6 ciekawostek o popkulturowych inspiracjach w komiksach z serii Hill House Comics

11 marca 2021

Komiksy wydawane pod szyldem Hill House Comics to dla czytelników okazja, aby poznać nowe historie grozy, które cechuje świeże spojrzenie, ale i liczne nawiązania do klasyków gatunku. Odpowiedzialnym za linię komiksowych horrorów jest Joe Hill, syn Stephena Kinga, autor m.in. powieści „Pudełko w kształcie serca” i „NOS4A2” oraz zbioru opowiadań „Gaz do dechy”. To właśnie jego (i nie tylko) popkulturowe fascynacje przyczyniły się do powstania i sukcesu serii. Poniżej znajdziecie najważniejsze z nich. Mogą one stanowić dla czytelników sieć drogowskazów motywującą do sięgnięcia po dostępne tytuły, ale też pozwalają odnaleźć ciekawe tropy w fabule.

1. Imprint Vertigo i firma producencka Blumhouse inspiracją do utworzenia Hill House Comics

Tworząc linię komiksowych horrorów, Joe Hill chciał zaoferować czytelnikom jakość, z którą mieli do czynienia w dziełach twórców tzw. „brytyjskiej inwazji”, jak „Sandman” Neila Gaimana czy „Saga o potworze z bagien” Alana Moore’a. Wiele tego typu tytułów ukazywało się w kultowym imprincie Vertigo. Jednocześnie jednak Hillowi zależało na powiewie świeżości, jaki do filmowego horroru wprowadziła firma producencka Blumhouse dzięki obrazom pokroju „Uciekaj!”, „Oculus”, „Obecność” czy „Niewidzialny człowiek”. Komiksowa linia horrorów miała być takim „Blumhouse’em komiksów”, stąd też nazwa Hill House.

2. Liczne nawiązania do „Szczęk” Stevena Spielberga w „Koszu pełnym głów”

„Szczęki” to ulubiony film Joego Hilla. Pierwszy raz pokazał mu go w dzieciństwie ojciec. Pisarz ogląda dreszczowiec Stevena Spielberga co roku i postanowił umieścić liczne nawiązania do niego w „Koszu pełnym głów”. Akcja komiksu rozgrywa się na wyspie Brody, która połączona jest mostem z inną wyspą o nazwie Little Brody. Nazwa ta wzięła się od nazwiska głównego bohatera „Szczęk”, Martina Brody’ego, w którego wcielał się Roy Scheider. Chłopak June, Liam, pracuje w Brody jako wakacyjny pomocnik policji. O tym, że nadmorskie kurorty zatrudniają dodatkowych funkcjonariuszy do kierowania ruchem, Joe Hill dowiedział się właśnie za sprawą swojego ulubionego filmu. Nawiązań znajdziecie oczywiście więcej, ale nie będziemy wam psuć zabawy z ich wyszukiwania.

3. „Kosz pełen głów” to horror z elementami humoru w stylu „Martwego Zła 2” i innych tego typu produkcji

Intencją Joego Hilla było stworzenie historii pełnej napięcia i grozy, a jednocześnie „bezwstydnie groteskowej”. Pod tym względem punkt odniesienia stanowiły dla autora filmy typu „Martwe zło 2” czy „Reanimator”, które są horrorami, ale też jest w nich dużo humoru. „Zależało mi na tym, żeby nasz pierwszy tytuł był szalony, odjechany, nieustająco bombardujący czytelnika” – przyznaje autor, dodając, że w obecnych czasach konkurencja, jeśli chodzi o rozrywkę, jest tak bogata, iż przebić się przez szeroką ofertę można jedynie wtedy, gdy wchodzi się do gry „z przytupem”.

4. „Rodzina z domku dla lalek” i nawiedzone miejsca w literaturze

Joe Hill mówi półżartem, że „Rodzina z domku dla lalek” może kojarzyć się z „Indianinem w kredensie”, gdyby film Franka Oza był horrorem. W rzeczywistości jednak autorzy w pierwszej kolejności myśleli o fabułach rozgrywających się w nawiedzonych miejscach, które urastają do rangi pełnoprawnych bohaterów historii, jak hotel Panorama w „Lśnieniu”, domostwo w „Nawiedzonym domu na wzgórzu” czy „Domu z liści” albo rezydencja Key House w serii „Locke & Key”. „Chciałem napisać historię skupioną na podobnej lokalizacji” – mówi Mike Carey. „Uwielbiam bawić się miejscem jako aspektem narracji, zwłaszcza w opowieści grozy”.

5. Horror z kobiecej perspektywy, a w nim coś z „Omenu” i „Carrie”

Za sprawą dwóch tytułów z linii Hill House Comics otrzymujemy kobiecą perspektywę na horror. „The Low, Low Woods” (polski tytuł nie jest jeszcze znany) autorstwa Carmen Marii Machado koncentruje się na losach dwóch odważnych dziewczyn żyjących w podupadłym górniczym miasteczku dotkniętym plagą amnezji. W ocenie Joego Hilla ta historia to w połowie klimat rodem z filmów Davida Lyncha, a w połowie body horror w stylu Davida Cronenberga. Natomiast „Daphne Byrne” pisarz określa XIX-wieczną feministyczną wersją „Omenu”. 14-letnia mieszkanka Nowego Jorku po śmierci ojca zostaje sama z nieodpowiedzialną, pogrążoną w żałobie matką, która staje się łatwym celem dla grupy okultystów obiecujących jej kontakt ze zmarłym małżonkiem. Autorka scenariusza, Laura Marks, mówi: „Od dawna chciałam zrobić coś w złotej epoce Nowego Jorku, w świecie Henry’ego Jamesa i Edith Wharton. Ale tego typu rzeczy są za drogie, żeby je zrealizować w telewizji”. Zależało jej też, by komiks był horrorem rodzinnym, jak „Ciche miejsce” czy „Dziedzictwo. Hereditary”. Jeden z wątków dotyczący dojrzewania głównej bohaterki powstał z inspiracji kultową sceną pod prysznicem w „Carrie” Stephena Kinga.

6. Klasyczne horrory z lat 70. i 80., bez których nie byłoby „Plunge” (polski tytuł nie jest jeszcze znany) – kolejnej historii Joega Hilla, która ukaże się w serii Hill House Comics

„Plunge”, który zostanie też opublikowany w Polsce nakładem Egmontu, to opowieść o ekspedycji wysłanej na wody subarktycznego Pacyfiku, gdzie odnalazł się statek badawczy zaginiony prawie 40 lat wcześniej. Historia jest mieszanką wpływów różnych klasycznych obrazów grozy z przełomu lat 70. i 80. z filmem „Coś” Johna Carpentera na czele. Statek, którym płynie zespół ratowniczy, nazywa się MacReady – jak główny bohater filmu – a dowodzi jednostką Gage Carpenter. Fabuła ma też w sobie elementy mogące kojarzyć się z „Obcym” Jamesa Camerona, „Inwazją łowców ciał” Philipa Kaufmana czy opowiadaniem „Zew Cthulhu”. „Mam nadzieję, że komiks jedynie łączy w sobie kilka elementów każdego z nich, jednocześnie pozostając czymś świeżym i nowym” – mówi Hill. „Nie jestem zainteresowany robieniem wyłącznie pastiszu” – zastrzega.

W Polsce tytuły z linii Hill House Comics ukazują się nakładem wydawnictwa Egmont.

Zebrał i opracował: Artur Maszota
fot. Men’s Journal/YouTube
Wypowiedzi autorów pochodzą z wywiadów dla: CBR, Inverse, SyFy, Horror News Network

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia