banner ad

Adaptacje nagrodzone Oscarami 2012

27 lutego 2012


W nocy z niedzieli na poniedziałek po raz 84 w Hollywood wręczono Nagrody Akademii Filmowej. Wśród tegorocznych laureatów Oscara znalazło się również kilka ekranizacji powieści.

Jednym z faworytów gali był film Martina Scorsese „Hugo i jego wynalazek”, zrealizowany na podstawie powieści Briana Selznicka „Wynalazek Hugona Cabreta”. Obraz zdobył pięć statuetek: za najlepszą scenografię, efekty specjalne, dźwięk, montaż dźwięku oraz zdjęcia.

Nagrodę dla najlepszej aktorki odebrała Meryl Streep za rolę w „Żelaznej damie”, filmie inspirowanym wspomnieniami córki brytyjskiej pani premier Margaret Thatcher. Również nagroda za rolę drugoplanową trafiła do aktorki grającej w adaptacji książki, Octavii Spencer („Służące” na podstawie powieści Kathryn Stockett).

Wśród pięciu filmów nominowanych do kategorii „Najlepszy scenariusz adaptowany” faworytem okazali się „Spadkobiercy”. Napisany przez Alexandra Payne?a (reżyser), Nata Faxona i Jima Rasa scenariusz oparty został na powieści Kaui Hart Hemmings pod tym samym tytułem.

Ostatnią adaptacją z Oscarem jest „Dziewczyna z tatuażem” Davida Finchera na podstawie pierwszej części trylogii Stiega Larssona „Millennium”.

Warto wymienić jeszcze dwa wyróżnienia. Powędrowały one do filmów, które bezpośrednio nie są oparte na książkach, jednak mają z literaturą bardzo silny związek. Pierwszy to Oskar za najlepszy scenariusz dla filmu Woody Allena „O północy w Paryżu”. Drugi to statuetka dla „Najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego”, jaką otrzymał obraz „Fantastyczne latające książki Pana Morrisa Lessmore’a”.

Wydawcy za oceanem zacierają już ręce i przygotowują się do jeszcze większego szturmu na Hollywood, a tymczasem polecamy zajrzeć do ulubionych księgarni i nadrobić zaległości, jeśli tytuły książek, na których oparto nagrodzone Oscarami filmy, nic szczególnego nam nie mówią.

Na zdjęciu poniżej trójka autorów tegorocznego „Najlepszego scenariusza adaptowanego” – Alexander Payne, Nat Faxon i Jim Ras:

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: film