banner ad

8 zasad dobrego pisania wg Neila Gaimana

23 września 2013

8 zasad pisania wg Gaimana
W 2010 roku jeden z najpopularniejszych na świecie pisarzy fantastyki, Neil Gaiman, przygotował listę 8 zasad, jakimi powinien kierować się w pracy twórczej każdy początkujący autor. Jak przyznał, sam chciałby otrzymać podobną pomoc, kiedy miał siedemnaście lat. Zgodnie z oczekiwaniami rady Gaimana okazały się równie proste a zarazem celne i przemyślane, jak cała jego twórczość literacka.

Oto 8 zasad dobrego pisania wg Neila Gaimana:

1. Pisz.
2. Układaj jedno słowo po drugim. Znajduj właściwe słowo i zapisuj je.
3. Dokończ to, co zaczynasz pisać. Cokolwiek musisz zrobić, aby to skończyć, zrób to.
4. Odłóż tekst na bok. Przeczytaj go, jakbyś nigdy wcześniej tego nie czytał. Pokaż go znajomym, których opinię szanujesz i którzy lubią podobną literaturę.
5. Pamiętaj: kiedy ludzie mówią ci, że coś jest nie tak albo im się nie podoba, prawie zawsze mają rację. Kiedy mówią ci, co dokładnie według nich jest źle i jak to naprawić, prawie zawsze się mylą.
6. Popraw tekst. Pamiętaj jednak, że prędzej czy później, zanim utwór osiągnie perfekcję, musisz go zostawić, ruszyć dalej i zacząć pisać kolejną rzecz. Osiąganie perfekcji jest jak pogoń za horyzontem. Cały czas musisz podążać naprzód.
7. Śmiej się z własnych dowcipów.
8. Główną zasadą pisania jest ta, że jeśli robisz coś z wystarczającą pewnością i przekonaniem, to wolno ci robić to, jak tylko chcesz. (To może być zarówno reguła dotycząca życia, jak i pisania. Ale zdecydowanie sprawdza się przy pisaniu). Napisz więc swoją historię, tak jak twoim zdaniem musi być napisana. Napisz ją szczerze, opowiedz najlepiej, jak tylko potrafisz. Jestem pewien, że nie ma innych zasad. A przynajmniej takich, które mają znaczenie.

Zdaniem Gaimana pisanie może być procesem magicznym, przede wszystkim jednak jest pracą składającą się z układania jednego słowa po drugim. Z pewnością jednak im pilniej będziemy przestrzegać najważniejszych zasad, tym częściej w naszym pisaniu dostrzeżemy magię.

Lista zasad Gaimana powstała na prośbę dziennika „The Guardian”.
fot. Manfred Werner

Tematy: , , , ,

Kategoria: zestawienia