AMC kupiło prawa do „Kronik wampirów” Anne Rice. Powstaną seriale i filmy

14 maja 2020


Amerykańska korporacja mediowa AMC Network zakupiła prawa do książek Anne Rice z serii „Kroniki wampirów” i „Dzieje czarownic z rodu Mayfair”. Jak donosi „Variety”, umowa obejmuje łącznie osiemnaście tytułów, na podstawie których mają powstać zarówno seriale, jak i filmy. Pisarka i jej syn, Christopher Rice, będą pełnić funkcję producentów wykonawczych.

„Zawsze marzyłam o tym, by światy z moich dwóch największych serii połączyły się pod wspólnym sztandarem, a twórcy filmowi mieli szansę na eksplorowanie przenikających się uniwersów moich wampirów i czarownic. To marzenie właśnie się spełniło, a efektem jest jeden z bardziej ekscytujących i znaczących kontraktów w całej mojej długiej karierze” ? mówi Anne Rice.

Nie wiadomo dokładnie, jakie sumy wchodziły w grę, ale według wcześniejszych doniesień autorka i jej współpracownicy szacowali wartość praw do obu bestsellerowych serii na 30-40 milionów dolarów (plus 2,5 miliona należało przeznaczyć dla Warner Bros., dotychczasowego właściciela).

Anne Rice wraz z synem od dawna już zabiegali o przeniesienie „Kronik wampirów” na ekran. W 2016 roku pisarka ujawniła na Facebooku, że odkupiła prawa do adaptacji książek i planuje ją zrealizować w formie serialu. Nadzór nad projektem objął w styczniu 2018 roku Bryan Fuller, producent i scenarzysta znany z takich tytułów jak „Hannibal”, „Gdzie pachną stokrotki” i „Amerykańscy Bogowie”, szybko jednak wycofał się ze współpracy. Od tego czasu pomysł pozostawał w zawieszeniu.

Zdaniem Sarah Barnett, prezeski AMC Network Entertainment Group i AMC Studios, w dobie współczesnej rywalizacji, kiedy stacje telewizyjne prześcigają się w wymyślaniu atrakcyjnych propozycji, taka perła jak książki Anne Rice nie trafia się często. „Te wyjątkowe opowieści i ich bohaterowie docierają do masy odbiorców i objęcie nadzoru nad ich ekranizacją to dla nas przywilej” ? powiedziała, dodając, że nad pierwszą zapowiadaną produkcją będzie pracował Rolin Jones.

Do tej pory powieści Rice trafiały już na duży ekran („Wywiad z wampirem” w 1994 roku i „Królowa przeklętych” w 2002 roku), po raz pierwszy jednak staną się inspiracją dla serialu. Christopher Rice, który napisał z matką jedną książkę, również jest zadowolony ze współpracy z AMC. Uważa, że bohaterowie, których tak bardzo sobie ceni, jak Lestat czy Rowan Mayfair, trafili dzięki temu w dobre ręce „innowatorów, dysponujących zarówno globalnym zasięgiem, jak i głębokim doświadczeniem”.

[kch]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film