banner ad

3 rzeczy, które muszą się pojawić, aby pisanie przyniosło efekty wg Harlana Cobena

25 lutego 2014

Harlan Coben - 3 czynniki
Amerykański mistrz suspensu, Harlan Coben, uważa, że w pisaniu to nie przelewanie na papier daje radość, ale proces tworzenia. Skoro więc samo pisanie nie sprawia aż takiej rozkoszy, jakby się mogło wydawać, co takiego może pomóc młodym autorom płodzić kolejne książki, i to najlepiej w dużych ilościach?

Zdaniem Cobena istnieją trzy rzeczy, które muszą się pojawić, jeśli pisanie ma przynieść efekty:

1. „Pierwszym jest natchnienie ? to znaczy, że musisz być czymś zainspirowany do pisania. To chyba oczywiste, co mam na myśli?”

2. „Drugim jest pot. Musisz posadzić swój tyłek na krześle i pisać. Musisz robić to codziennie. To nie znaczy, że masz leżeć na kanapie i zabawiać się swoim pępkiem. To nie znaczy, że masz iść na zakupy, gdy słowa nie przelewają się na papier w sposób, jaki według ciebie powinny. To nigdy tak nie działa. Masz usiąść tyłkiem na krześle i zabrać się do roboty. Żadnych wymówek. I żeby było jasne: tworzenie konspektu to nie jest pisanie. Wymyślanie pomysłów to nie jest pisanie. Zbieranie materiałów to nie jest pisanie. Tworzenie bohaterów to nie jest pisanie. Tylko pisanie jest pisaniem (o tak, to głębokie). Skończ więc z blokadą pisarką, czekaniem na muzę i artystycznymi pretensjami. To wszystko bzdury”.

3. „Trzecie i najbardziej zaskakujące, czego potrzebujesz, żeby być pisarzem, to desperacja ? czysta, naga, wywołująca panikę desperacja. Co bym ze sobą zrobił, gdybym nie pisał? Z czego bym się utrzymywał i wyżywił rodzinę? Czy jestem w czymś dobry? Albo byłem dobry, a teraz to straciłem?”

Coben to jeden z najpopularniejszych amerykańskich autorów thrillerów. Do tej pory sprzedało się ponad 50 milionów egzemplarzy jego 25 powieści. W Polsce tydzień temu na rynek trafiła najnowsza z nich, zatytułowana „Sześć lat później”.

Wskazówki Cobena dotyczące pisania ukazały się po raz pierwszy w dzienniku „The Wall Street Journal”.

fot. Claudio Marinesco

Tematy: , , , ,

Kategoria: zestawienia