Sylwia Zientek przedstawia 10 ważnych postaci historycznych, które występują w powieści „Hotel Varsovie. Bunt chimery”

12 lipca 2018


Saga warszawska „Hotel Varsovie” rozgrywa się na przestrzeni trzech wieków, a na jej kartach pojawia się wiele postaci historycznych, zarówno tych pamiętanych do dziś, jak i nieco zapomnianych. Specjalnie dla naszych czytelników autorka Sylwia Zientek zgodziła się przybliżyć najważniejsze z tych, które występują w drugim tomie sagi zatytułowanym „Bunt chimery”.

1. Fryderyk Chopin (1810-1849) ? genialny polski kompozytor. Młodość spędził w Warszawie, gdzie jego ojciec był nauczycielem. W wieku 19 lat Fryderyk zyskiwał sławę w Warszawie, gdzie jako zdolny absolwent konserwatorium dawał coraz więcej koncertów i marzył o karierze zagranicznej. W 1829 roku Chopin zakochał się w młodej śpiewaczce Konstancji Gładkowskiej. Wielkie uczucie, które przerwał wyjazd z Warszawy w październiku (tuż przed wybuchem Powstania Listopadowego), zaowocowało niezwykłymi kompozycjami pianisty. To właśnie w Warszawie skomponowane zostały i premierowo wykonane dwa koncerty na fortepian i orkiestrę ? jedyne tego typu utwory w dorobku Szopena.

W powieści Ludwik Żmijewski poznaje Fryderyka w trakcie poszukiwań zaginionego siostrzeńca, uczestniczy w premierze koncertu f-moll w towarzystwie siostrzenicy, która darzy zdolnego Chopina młodzieńczym uczuciem…

2. Napoleon Bonaparte (1769-1821) przybył po raz pierwszy do rządzonej przez Prusaków Warszawy w grudniu 1806 roku w trakcie kampanii pruskiej. W powieści jesteśmy świadkami tamtych wydarzeń, kiedy to pogrążona w marazmie Warszawa entuzjastycznie wita wodza Francuzów. Mieszkańców ogarnia istne szaleństwo, a wiara w to, iż Napoleon przywróci polskie państwo, sprawia, iż ludzie gotowi są na każde poświęcenie dla armii francuskiej. Bonaparte pokazany w książce bardziej od prywatnej strony, jako uczestnik balów, koncertów i wielbiciel damskich wdzięków, jawi się jako specyficzna, genialna w kwestiach wojskowych i strategicznych, lecz wyrachowana i amoralna postać. Misję powierzoną przez Napoleona realizuje jedna z bohaterek powieści „Hotel Varsovie”.

Kiedy Napoleon odwiedza Warszawę po raz drugi w 1812 roku (co także opisuje książka), przytłacza go sromotna klęska w Rosji. Cesarz melduje się pod przybranym nazwiskiem w Hotelu Angielskim, nie chcąc, aby Polacy dowiedzieli się o jego obecności w mieście.

3. Maria z Łączyńskich Walewska (1786-1817) ? polska kochanka Bonapartego, poznana przez niego w 1806 roku w Warszawie, matka nieślubnego syna Napoleona ? Aleksandra Floriana Józefa. Powieść ukazuje kulisy nawiązania romansu Napoleona z panią Walewską, którego przebieg daleki był od powszechnie znanego mitu o miłości Bonapartego i pięknej Polki.

4. Książę Joachim Murat (1767-1815) ? generał i wódz armii napoleońskiej (sławę przyniosły mu sukcesy w bitwie pod Marengo), i szwagier Bonapartego, później także gubernator Paryża. W powieści ukazany jako wierny sługa Napoleona, jego najbliższy współpracownik, który na zlecenie Bonapartego nie tylko wyszukuje mu odpowiednie kochanki, ale realizuje wiele niezwykłych zachcianek Napoleona. Znany ze swej romansowej natury, książę wymyśla intrygę, dzięki której chce zdobyć jedną z bohaterek „Hotelu Varsovie”.

5. Książę Józef Poniatowski (1763-1813) ? polski generał, minister wojny i naczelny wódz Wojsk Polskich w Księstwie Warszawskim, wierny sojusznik Napoleona. Zginął bohatersko w trakcie bitwy pod Lipskiem.

W powieści ukazany jest nie tylko jako narodowy bohater i mąż stanu, ale także jako młody bon vivant, przystojny utracjusz uwielbiający szalone zabawy, romanse i pijatyki, król warszawskiej elity balujący w Pałacu Pod Blachą.

6. Henriette de Vauban (1753?-1829) – przyjaciółka, kochanka i utrzymanka księcia Poniatowskiego. Jako rezydentka Pałacu Pod Blachą była bardzo nielubiana w Warszawie. Powieść ukazuje panią de Vauban jako organizatorkę balów i zabaw dla elit skupionych wokół księcia, salonową intrygantkę i kobietę, której zaufanie stara się pozyskać bohaterka powieści ? Agnes de Gris.

7. Mela Muter (1876-1967) ? wybitna polska malarka pochodzenia żydowskiego. W 1901 roku wraz z mężem wyjechała do Paryża, gdzie w kolejnych latach odniosła spektakularny sukces i stała się sławna. Zmarła wiele lat później w biedzie i zapomnieniu. W powieści pojawia się w epizodzie paryskim, pomaga Walerii Żmijewskiej, która jak wielu artystów przybyła do Francji, szukając wolności i inspiracji dla swojej sztuki.

8. Olga Boznańska (1865-1940) ? najbardziej znana polska malarka w Paryżu w I połowie XX wieku, wybitna portrecistka. Przez większość życia mieszkała i pracowała w Paryżu. W powieści pojawia się symbolicznie, jako wzór dla malarki Walerii Żmijewskiej.

9. Władysław Podkowiński (1866-1895) ? wybitny malarz, prekursor polskiego impresjonizmu. Jednym z jego najsłynniejszych obrazów jest „Szał”, który w ostatnim dniu wystawy w Zachęcie w Warszawie artysta pociął w ataku szału. Wkrótce potem malarz zmarł na gruźlicę w wieku zaledwie 29 lat. W powieści w tym właśnie artyście zakochana jest Waleria Żmijewska. Wraz z bohaterkami książki oglądamy słynny „Szał”, który wywołał wielki skandal w Warszawie. Odwiedzamy też pracownię Podkowińskiego i przeżywamy wraz z Walerią wiadomość o jego śmierci.

10. Juliusz Słowacki (1809-1849) ? narodowy wieszcz i poeta ukazany jest w powieści w scenie kawiarnianej, która toczy się w 1830 roku, przed wybuchem Powstania Listopadowego (komentarz jak wyżej). Słowacki był wówczas pracownikiem urzędu, który dopiero rozpoczynał swoją artystyczną drogę. Przyjechał do Warszawy z rodzinnego Krzemieńca w lutym 1829 roku i objął posadę aplikanta w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Zadebiutował bezimiennie powieścią poetycką „Hugo” na początku 1830 roku. Niezdolny do służby wojskowej, po trwającej kilka miesięcy pracy w powstańczym Biurze Dyplomatycznym księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, opuścił na zawsze Warszawę 8 marca 1831 roku.

Jedna rodzina, kilka pokoleń i historie rozgrywające się na ulicach Warszawy w ciągu ponad trzech wieków. Nowy tom rodzinnej sagi „Hotel Varsovie” opisującej losy warszawskich hotelarzy przenosi czytelników w świat romansów, skrywanych skandali i niepohamowanych namiętności.

Akcja powieści „Bunt chimery” rozpoczyna się na przełomie XIX i XX wieku. W stolicy panuje zepsucie, prostytucja jest na porządku dziennym, pleni się hazard. Hotelem Varsovie zarządza zimna wdowa po Jeremim Żmijewskim, będąca pod wpływem demonicznej Wandy Mednis. Gdy pewnego dnia odnajdują się listy mogące obciążyć Reginę, na jaw wychodzą wstydliwe tajemnice długo skrywane przez właścicielkę posiadłości. To jednak dopiero początek rodzinnych sekretów, które posiada niemal każdy członek warszawskiego rodu. Na dodatek zbuntowana córka Reginy, Waleria, wbrew woli rodziny postanawia zostać wyzwoloną malarką i wpada w tarapaty.

W burzliwych czasach napoleońskich elegancki młodzieniec przybywa z Francji do podupadłej Warszawy będącej pod pruskim zaborem. W tym samym czasie w mieście pojawia się piękna madame de Gris podejrzewana przez mieszkańców stolicy o szpiegostwo na rzecz Napoleona. Kobieta na miejsce noclegu wybiera pokój w skromnym hotelu Varsovie. Z czasem okazuje się, że przybyłego do miasta Ludwika Żmijewskiego i tajemniczą damę łączy więcej, niż można by przypuszczać.

Tymczasem kilkaset lat później urodziwa Dana Spakowski, podająca się za dziedziczkę rodzinnych posiadłości przy ulicy Długiej z pomocą przystojnego prawnika zamierza odzyskać cenną nieruchomość. Sprawy wymykają się jednak spod kontroli, a rzeczywistość Dany zamienia się w koszmar.

fot. Sylwii Zientek: Wojtek Biały

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia