę. Żegna więc swoich bliskich przyjaciół, Vi i Archiego, i wyrusza do Paryża, by odwiedzić prestiżowy Dom Mody Diora i spełnić swoje marzenie. Tymczasem po przybyciu na miejsce bohaterka napotyka na szereg zaskakujących przeszkód, a także na wyniosłą Madame Colbert, która nie dopuszcza myśli o tym, że zwykła sprzątaczka miałaby nosić kreację haute couture.

Mimo wszystkich niepowodzeń Ada nie zamierza jednak opuścić francuskiej stolicy bez wymarzonej sukienki. Jej niezłomna determinacja urzeka idealistę i jednocześnie księgowego Domu Diora, André, życzliwą modelkę Natashę, a także arystokratę Markiza de Chassagne – najbardziej pożądanego kawalera w Paryżu. Kobieta wkrótce odkrywa, że zmieniając własne życie, zaczyna zmieniać także życie otaczających ją osób. A być może uda jej się nawet uratować sam słynny Dom Mody Diora.

„Paryż pani Harris” to ujmująco staromodna opowieść dalece inna od wysokobudżetowych produkcji królujących w kinach. Adaptując powieść Paula Gallico, reżyser i współscenarzysta Anthony Fabian stworzył współczesną baśń o podążaniu za marzeniami, sile przyjaźni i o tym, jak ważne jest, by pozostawać wiernemu sobie.

„Jestem fanem Paula Gallico, odkąd jako mały chłopiec zacząłem czytać jego powieści” – mówi Anthony Fabian. „Moja filozofia, jeśli chodzi o adaptację, niezależnie od tego, czy mówimy o autentycznej historii czyjegoś życia, czy o powieści, jest taka, że zawsze są ludzie, którzy kochają oryginał. Musisz więc być jemu wierny, aby ci ludzie nie poczuli się rozczarowani efektem twojej pracy. A jeśli możesz to zrobić, ulepsz oryginał, zamiast zmieniać go w sposób, który uczyniłby go nierozpoznawalnym. Wiedziałem, że istnieje całe pokolenie ludzi, dla których jest to ulubiona książka, i nie chciałem, żeby byli rozczarowani filmem. Wszystko, co jest w tej książce, jest też w filmie, ale wnieśliśmy o wiele więcej wątków pobocznych i warstw znaczeniowych, dlaczego ona chce tę sukienkę” – wyjaśnia reżyser.

W głównej roli w filmie wystąpiła Lesley Manville. Na ekranie towarzyszą jej Ellen Thomas, Jason Isaacs, Isabelle Huppert, Lucas Bravo, Alba Baptista i Lambert Wilson. „Paryż pani Harris” dostępny jest już w serwisie SkyShowtime. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun:

[am]
fot. mat. prasowe SkyShowtime

Tematy: , , , ,

Kategoria: film