6 ulubionych książek Paula Theroux

24 czerwca 2017


Poproszony kiedyś o opisanie swojego idealnego doświadczenia czytelniczego, amerykański powieściopisarz i podróżnik Paul Theroux wskazał – co nie powinno dziwić w jego przypadku – lekturę w pociągu: „Siedząc samotnie w rogu, po długiej podróży przez dziwną krainę, od czasu do czasu spoglądając za okno i zapisując notatki na marginesach, a w porze posiłku kontynuując czytanie w wagonie restauracyjnym, a potem nocą w mojej kuszetce, czytając przy niewielkim świetle nad głową”. Trudno powiedzieć, czy właśnie w takich okolicznościach poznawał swoje ulubione lektury, ale z pewnością są to pozycje, które w każdych okolicznościach mogą dostarczyć dużo intelektualnej przyjemności. Oto sześć ulubionych książek Paula Theroux.

1. Nathanael West „Dzień szarańczy”

Najlepsza powieść o Hollywood napisana przez tamtejszego mieszkańca (i autora arcydzieła „Miss Lonelyhearts”). Przeczytałem ją, kiedy byłem młody, a mój podziw rozbudził we mnie ambicje, aby zostać pisarzem. Jest zabawna, szelmowska, satyryczna i bardzo amerykańska.

2. Gustave Flaubert „Pani Bovary”

Emma Bovary, żona dobrodusznego woła roboczego, była uzależniona od zakupów, miała niemałe libido i niezdrowe poczucie romantyczności. Przełomowe dzieło Flauberta jest zarówno romantyczną powieścią, jak i krytyką romantycznych powieści, a w swym stylu i obserwacjach jest nowoczesne i niezapomniane.

3. Elias Canetti „Masa i władza”

To jedna z tych książek, które wyjaśniają wszystko – w tym przypadku sposób, w jaki ludzie zbierają się w grupy, jak przejmują władzę i symbole, które cenią. To studium tyranii i innych form dominacji – pośród nich: matka serwująca jedzenie. Canetti poświęcił 30 lat na napisanie tej książki i zasłużył na Nagrodę Nobla, którą zdobył dekady później.

4. V.S. Naipaul „Dom pana Biswasa”

To arcydzieło Naipaula i klasyka życia rodzinnego. W dużej części historia oparta jest na własnej rodzinie Naipaula. Zabawna przez większość czasu i pełna konfliktów, to jedna z niewielu książek, które sprawiły, że śmiałem się głośno.

5. Fernand Braudel „Kultura materialna, gospodarka i kapitalizm XV-XVIII wiek. Tom 1. Struktury codzienności. Możliwe i niemożliwe”

Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd pochodzi kawa i kiedy Europejczycy zaczęli ją pić? Albo herbata i czekolada? A kiedy mężczyźni zaczęli nosić spodnie zamiast szat? Ta książka odpowiada na te i wiele innych pytań, dowodząc pomysłowości, oportunizmu, odwagi, wyobraźni i zdolności kupieckich ludzi na całym świecie.

6. Laura Dassow Walls „Henry David Thoreau”

Jest wiele dobrych biografii Thoreau; ta jest wybitna. Thoreau miał tak oryginalny umysł i tak zdumiewające poglądy, że jego sąsiedzi z Concord (łącznie z Emersonem) nie wiedzieli, co o nim sądzić. Ta pozytywna i wyczerpująca biografia rzuca światło na człowieka i jego czasy.

Paul Theroux jest autorem wielu powieści i książek reportażowych. Największy rozgłos przyniosły mu: sfilmowana przez Petera Weira powieść „Wybrzeże moskitów” oraz książki podróżnicze „Wielki bazar kolejowy”, „Stary Ekspres Patagoński” i „Jechałem Żelaznym Kogutem. Pociągiem przez Chiny”. W październiku 2017 roku nakładem wydawnictwa Czarnego ukaże się jego najnowsza książka podróżnicza, „Głębokie Południe. Cztery pory roku na amerykańskiej prowincji”, w której niestrudzony wędrowiec opisuje podróż po najbliższym mu z krajów i jego osobliwych miasteczkach, pełnych lokalnego folkloru.

Lista ulubionych książek Paula Theroux powstała na prośbę magazynu „The Week”.

Opracowanie i tłumaczenie: Artur Maszota
fot. William Furniss

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia