Amy Adams i Glenn Close w zwiastunie „Elegii dla bidoków” na podstawie książki J.D. Vance’a

14 października 2020

Serwis Netflix opublikował zwiastun filmu „Elegia dla bidoków” w reżyserii Rona Howarda. Produkcja powstała na podstawie wspomnieniowej książki J.D. Vance’a, która ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Marginesy. 2,5-minutowa zapowiedź pokazuje, że czekają nas kolejne popisowe role w dorobku Amy Adams i Glenn Close.

„Elegia dla bidoków” to opowieść o białej amerykańskiej klasie robotniczej zamieszkującej w biednym miasteczku w „pasie rdzy”. Z opisu udostępnionego przez Netflix wynika, że w filmie – w odróżnieniu od książki – historia nie zaczyna się od początku, czyli od dzieciństwa autora, lecz w zasadzie od końca i dopiero wtedy cofniemy się do przeszłości.

J.D. Vance, były marine z południowego Ohio, a obecnie student Szkoły Prawa Uniwersytetu Yale, jest blisko zdobycia wymarzonej pracy, gdy kryzys rodzinny zmusza go do powrotu w rodzinne strony, o których starał się zapomnieć. J.D. musi zacząć na nowo układać sobie relacje ze swoją niełatwą appalaską rodziną, w tym z uzależnioną matką Bev. Wspominając swoją babkę Mamaw, twardą i inteligentną kobietę, która go wychowała, J.D. zaczyna akceptować niezatarty wpływ rodziny na jego własną ścieżkę życiową.

Oparty na książce J.D. Vance’a film przedstawia bardzo osobiste i poruszające wspomnienia, z których wyłania się obraz doświadczeń tworzących życie rodzinne. Historia rodziny J.D. to opowieść o trzech pokoleniach południowców i ich życiowych zmaganiach w podupadających gospodarczo z dekady na dekadę Stanach Zjednoczonych.

„To opowieść o zderzeniu chaotycznego dzieciństwa autora ze sposobem, w jaki to ukształtowało jego życie i patrzenie na świat” – mówił w jednym z wywiadów Ron Howard. „To historia o przemianie. Koncentruje się na kulturze grupy społecznej, do której mogę się odnieść z uwagi na pochodzenie mojej rodziny, jak również mojej żony. To opowieść o dążeniu do bycia jak najlepszym, znajdywaniu siły w swoim dziedzictwie i wyciąganiu lekcji ze zdobytych doświadczeń” – dodawał reżyser.

W filmie w brawurowych rolach wystąpiły Amy Adams (jako uzależniona od narkotyków matka głównego bohatera) oraz Glenn Close (jako jego twardo stąpająca po ziemi babka). Na ekranie towarzyszyć im będą Gabriel Basso, Haley Bennett, Freida Pinto, Bo Hopkins i Owen Asztalos.

„Elegię dla bidoków” będzie można oglądać na Netfliksie od 24 listopada, wcześniej jednak – 13 listopada – film pojawi się w wybranych kinach. Producenci bowiem z pewnością nastawiają się na walkę o Oscary. W księgarniach znajdziemy wznowienie książki w filmowej okładce, które przygotowuje Wydawnictwo Marginesy.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Elegii dla bidoków”:

Plakat promujący film „Elegia dla bidoków”:

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: film