Śladami Harry’ego Pottera. 7 miejsc, które warto odwiedzić, aby poczuć się jak uczeń Hogwartu

31 lipca 2019


Gdzie znajduje się peron numer 9 i ?? Czy można odwiedzić legendarną szkołę w Hogwarcie? Czy łazienka Jęczącej Marty istnieje naprawdę? W jaki sposób dostać się do kultowej chatki Hagrida? Lato to dobry czas na podróże, również te śladem znanych bohaterów. Z okazji kolejnych urodzin Harry’ego Pottera podpowiadamy, które miejsca warto odwiedzić, aby poczuć się jak jeden z uczniów Hogwartu. Inspiracji do zestawienia dostarczyły nie tylko plany filmowe z ekranizacji, ale również książki J.K. Rowling.

1. Ulica Pokątna, Leadenhall Market w Londynie

Ulicę Pokątną pełną sklepów z magicznymi akcesoriami kojarzy każdy fan Harrego Pottera. To właśnie tutaj młody czarodziej robił zakupy przed rozpoczęciem nauki w Hogwarcie. Aby dostać się do tego miejsca należy np. wystukać odpowiedni kod różdżką na podwórku tuż za Dziurawym Kotłem. Wówczas cegły zaczynają się rozchodzić i tworzy się duże przejście. Przy Pokątnej prócz sklepów znajdują się m.in. Bank Gringotta, Księgarnia Esy i Floresy czy Książnica Obskurus.

W rzeczywistości ulica Pokątna to Leadenhall Market, znajduje się w dzielnicy City w Londynie. Wyróżnia się przede wszystkim motywami roślinnymi na ścianach oraz dachem pokrytym kryształami. Na targu znajdują się liczne sklepy, w których kupimy wszystko ? od pamiątek po drogą biżuterię.

2. Łazienka Jęczącej Marty, Katedra w Gloucester

Pomieszczenie to nie tylko miejsce, gdzie straszy duch Jęczącej Marty, ale również tajne przejście do Komnaty Tajemnic, zamieszkiwanej przez bazyliszka. Po raz pierwszy została otworzona w 1943 roku przez Toma Marvolo Riddle’a, który stworzył plan pozbycia się mugoli ze świata czarodziei, wykorzystując przy tym zamieszkałego tam stwora. Prawie 50 lat później komnatę otworzyła Ginny Wesley, a Hermiona Granger stworzyła eliksir wielosokowy.

„Łazienka Jęczącej Marty znajduje się w Katedrze w Gloucester, w środkowo-zachodniej Anglii. W budynku zobaczymy również wejście do wspólnego pokoju Gryffindoru, oraz korytarz, na którym pojawił się krwawy napis. Ponadto we wnętrzach kręcono również inne produkcje filmowe m.in. 'Doctor Who’ i 'Sherlock'” ? mówi Anetta Wilczyńska z księgarni Gandalf.com.pl.

3. Peron numer 9 i ?, King?s Cross St. Pancras w Londynie

Z peronu 9 i ? odjeżdżał m.in. Hogwart Express, który przewoził uczniów do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Aby dostać się na niego, należało przejść przez barierkę oddzielającą peron 9 i 10. Autorka powieści J.K. Rowling tłumaczy, że wybór stacji nie jest przypadkowy ? rodzice pisarki poznali się w pociągu do Szkocji, który odjeżdżał z King?s Cross.

Peron 9 i ? znajduje się na stacji kolejowej w Londynie w dzielnicy Kings Cross. Obecnie na jednej ze ścian dworca znajduje się tabliczka informacyjna, że jest przejściem do czarodziejskiego świata oraz do połowy wmurowany wózek bagażowy.

4. Dziedziniec Hogwartu, Zamek Alnwick w Anglii

Pamiętacie w jakich okolicznościach przyrody uczniowie Hogwartu po raz pierwszy uczestniczyli w lekcji latania na miotle lub miejsce, w którym Harry wylądował latającym samochodem? To miejsce istnieje naprawdę! Aby je odwiedzić wystarczy udać się do miasta Alnwick w hrabstwie Northumberland i skierować prosto do Zamku.

Na terenie zamku znajduje się dom na drzewie, w którym obecnie mieści się restauracja, ponadto regularnie organizuje się pokazy ptaków łownych, walki rycerskie czy koncerty. Jednak jedną z najciekawszych atrakcji jest tzw. Trujący Ogród, w którym zgromadzono rośliny, których nasiona należą do najsilniej trujących na świecie.

5. Wielka Sala, Christ Church College w Oksfordzie

Najważniejszym pomieszczeniem w Hogwarcie jest zdecydowanie Wielka Sala. Jej wygląd oraz wyposażenie zmieniało się wraz z okolicznościami. Jednak najbardziej atrakcyjnym elementem było sklepienie ? zamiast sufitu zebrani oglądali niebo odzwierciedlające pogodę na zewnątrz. To własnie w Wielkiej Sali Tiara Przydziału decyduje, do którego domu trafi młody czarodziej, uczniowie każdego dnia spożywają posiłki czy uczestniczą w specjalnych ucztach.

Pierwowzorem Wielkiej Sali było pomieszczenie w Christ Church, jednym z kolegiów wchodzących w skład Uniwersytetu w Oksfordzie, obecnie funkcjonuje tam jadalnia kolegium.

6. Biblioteka Hogwartu, Biblioteka Księcia Humfreya w Bibliotece Bodlejańskiej w Oksfordzie

Skoro już jesteśmy w Oksfordzie, warto też odwiedzić Bibliotekę Księcia Humfreya (Duke Humfrey’s Library), najstarszą czytelnię w Bibliotece Bodlejańskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Ze zbiorów zabytkowej biblioteki korzystało 5 królów, 40 laureatów Nagrody Nobla, 25 premierów Wielkiej Brytanii, znani pisarze, tacy jak Oscar Wilde, C.S. Lewis czy J.R.R. Tolkien oraz… Harry Potter. Książnica pełniła bowiem rolę Biblioteki Hogwartu w ekranizacjach książek J.K. Rowling. Najbardziej zapadająca w pamięć scena to ta, gdy bohater pod osłoną peleryny niewidki zakradł się nocą do biblioteki w filmie „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”.

7. Chatka Hagrida, Dolina Glen Coe w Szkocji

Drewniana chatka była miejscem zamieszkania nie tylko Hagrida, ale również jego udomowionych zwierząt. Dom położony był na skraju Zakazanego Lasu, w środku budynku była tylko jedna izba, a w niej najrozmaitsze przedmioty ? kusza, kalosze, palenisko, a z sufitu zwisały bażanty i szynki. Olbrzym mieszkał w chatce, od kiedy został wyrzucony ze szkoły. Od tej pory była miejscem spotkań z Harrym, Hermioną oraz Ronem.

Sceny w pomieszczeniu były nagrywane w górskiej dolinie Gle Coe, która położona jest w zachodniej części Szkocji. Jedna z fanek książek o Harrym odwzorowała izbę Hagrida ? domek znajduje się jednak nie w Szkocji, ale na terenie parku narodowego North York Moors. Cena za nocleg w hagridowych warunkach rozpoczyna się od 250 dolarów za noc.

Materiał przygotowany we współpracy z księgarnią Gandalf.com.pl.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia