9 najciekawszych serii komiksowych z kultowego wydawnictwa Vertigo

6 czerwca 2018


Opowieści, które emocjonują i prowokują, skłaniają do pogłębionej refleksji oraz kulturowych poszukiwań, zaspokajają zmysły i ciekawość świata… W taki sposób można byłoby opisywać właściwie każdą, a przynajmniej znakomitą większość komiksów z oferty amerykańskiej oficyny Vertigo. Szczęśliwie dla polskich czytelników historie publikowane w kultowym już dziś imprincie DC Comics dostępne są również na rodzimym rynku za sprawą Egmontu, który od lat sukcesywnie przybliża nam co ciekawsze tytuły z bogatego katalogu zasłużonego wydawcy. A uwierzcie ? jest w czym wybierać.

Przedstawiamy listę najciekawszych komiksów z katalogu Vertigo, które znaleźć możecie na naszym rynku! Okazja jest szczególna, bo w tym roku przypada ćwierćwiecze istnienia amerykańskiego wydawcy.

1. „Saga o Potworze z Bagien” ? dzieło Lena Weina i Berniego Wrightsona, które wyniósł na wyżyny sztuki komiksowej Alan Moore. Głównym bohaterem jest Alec Holland, naukowiec-idealista próbujący opracować specjalną formułę mającą na celu powiększyć wzrost roślin. Prace nad biowzmacniającą substancją okazują się jednak tragiczne w skutkach ? Alec staje się bowiem ofiarą wybuchu bomby-pułapki z chemikaliami. Toksyny wdały się w reakcje z organizmem, co zaowocowało znamienną w skutkach przemianą w tytułowego potwora z bagien. Istotę potężną, przerażającą, ale i tragiczną zarazem… Nadnaturalny humanoid z okolic Luizjany musi walczyć o prawo do życia, skrywając się przed ludźmi.

Dlaczego warto poznać? To absolutnie przejmujący zapis samotności, wyobcowania, ale również czystej maści historia grozy, w której ludzkie losy potęgowane są przez poczucie zagrożenia. Dzieło kanoniczne, nietuzinkowe i zapadające w pamięć.

2. „Sandman” ? oniryczna, nadzwyczaj sugestywna opowieść spisana piórem Neila Gaimana opowiadająca o losach Snu, jednej z siedmiu nieśmiertelnych istot zwanych Nieskończonymi, które władają Wszechświatem. Morfeusz, uwolniony po latach niewoli u maga, musi przywrócić świetność swojemu dawnemu królestwu. Przy pomocy krótszych, czasem bardzo luźno powiązanych historii poznajemy unikalny i nierzeczywisty świat, który hipnotyzuje. Przez karty komiksu przewija się cała galeria niezapomnianych postaci: pozostali Nieskończeni, jak Los, Śmierć czy Marzenie, ale też aniołowie i demony. Jeden z nich, Lucyfer, doczekał się nawet osobnej serii, która opowiada o jego losach po opuszczeniu piekła.

Dlaczego warto poznać? Komiks z bogatą symboliką i nieoczywistymi rozwiązaniami fabularnymi. Intertekstualne nawiązania i niezmierzone wręcz bogactwo świata przedstawionego ? cudowna, swoista mitologia! ? sprawiają, że „Sandman” to perełka uważana za dzieło oryginalne, ambitne i skierowane dla wyrafinowanego odbiorcy, który potrafi docenić narratorski kunszt i psychodeliczne wizje z pogranicza jawy i snu.

3. „Kaznodzieja” ? czyli podróż po Ameryce stworzonej z prawdziwych kontrastów. Jessie Custer, wyjątkowo charakterny kaznodzieja, wyrusza z misją odszukania Boga. I nie chodzi tutaj wyłącznie o duchowe doświadczenie, lecz najprawdziwsze poszukiwanie Wszechmocnego pośrednio odpowiedzialnego za skandal, który wstrząsnął niebiosami. Custer, obdarzony demoniczną siłą wpływania słowem na umysły ludzi, musi radzić sobie z fanatykami przeróżnych wyzwań i ugrupowań. Refleksyjna, dzika, piękna opowieść.

Dlaczego warto poznać? Miejscami obrazoburcze, śmiałe, ale dające do myślenia rozważania dotyczące kwestii teologicznych ? choćby wiary w istnienie Boga czy zasadności jego planów wobec ludzi. To także obraz niezwykłej przyjaźni pomiędzy trojgiem outsiderów ? duchownym, jego byłą dziewczyną i wampirem ? w tym trójkącie nie brakuje wyjątkowo żywych emocji. Na dodatek Garth Ennis wzorcowo wykorzystał konwencję powieści drogi.

4. „100 naboi” ? uznawana za jedną z najważniejszych opowieści kryminalnych w historii komiksowego medium. Bardzo nieoczywiste podejście do rozważań na temat winy i kary oraz prawa i bezprawia. Historia koncentruje się na losach zwyczajnych ludzi, w których życiu przypadkiem (a może za sprawą świadomego działania?) pojawia się szansa wymierzenia sprawiedliwości za krzywdy sprzed lat. Siłą sprawczą jest tajemniczy Agent Graves, który daje nieszczęśnikom szansę dokonania egzekucji na dawnych oprawcach w nienamierzalny sposób. Tylko że tak naprawdę to nie on pociąga za sznurki tej o wiele bardziej złożonej intrygi…

Dlaczego warto poznać? Jak zdefiniować pojęcie sprawiedliwości? Czy ? pod pewnymi warunkami ? samosądy mogą być dopuszczalne? Kto stoi na straży społecznego porządku? Świadomość tego, że zbrodnia może być niewykrywalna, budzi fascynację i kusi, aby przekroczyć granice moralności. Tę nieprawdopodobnie wciągającą opowieść, w której każdy może wcielić się w kata, każdy też może stać się ofiarą, Brian Azzarello wspólnie z Eduardem Risso odmalowali w stylistyce współczesnego noir.

5. „Hellblazer” ? historia ulicznego maga, cynika i egzorcysty, który konfrontuje się nie tylko z nadnaturalnymi demonami, ale też z tymi nękającymi jego własne sumienie. By ujarzmić bestie z piekła rodem, niejednokrotnie musi paktować z nieczystymi siłami. Constantine’a nawiedzają również duchy zmarłych przyjaciół ? bywają oni dla niego przestrogą, ale też pokusą, aby eksplorować tajemnice czarnej magii.

Dlaczego warto poznać? Komiks z niejednoznacznym moralnie bohaterem, odsłaniający tajemnice ludzkiej egzystencji. Historia pozwala poznać podziemny świat angielskich subkultur (poczynając od lat 80.), a przy tym rozkoszować się nieprawdopodobną intrygą, w której istoty zła potrafią kusić, zniewalać i mamić zmysły.

6. „Transmetropolitan” ? Pająk Jerusalem to dziennikarz władający nie tylko sprawnym piórem, ale i wyjątkowo ciętym językiem, dzięki czemu opisuje z niuansami świat, w którym żyje ? a jest to postcyberpunkowa przyszłość zrodzona z wyobraźni Warrena Ellisa, brytyjskiego scenarzysty i powieściopisarza znanego z podejmowania zagadnień społecznych odnoszących się do filozofii humanizmu.

Dlaczego warto poznać? Śmiała wizja świata jutra, w której diagnozuje się problemy współczesności ? niebezpieczny, bo coraz bardziej oddziałujący wpływ technologii na codzienne życie i galopujący konsumpcjonizm zaburzający systematykę wartości. Postać Pająka Jeruzalem, a szczególnie jego pisarstwo publicystyczne, przypominać może aktywność twórcy gonzo, Huntera S.Thompsona.

7. „Skalp” ? bezwzględny obraz Ameryki z zajadłą walką o prawo do wolności i samostanowienia, a jednocześnie próba zmagania się z bolesną przeszłością w skali mikro i makro. Główny bohater, Indianin Dashiel Zły Koń, po wielu latach tułaczki zjawia się w rodzinnym rezerwacie Praise Rose jako tajny agent FBI mający infiltrować własne środowisko. Handel ludźmi i narkotykami, zbrodnie na ciele i duszy, miłość i nienawiść, czyli krwawa historia Indian i jankesów, których połączyły wyjątkowo silne, emocjonalne więzi.

Dlaczego warto poznać? Jason Aaron i R. M. Guéra dali wyraz swojej fascynacji wobec czarnego jak smoła kryminału i najbardziej amerykańskiego ze wszystkich gatunków, a więc westernu. Intryga, skoncentrowana na problemach etnicznych, politycznych, ale również sercowych, nie pozostawia nikogo obojętnym. Brutalna, wyrazista seria o bezprawiu i historycznych animozjach.

8. „Baśnie” ? opowieść o tym, co by było, gdyby magiczne postacie wyjęte z folkloru żyły naprawdę. A nie jest to najspokojniejsza egzystencja. Wilk z opowieści o Czerwonym Kapturku, Królewna Śnieżka czy Geppetto i Pinokio zostali wygnani ze swoich baśniowych krain przez diabelskiego Adwersarza. Domem wygnańców stał się nasz świat. Żyjąc w ukryciu, przybierając zupełnie nowe tożsamości, baśniowi bohaterowie muszą radzić sobie z codziennością XXI wieku.

Dlaczego warto poznać? Czarowna, postmodernistyczna gra z konwencją baśni, w której metafizyka łączy się z egzystencjalizmem. Ta wielowątkowa saga potrafi uczynić z dawnych literackich bohaterów istoty z krwi i kości. Prawdziwy diamencik dla wszystkich miłośników intertekstualnych nawiązań.

9. „Y: Ostatni z mężczyzn” ? świat po biologicznej katastrofie pozbawiony pierwiastka męskości ? wszyscy przedstawiciele płci brzydszej zginęli. Wszyscy oprócz Yoricka Browna, młodego Amerykanina, który musi odnaleźć się w postapokaliptycznej rzeczywistości zdominowanej przez kobiety.

Dlaczego warto poznać? To napisana z niezwykłym pomysłem i takim też rozmachem opowieść drogi, w której zobrazowano lęki współczesnego świata ? problem rasizmu, społecznego wykluczenia, różnych form dyskryminacji. Oprócz tego mamy tutaj do czynienia z prawdziwą historią miłosną, w której jeden facet potrafi zaryzykować własne życie, aby spotkać się z ukochaną na drugim końcu świata. Brian K Vaughan odnosi się do teorii spiskowych związanych z nauką i polityką, ale też przedstawia różne oblicza niebezpiecznego fanatyzmu ? od lewa do prawa.

Zebrał i opracował: Marcin Waincetel

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia