19 najlepszych opowiadań o Sherlocku Holmesie wg Arthura Conana Doyle?a

14 października 2015

19-opowiadan-holmes
Jako że 14 października przypada 123. rocznica publikacji „Przygód Sherlocka Holmesa”, pierwszego tomu opowiadań o jednym z najsłynniejszych na świecie fikcyjnych detektywów, aby uczcić ten dzień, prezentujemy wam listę 19 najlepszych opowiadań, które wybrał sam Arthur Conan Doyle.

W 1927 roku „The Strand Magazine”, gdzie ukazywały się przygody genialnego detektywa, ogłosił plebiscyt, w którym czytelnicy mieli wybrać 12 najlepszych opowiadań z Holmesem. Jednocześnie zaproszono do udziału w zabawie twórcę postaci, Arthura Conana Doyle?a. „Kiedy konkurencja została zaproponowana, podszedłem do niej z lekkim duchem, myśląc, że wybór dwunastu najlepszych opowiadań o Holmesie będzie najprostszą rzeczą w świecie. W praktyce okazało się, że zaangażowałem się w poważne zadanie. (?) Zacząłem od wyeliminowania ostatnich dwunastu opowiadań rozrzuconych po ?The Strand? na przestrzeni ostatnich pięciu lub sześciu lat. Ukażą się w postaci tomu pod tytułem ?Księga przypadków Sherlocka Holmesa?, ale [jak na razie] publika nie może łatwo ich pozyskać. Jednakże, po ich wyeliminowaniu, mierzę się z około czterdziestoma kandydatami, których muszę sobie przeciwstawić” – pisał Doyle we wstępie do swojego zestawienia na łamach „The Strand Magazine”.

Później Doyle dodał jeszcze siedem tekstów, które jego zdaniem składają się na „Best of” opowiadań o Sherlocku, i je również znajdziecie poniżej. Pierwsza dwunastka, z „The Strand Magazine”, opatrzona jest krótkimi komentarzami pisarza, które wyjaśniają, co zadecydowało o wyborze tekstów.

1. „Nakrapiana przepaska niesie śmierć” lub „Nakrapiana przepaska” lub „Nakrapiana wstęga” (z tomu „Przygody Sherlocka Holmesa”) – „ponura historia”, która „na pewno znajdzie się na każdej liście”.

2. „Związek Rudowłosych” lub „Liga Rudzielców” (z tomu „Przygody Sherlocka Holmesa”) – ze względu na „oryginalność fabuły”.

3. „Tańczące sylwetki” (z tomu „Powrót Sherlocka Holmesa”) ? ten sam powód, co w przypadku „Ligi Rudzielców”.

4. „Ostatnia zagadka” (z tomu „Wspomnienia Sherlocka Holmesa”) – „nie można opuścić opowiadania, które traktuje o jedynym wrogu, jaki dorównywał Holmesowi, i które zwiodło publikę (i Watsona) do błędnego przekonania o jego śmierci”.

5. „Niezwykła kobieta” lub „Skandal w Bohemii” (z tomu „Przygody Sherlocka Holmesa”) – ponieważ „otworzyło ścieżkę następnym” i „ma więcej elementów żeńskich niż zazwyczaj”.

6. „Pusty dom” (z tomu „Powrót Sherlocka Holmesa”) – „opowiadanie, które opisuje trudne zadanie wyjaśnienia rzekomej śmierci Holmesa”.

7. „Pięć pestek pomarańczy” (z tomu „Przygody Sherlocka Holmesa”) – „choć jest krótkie, ma samo w sobie pewną wartość dramatyczną”.

8. „Druga plama” (z tomu „Powrót Sherlocka Holmesa”) – ponieważ traktuje „o dyplomacji na wysokim szczeblu” i za intrygę.

9. „Sprawa diabelskiej stopy” (z tomu „Jego ostatni ukłon”) – gdyż jest „ponure i świeże”.

10. „Szkoła klasztorna” lub „Zniknięcie młodego lorda” (z tomu „Powrót Sherlocka Holmesa”) – „warte miejsca, choćby wyłącznie za dramatyczny moment, gdy Holmes wskazuje palcem na księcia”.

11. „Rytuał Musgrave’ów” (z tomu „Wspomnienia Sherlocka Holmesa”) – ze względu na włączenie „elementów historycznych, które nadają nieco szczególnej odmienności”, i za „wspomnienie z wcześniejszego życia Holmesa”

12. „Dziedzice z Reigate” (z tomu „Wspomnienia Sherlocka Holmesa”) – w którym „Holmes wykazuje się największą pomysłowością”.

13. „Srebrny Płomień” (z tomu „Wspomnienia Sherlocka Holmesa”).

14. „Plany Bruce-Partington” lub „Tajemnica Bruce-Partington” (z tomu „Jego ostatni ukłon”).

15. „Garbus” (z tomu „Wspomnienia Sherlocka Holmesa”).

16. „Człowiek z wywiniętą wargą” lub „Krzywousty” (z tomu „Przygody Sherlocka Holmesa”).

17. „Grecki tłumacz” (z tomu „Wspomnienia Sherlocka Holmesa”).

18. „Stały pacjent” (z tomu „Wspomnienia Sherlocka Holmesa”).

19. „Traktat morski” (z tomu „Wspomnienia Sherlocka Holmesa”).

Opracowanie: Krzysztof Stelmarczyk

Tematy: , , , , ,

Kategoria: zestawienia