8 książek, które musisz przeczytać, jeśli spodobał ci się serial „Stranger Things”

18 sierpnia 2016

8-ksiazek-stranger-things-1
Choć od premiery „Stranger Things” minęło zaledwie kilka tygodni, serial Netflixa zdążył już zostać okrzyknięty fenomenem i zdobyć wielomilionową rzeszę wielbicieli na całym świecie. Produkcja braci Duffer to hołd dla popkultury lat 80. nasycony cytatami ze słynnych dzieł filmowych i literackich z pogranicza grozy i fantastyki. Aby umilić wam oczekiwanie na drugi sezon serialu, proponujemy zestaw lektur, które powinien poznać każdy fan „Stranger Things”.

1. Stephen King „To”

Dokonania Kinga z lat 80., a szczególnie ta powieść, były jedną z największych inspiracji dla twórców „Stranger Things”. Zanim zresztą bracia Duffer przystąpili do realizacji serialu, chcieli przenieść na ekran „To”. Producenci będący w posiadaniu praw do książki nie byli jednak zainteresowani współpracą z mało znanymi wówczas filmowcami, ci więc postanowili wymyślić własną historię, która utrzymana byłaby w podobnej konwencji. Z powieści Kinga zaczerpnęli wiele. Bohaterami „To” są młodzi chłopacy i jedna dziewczyna postrzegani przez rówieśników jako frajerzy. Muszą oni zmierzyć się z potworem grasującym w ich miasteczku, który porywa dzieci. Różnica jest taka, że owe monstrum przybiera postać klauna i mieszka w kanałach, a nie w innym wymiarze. Co ciekawe, przygotowując czołówkę serialu, bracia Duffer wykorzystali nawet tę samą czcionkę, jaką znajdziemy na tej i innych książkach Kinga z lat 80. W „Stranger Things” pojawiają się również motywy nawiązujące do „Podpalaczki”, „Cujo” i noweli „Ciało”. Po te utwory również warto sięgnąć, kiedy już skończycie „To”.

8-ksiazek-stranger-things-2

2. Ray Bradbury „Jakiś potwór tu nadchodzi”

Wiele utworów Bradbury’ego idealnie nadawałoby się na lekturę obowiązkową po obejrzeniu „Stranger Things” chociażby ze względu na obecną w jego twórczości specyficzną nostalgię za czasami dzieciństwa i dawną Ameryką. Niestety polscy wydawcy dość oszczędnie dawkują nam prozę tego niezrównanego mistrza fantastyki. Na szczęście ukazała się jedna z ważniejszych jego powieści, „Jakiś potwór tu nadchodzi”. Dwóch chłopców musi zmierzyć się z grozą, jaka nawiedziła ich malownicze miasteczko pod postacią mrocznego lunaparku, którego właściciele uprowadzają ludzi, zabierają im dusze i zmieniają w groteskowe dziwolągi.

3. Dan Simmons „Letnia noc”

Powieść, którą bracia Duffer wielokrotnie przywoływali w wywiadach na temat „Stranger Things”. Grupka chłopaków z niewielkiego miasteczka zwana Rowerowym Patrolem próbuje rozwiązać zagadkę zniknięcia jednego z ich kolegów, przy okazji odkrywając mroczny i przerażający sekret dotyczący ich szkoły. Tajemnicze głosy przemawiające z niedostrojonych odbiorników, krwawe szczeliny widoczne w ziemi, gigantyczne robaki z rzędami ostrych zębów – to tylko wybrane elementy, które widzom serialu emitowanego przez Netflix mogą wydać się znajome.

8-ksiazek-stranger-things-3

4. Dean Koontz „Opiekunowie”

Wprawdzie o fascynacjach Koontzem twórcy „Stranger Things” milczą jak zaklęci, ale wystarczy rzut oka na najważniejsze tytuły autora z lat 80., aby przekonać się, że ten największy rywal Stephena Kinga w podobny sposób łączył grozę i science-fiction z eksperymentami naukowymi. Tak jest chociażby w jego sztandarowej powieści „Opiekunowie”. Nie uświadczymy tu dzieciaków rozprawiających się z potworami, ale laboratorium genetyczne opisane przez Koontza żywo przywodzi na myśl Departament Energetyki. Uwolniły się z niego dwa „króliki” doświadczalne: superinteligentny pies oraz obcy będący maszyną do zabijania. Mężczyzna, który znajduje psa, razem ze swoją nowo poznaną przyjaciółką stają w obliczu niebezpieczeństwa, ponieważ zwierzaka ściga nie tylko wspomniany obcy, ale też ludzie z Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. Brzmi znajomo?

5. Robert McCammon „Magiczne lata”

Powieść o utracie niewinności i sentymentalna, na poły magiczna wycieczka do małego miasteczka w Alabamie w latach 60. Dwunastoletni chłopak wraz z ojcem są świadkami zatopienia samochodu, w którym zamknięto bestialsko zamordowanego człowieka. Choć policja szybko zamyka sprawę, nastolatek próbuje rozwikłać, kto z pobliskich mieszkańców mógł dokonać takiej zbrodni. Pomaga mu ojciec oraz ponadstuletnia murzynka, uważana przez miejscowych za czarownicę.

8-ksiazek-stranger-things-4

6. Blake Crouch „Wayward Pines” (trylogia)

Porównywany zbyt często do „Twin Peaks” książkowy cykl Blake’a Croucha warto w tym miejscu przywołać nie tylko ze względu na klimat zagubionego w czasie i przestrzeni miasteczka, w którym budzi się po wypadku główny bohater, agent specjalny Ethan Burke. Wpływ „Wayward Pines” na „Stranger Things” robi się tym bardziej oczywisty, jeśli pamięta się, że bracia Duffer zaangażowani byli w produkcję serialu na podstawie trylogii i napisali scenariusze czterech odcinków pierwszego sezonu.

7. Neil Gaiman „Ocean na końcu drogi”

Krótka, acz poruszająca powieść Gaimana o nadprzyrodzonej istocie z innego świata, która przedostała się do naszej rzeczywistości, sprowadzając nieszczęście na rodzinę głównego bohatera i zarazem narratora. Książka bardziej przypomina pełną magii baśń, do jakich przyzwyczaił nas autor „Koraliny”, ale fani „Stranger Things” znajdą tu wiele dobrego dla siebie.

8-ksiazek-stranger-things-5

8. Charles Burns „Black hole”

Jedyna komiksowa pozycja w zestawieniu nie oznacza, że twórcy komiksowy nie parają się podobną tematyką. To prędzej dowód na to, jak wiele jeszcze tytułów rodzimi wydawcy mają do nadrobienia. Od roku w Stanach ukazuje się na przykład seria „Paper Girls” Briana K. Vaughana, którą śmiało można nazwać dziewczęcą wersją „Stranger Things”. Nie znaczy to jednak, że polscy czytelnicy nie mają po co sięgać. Najważniejszym tytułem, który przychodzi na myśl w kontekście serialu braci Duffer, jest „Black hole” Charlesa Burnsa, czyli osadzona w latach 70. na przedmieściach Seattle historia o nastolatkach, którzy na skutek dziwnej zarazy przenoszonej drogą płciową doświadczają niezwykłych, często przerażających mutacji i deformacji. Czyni to z nich wyrzutków społecznych. To surrealistyczny, małomiasteczkowy horror, który nie pozwala czuć się komfortowo podczas lektury.

Druga ósemka lektur, którymi warto się zainteresować po obejrzeniu „Stranger Things”: (1) Robin Wasserman „Dziewczyny w ogniu”, (2) Guillermo del Toro i Daniel Kraus „Trollhunters. Łowcy trolli”, (3) Keith Donohue „Skradzione dziecko”, (4) Ernest Cline „Ready Player One”, (5) Shirley Jackson „Zawsze mieszkałyśmy w zamku”, (6) Jeff VanderMeer „Unicestwienie”, (7) M.R. Carey „Pandora”, (8) Scott Snyder, Scott Tuft i Attila Futaki „Severed. Pożeracz marzeń”.

Znacie jeszcze jakieś książki lub komiksy, które powinny spodobać się miłośnikom „Stranger Things”? Podzielcie się tytułami w komentarzach.

8-ksiazek-stranger-things-6

Zebrał i opracował: Artur Maszota

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia