5 ulubionych powieści Ruth Ware z motywem nawiedzonego domu w tle

25 czerwca 2020

Najnowsza książka Ruth Ware „Pod kluczem” czerpie z tradycji gotyckich powieści o duchach i wiktoriańskich nawiedzonych posiadłościach, ale z ukłonem w stronę współczesnych technologii. Z okazji premiery autorka pokusiła się o stworzenie zestawienia swoich ulubionych powieści z motywem nawiedzonego domu w tle.

„Jedną z najciekawszych rzeczy w pisaniu 'Pod kluczem’ było powołanie do życia Heatherbrae House – pozornie idealnej rezydencji, w której tuż pod powierzchnią czai się coś niepokojącego” – komentuje Ruth Ware. „Czy Heatherbrae faktycznie jest nawiedzone, pozostawiam czytelnikom do oceny, niemniej lubię dobre historie o nawiedzonych domach. Oto pięć moich ulubionych – niektóre nich są naprawdę straszne, inne po prostu delikatnie przesycone klimatem rozkosznego niepokoju”.

1. Sarah Waters „Ktoś we mnie”

„Obsesja na punkcie Hundreds Hall jest u doktora Faradaya, narratora książki, widoczna już od samego początku. A w miarę rozwoju akcji dom przyciąga go do siebie wciąż i wciąż, pomimo – a może właśnie z powodu – dziwnych wydarzeń, które mają miejsce w rodzinie Ayresów. Co się dzieje w Hundreds Hall? Waters ucieka przed oczywistymi rozwiązaniami, dzięki czemu powieść staje się jeszcze lepsza”.

2. Shirley Jackson „Nawiedzony dom na wzgórzu”

„Ta naprawdę przerażająca powieść ma jeden z najlepszych i najbardziej niepokojących pierwszych akapitów, jaki kiedykolwiek czytałam. Nadaje ton całej książce, w której Jackson rzadko kiedy pozwala czytelnikowi na moment wytchnienia – to, co zaczyna się od skradającego się poczucia niepokoju, z czasem urasta do rozmiarów czystej grozy. Tytułowy dom na wzgórzu był kilkukrotnie uwieczniany w filmie, a nie tak dawno Netflix wykorzystał go jako scenę dla bardzo dobrego serialu, w którym pewna rodzina sprowadza się tam wiele lat po wydarzeniach opisanych przez Jackson. Sądzę jednak, że żadna ekranizacja nie dorównała oryginałowi siłą, niejednoznacznością i grozą”.

3. Susan Hill „Kobieta w czerni”

„Noszący imponujące miano Dom na Węgorzowych Moczarach wznosi się samotnie pośrodku nadmorskich bagien, przez większość dnia i nocy odcięty od stałego lądu falą przypływu. Kiedy młody notariusz, Arthur Kipps, zostaje wysłany przez swoją firmę, by uporządkować dokumenty zmarłej właścicielki posiadłości, miejscowi usilnie go przestrzegają, by nie zostawał w domu na noc – ale Arthur niemądrze lekceważy ich rady. W efekcie przyjdzie mu doświadczyć głębokiej przemiany na więcej niż jednym poziomie”.

4. Stephen King „Lśnienie”

„Unikałam książek Stephena Kinga przez lata w przekonaniu, że jestem zbyt wielkim tchórzem, by mierzyć się z pomysłami mistrza horroru. I ta książka rzeczywiście jest przerażająca, ale też naprawdę dobra. I zapuszcza się na znacznie bardziej nieznane terytoria, niż uczynił to film Kubricka. Czy Hotel Panorama faktycznie jest nawiedzony, czy zbiegiem okoliczności stał się areną licznych dramatycznych wydarzeń na przestrzeni lat? Zameldujcie się tam wraz z Dannym i jego rodzicami, a będziecie mogli się przekonać. Tyle tylko, że podobnie jak Hotel California z piosenki The Eagles – Panoramę nie jest łatwo opuścić”.

5. Daphne du Maurier „Rebeka”

„Mamy tutaj zupełnie inny rodzaj nawiedzenia – niemniej boleśnie rzeczywisty dla narratorki, która mierzy się z 'duchem’ pierwszej żony swojego obecnego męża, tytułowej Rebeki. Obecność Rebeki wciąż jest tak wyczuwalna w całym Manderley, pięknym wiejskim domu Maxima de Wintera, że zdaje się rzucać cień na wszystko, czego tylko dotknęła. Czy nasza narratorka będzie w stanie wyrwać siebie i męża spod wpływu martwej od dawna kobiety?”

„Pod kluczem” Ruth Ware nawiązuje do dzieł mistrzów powieści gotyckiej, w tym do „W kleszczach lęku” Henry’ego Jamesa. Główna bohaterka, Rowan, zostaje zaangażowana jako niania przez rodzinę Elincourtów. Początkowo imponuje jej wszystko – znakomite warunki, przepych, niesamowita atmosfera wiktoriańskiego, położonego na uboczu Heatherbrae House. Jednak szybko się przekonuje, że z domem jest coś wyraźnie nie w porządku, a jej samej przyjdzie bronić się przed oskarżeniami o zbrodnię, której nie popełniła. „Pod kluczem” ukaże się 1 lipca nakładem wydawnictwa Czwarta Strona.

Opracowanie: Karolina Chymkowska
fot. Edan Cohen/Unsplash

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia