Adaptacja „Savages: ponad bezprawiem” Dona Winslowa od dziś na ekranach kin

28 września 2012


Dzisiaj, tj. 28 września, na ekranach kin w całej Polsce ma swoją premierę adaptacja powieści Dona Winslowa „Savages: ponad bezprawiem”. Reżyserem obrazu jest Oliver Stone.

Ben i Chon hodują najlepszą trawę w mieście. Ich towar to bajka. Biznes kręci się jak należy. Poza tym
jest Ofelia, kochają ją obaj. Dzika miłość, dziki seks, dzika zabawa. A jednak: nie można żyć poza
prawem i się nie ubrudzić. Ten świat nie jest placem zabaw. Tu rządzi prawo dżungli i ? Elena,
szefowa narkotykowego kartelu z Meksyku, która już posyła zimnego jak głaz Lado z wiadomością,
której ignorować nie należy. Elena domaga się udziałów w zyskach. Gdy gangsterzy usłyszeli odpowiedź odmowną, porywają dziewczynę, którą zgodnie dzielili się przyjaciele. Ci oficjalnie godzą się zapłacić okup, ale jednocześnie pracują nad planem odbicia dziewczyny.

Film oparty jest na powieści Dona Winslowa, okrzykniętego „Quentinem Tarantino literatury”. „Savages: ponad bezprawiem” zebrała w Stanach bardzo dobre recenzje, zyskując miano jednej z najlepszych książek 2010 roku magazynu „New York Times”. „Ta książka to Butch Cassidy i Sundance Kid wystrzeleni w serii z karabinu maszynowego” – pisał o powieści Stephen King.

Adaptację „Savages” wyreżyserował Oliver Stone. Autorami scenariusza są Winslow, Stone oraz Shane Salerno, zaś w rolach głównych wystąpili Blake Lively, Taylor Kitsch, Aaron Johnson oraz takie gwiazdy jak John Travolta, Uma Thurman, Salma Hayek i Benicio del Toro.

Pisarz o współpracy przy pisaniu scenariusza z Oliverem Stonem wypowiadał się bardzo pozytywnie: „Wiele spraw mnie zaskoczyło. Po pierwsze poprosił, abym został współautorem scenariusza. To zaskakujące. Zaskoczyło mnie jego poczucie humoru ? nawet bardzo ? chociaż do końca nie wiem dlaczego. Bardzo zaskoczyło mnie to, że po prostu pozwolił nam pisać. Bez spotkań, bez kontroli. Puścił nas na żywioł, powiedział 'Idź i pisz’.”

Chociaż scenariusz i książka to dwa różne media, Winslow uważa, że poradził sobie z obydwoma w odpowiedni dla nich sposób: „Jedno jest statyczne i nie istnieje w czasie rzeczywistym. Chwytasz za książkę i odkładasz ? w dowolnym momencie. Film jest za to linearny i osadzony w czasie. Dosłownie, dzieje się na twoich oczach. Tak więc, są to totalnie odmienne rzeczy i uczyłem się tego, także dzięki wielu wspaniałym ludziom, których w tym czasie poznałem. Ale myślę teraz o rzeczach, które zmienia się, celowo, dla filmu ? są takie, które zadziałają na ekranie, a nie miałyby szans zadziałać w książce. I na odwrót. Najważniejsze dla mnie ? i myślę, że my właśnie to robimy ? jest zachowanie pewnej prawdy o książce. Możemy zmienić parę faktów, możemy zmienić nawet kolejność wydarzeń, ale jak długo trzymamy się sedna koncepcji książki, prawdziwości narysowanych już w książce charakterów ? zmiany okażą się pozytywne, a efekt zadowalający.”

Film wchodzi na nasze ekrany już dzisiaj. Książka zaś opublikowana nakładem wydawnictwa Znak dostępna jest w księgarniach od 17 września.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Savages: ponad bezprawiem”:

na podst. mat. pras. wyd. Znak

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film