banner ad

Adaptacja komiksu „Alois Nebel” czeskim kandydatem do Oscara

23 września 2011

Filmowa adaptacja kultowego komiksu Jaroslava Rudiša oraz Jaromíra 99 została wybrana czeskim kandydatem do Oscara. Czyżby szykowała się powtórka z sukcesu „Pociągów pod specjalnym nadzorem”?

„Alois Nebel” to filmowa adaptacja czeskiego komiksu o tym samym tytule. Opowieść dzieje się pod koniec lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Alois Nebel pracuje jako dyspozytor na małej stacji kolejowej w Bílý Potok. Jest samotnikiem, który z zamiłowaniem czyta stare rozkłady jazdy pociągów. Nebel obdarzony specyficzną zdolnością patrzenia na świat z perspektywy „kolejowej filozofii” potrafi również widzieć pociągi, które dawno odjechały do przeszłości. Ta wrażliwość na kolejową transcendencję wiedzie go we własną podróż, podczas której spotyka różnych ludzi i ich historie. Każda z tych postaci niczym zwrotnica kieruje tory losu Aloisa Nebla do jego własnego przeznaczenia.

Przy realizacji filmu reżyser Tomáš Luňák po raz pierwszy w historii czeskiej kinematografii zastosował metodę rotoskopii, w której modelem dla animacji są prawdziwi aktorzy.

Zarówno komiks jak i film odwołują się klimatem i tematyką do czeskiej tradycji literacko filmowej, słynnych „Pociągów pod specjalnym nadzorem”, oscarowego filmu Jiriego Menzla na podstawie prozy Bohumila Hrabala. Dowodem tego jest chociażby teledysk promujący produkcję. Piosenkę wykonuje Václav Neckář – pamiętny Miloš z „Pociągów pod specjalnym nadzorem”. Czy „Alois Nebel” powtórzy sukces swojego poprzednika? Przekonamy się w lutym przyszłego roku.

Czeska Akademia Filmowa i Telewizyjna wybrała film spośród 38 tytułów, które miały premierę pomiędzy 1 października 2010 a 30 września 2011.

Poniżej możecie obejrzeć zwiastun filmu:

oraz piosenkę w wykonaniu Václava Neckářa:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: adaptacje