16 najważniejszych zapowiedzi książkowych 2015 roku ? proza

23 stycznia 2015

najciekawsze-zapowiedzi-2015
Co dobrego przyniesie nam 2015 rok na rynku wydawniczym? Redaktor naczelny Booklips.pl, Artur Maszota, przygotował subiektywny zestaw 16 najważniejszych książek z kręgu prozy, jakie ukażą się w księgarniach w tym roku.

1. David Cronenberg „Skonsumowana” (Zysk, luty-marzec)

Prozatorski debiut kontrowersyjnego reżysera. W „Skonsumowanej” poznajemy równolegle parę niezależnych reporterów: ona prowadzi śledztwo dziennikarskie w sprawie zabójstwa pewnej filozofki i libertynki, o które podejrzewany jest mąż ofiary, on zaś przebywa w Budapeszcie, gdzie łapie rzadką chorobę weneryczną Roiphego. Znajdziemy tu wszystko to, za co lubimy późniejsze filmy Cronenberga, czyli perwersje, deformacje ciała, technologie, śmierć, filozoficzne rozważania i odrealnienie.

2. Jack Ketchum „Przejażdżka” (Replika, luty-marzec)

Od kilku lat polskie wydawnictwa konsekwentnie przybliżają dorobek największego sadysty współczesnej literatury. Kolejna premierowa książka, „Przejażdżka”, odsłoni dwa oblicza autora pamiętnej „Dziewczyny z sąsiedztwa”. Tytułowa powieść to stosunkowo mało krwista jak na Jacka historia aspirującego mordercy, który jest świadkiem zbrodni popełnionej przez parę kochanków. Myśląc, że ma do czynienia z podobnymi jemu zdeprawowanymi osobnikami, zmusza ich do odbycia pozornie pozbawionej celu, przerażającej przejażdżki. Książkę uzupełniono 80-stronicową nowelą „Chwasty”, która uznawana jest za najbardziej „chore” dokonanie w karierze pisarza. Historia powstała z inspiracji bestialskimi mordami z początku lat 90., których dopuścili się Paul Bernardo i Karla Homolka. Dobrze zastanówcie się, zanim zdecydujecie się na lekturę tej noweli. To najbardziej ekstremalny kawałek prozy, jaki ukaże się w Polsce w 2015 roku. Gdyby Ketchum był równie popularny, co Stephen King, prawdopodobnie jego wydawca dawno już miałby na głowie prokuratora.

najciekawsze-zapowiedzi-2015-1

3. Michał Witkowski „Fynf und cfancyś” (Znak, maj)

Michał Witkowski powraca, pokazując „takiego wała” wszystkim malkontentom, którzy sądzili, że konwersja na blogerkę modową przytępiła jego zmysł twórczy. Nowa powieść rozwija historię Dianki z „Lubiewa”. Rzecz dzieje się w pierwszej połowie lat 90. w Szwajcarii i odwołuje do owianego legendą epizodu w życiorysie pisarza, kiedy to sam mieszkał w kantonach i utrzymywał się z przygodnych zajęć, tudzież bywał dziewczyną milionera. Witkowski coraz śmielej przyznaje się do fascynacji Palahniukiem, zdradzając otwarcie, że „zżyna z niego, ile wlezie”. Czy tak zrobi i tym razem? Nie wiadomo. Za to na pewno będzie śmiesznie, pieprznie, „Michaśkowo”.

4. Jaume Cabré „Jaśnie pan” (Marginesy, maj)

Wydawnictwo Marginesy nie zapomina o zaserwowaniu nam dorocznej porcji wyborowej literatury spod znaku Jaumego Cabré. Trzecią ? po bestsellerowych „Wyznaję” i „Głosach Pamano” ? powieść katalońskiego pisarza, którą będziemy mieli okazję przeczytać, opublikowano pierwotnie w 1991 roku. Akcja książki rozgrywa się w XVIII-wiecznej Barcelonie, a fabuła skupi się na korupcji sądowej wynikającej z posiadania władzy absolutnej.

5. James Joyce „Hotel Finna” (W.A.B., maj)

Są tacy, którzy twierdzą, że to zbiór odnalezionych 80 lat po śmierci autora literackich szkiców będący dla „Finneganów Trenu” tym samym, co „Dublińczycy” dla „Ulissesa”. Są też krytycy upierający się przy zdaniu, że „Hotel Finna” nie jest żadnym nieodkrytym dziełem, a większość zebranych w nim tekstów ukazała się w 1963 roku w opracowaniu „A First-Draft Version of Finnegans Wake” (z ang. „Pierwsza wersja szkicu Finneganów Trenu”), dlatego mamy do czynienia ze zwykłym naciąganiem kasy. Bez względu na to, którym z nich mielibyśmy przyznać rację, książka jednego z największych XX-wiecznych pisarzy z pewnością wzbudzi sensację, nawet jeśli będzie to sensacja pokrewna tej, jaką wzbudził przed kilku laty „Oryginał Laury” Nabokova.

najciekawsze-zapowiedzi-2015-2

6. Donna Tartt „Szczygieł” (Znak, maj)

Na jej powieści czeka się zwykle dziesięć lat, ale kiedy już się pojawią, możecie być pewni, że czas przeznaczony na ich lekturę nie będzie straconym. Historią dorastania trzynastoletniego Theodore’a Deckera, który w zamachu na nowojorskie Metropolitan Museum of Art traci matkę i zyskuje tajemniczy obraz, zachwycili się wszyscy: od twórców literatury popularnej (ze Stephenem Kingiem na czele, który uznał ją za „rarytas, jaki zdarza się kilka razy w ciągu dekady”) aż po jurorów nagrody Pulitzera. Czas, żebyśmy zachwycili się i my.

7. Martin Amis „Strefa korzyści” (Rebis, I połowa roku)

Amis napisał love story osadzone w czasach krematoriów. „Brutalna komedia” o Auschwitz wzbudziła pewien opór u niemieckich wydawców. Akcja rozgrywa się w sierpniu 1942 roku. Oficer SS wdał się w romans z żoną komendanta obozu. Kiedy ten dowiaduje się o tym, zleca żydowskiemu Sonderkomando zabójstwo żony. Morderczego planu nie udaje się jednak zrealizować. Krytycy uważają, że to najlepsza powieść Amisa od 25 lat. Joyce Carol Oates napisała, że to „satyryczna wiwisekcja” dokonana z „chłodnym okiem i niewzruszonym skalpelem” w dłoni.

8. Stephen King „Znalezione, nie kradzione” (Albatros, czerwiec)

Flirtu Stephena Kinga z kryminałem ciąg dalszy. „Znalezione, nie kradzione” to druga część zapowiadanego tryptyku z Billym Hodgesem, Holly Gibney i Jeromem Robinsonem w rolach głównych. Tym razem trójka niezwykłych bohaterów będzie musiała zmierzyć się z fanatycznym czytelnikiem na miarę Annie Wilkes. To nie jedyna książka Kinga, jaka ukaże się w tym roku. Jesienią powinniśmy otrzymać również zbiór opowiadań pisarza zatytułowany „The Bazaar Of Bad Dreams”.

najciekawsze-zapowiedzi-2015-3

9. Edgar Rice Burroughs „Cykl Barsoom” (Solaris, luty, sierpień)

Oficyna Solaris zamierza naprawić jedną z najpoważniejszych wpadek, jakie zaliczył na przestrzeni dziejów polski rynek wydawniczy, ograbiając pokolenia młodych czytelników z możliwości obcowania z kamieniem węgielnym współczesnej popkultury. Sto lat po premierze do rąk czytelników trafi wreszcie ze wszech miar klasyczny cykl książek Edgara Rice’a Burroughsa, którym inspirowali się najważniejsi twórcy fantastyki od H. P. Lovecrafta i Roberta E. Howarda poprzez Raya Bradbury’ego i Arthura C. Clarka aż po Stephena Kinga i Alana Moore’a. Bez „Barsoom” takie filmy jak „Gwiezdne Wojny” czy „Avatar” w ogóle by nie powstały. Książki opowiadają o perypetiach Johna Cartera, kapitana kawalerii z Południa, który w trakcie poszukiwań złota w bliżej niewyjaśnianych okolicznościach zostaje przeniesiony na Marsa, gdzie przychodzi mu zakochać się w humanoidalnej księżniczce i stoczyć u jej boku niejedną walkę. Pierwszy tom cyklu ukazał się w Polsce w 1927 roku, później co najmniej trzykrotnie był wznawiany. Następne części nigdy nie doczekały się publikacji. Teraz mamy okazję to nadrobić: wznowienie „Księżniczki z Marsa” zaplanowano na luty, zaś premiera „Bogów Marsa” przewidziana jest na sierpień.

10. Charles Bukowski „Historie o zwykłym obłędzie” (Noir Sur Blanc, wrzesień)

Niepublikowany dotąd w Polsce zbiór krótkich utworów Charlesa Bukowskiego. Znajdziemy w nim 34 opowiadania i eseje powstałe w latach 1967-72, głównie z myślą o undergroundowych gazetach i magazynach dla dorosłych. Książka wraz z „Najpiękniejszą dziewczyną w mieście” stanowiła niegdyś jeden tom, który ukazał się w Stanach jako „Erekcje, ejakulacje, ekspozycje i rozmaite opowieści o zwyczajnym szaleństwie”. Kilka opowiadań w „Historiach o zwykłym obłędzie” traktuje o relacjach Bukowskiego z młodziutką córką, inne opisują jego doświadczenia związane z czytaniem poezji na uniwersytetach, z jednego zaś dowiemy się, jak to się stało, że autor okazał się niezdolnym do służby wojskowej podczas II wojny światowej.

11. Michel Houellebecq „Soumission” (W.A.B., wrzesień)

Może i Michel Houellebecq stracił w nieznanych okolicznościach wszystkie zęby, ale nie przytępiło to jego pisarskiego pazura. Naczelny francuski prowokator znów staje na wysokości zadania i wywołuje dyskusję o przyszłym kształcie nie tylko swej ojczyzny, ale i całej Europy. „Soumission” to political fiction. Akcja rozgrywa się w 2022 roku. Władzę we Francji przejmują muzułmanie. Na tle tych znamiennych wydarzeń poznajemy losy nieszczęśliwego wykładowcy literatury, który pod wpływem frustracji decyduje się ostatecznie nawrócić na islam. Niechaj nie myśli jednak ktoś, że Houellebecq tendencyjnie wpisuje się w aktualne nastroje islamosceptyczne. Pod tą pozorną powłoką schował bowiem „wadę ukrytą” naszej cywilizacji i konsekwentnie rozdziela wszystkim pstryczki w nos.

najciekawsze-zapowiedzi-2015-4

12. Haruki Murakami „Mężczyźni bez kobiet” (Muza, październik)

Zbiór sześciu opowiadań najpopularniejszego japońskiego pisarza, które łączy jeden temat: emocjonalnej izolacji. Bohaterami wszystkich utworów są mężczyźni, którzy żyją bez partnerek albo takowe potracili. Wśród nich znajdziemy „Drive My Car” o owdowiałym aktorze w średnim wieku, który podróżuje samochodem prowadzonym przez młodą kobietę. Inne nosi tytuł „Szeherezada” i opowiada o mężczyźnie przetrzymywanym w pewnym domu. Dwa razy w tygodniu odwiedza go tam kobieta wynajęta po to, aby przynieść mu jedzenie i inne sprawunki, a także zaspokoić jego potrzeby seksualne. Po każdym zbliżeniu kobieta, niczym współczesna Szeherezada, opowiada mężczyźnie historie. Zawsze jednak, w kluczowym momencie, przerywa opowieść, pozostawiając ją nieukończoną aż do następnej wizyty.

13. Nick Hornby „Funny Girl” (Albatros, listopad)

Hornby chce wynagrodzić nam pięcioletni okres czekania na nową książkę, zabierając nas do Swingującego Londynu lat 60. Bohaterką powieści jest Barbara Parker, była królowa piękności Blackpool, która marzy o sławie, dlatego też przenosi się do Londynu, przybiera pseudonim Sophie Straw i staje gwiazdą sitcomu. „Funny Girl” to nostalgiczny pean na cześć złotego okresu w historii rozrywki, kiedy w telewizji królował lekki i niewyszukany humor, a praca na planie produkcji serialów przebiegała zgodnie i zespołowo.

14. Irvine Welsh „Skagboys” (Replika)

Niesforny Szkot popełnił prequel kultowej powieści „Trainspotting”. Jeśli ciekawi was, co Renton, Sick Boy, Begbie i reszta paczki robili w czasach, gdy dopiero zaczynali flirt z heroiną, koniecznie sięgnijcie po „Skagboys”. Epicka, ponad 560-stronicowa powieść powstała w oparciu o niepublikowany manuskrypt napisany w czasach, kiedy Welsch dopiero rozkręcał się jako pisarz, a wydawcy mieli go tam, gdzie wszystkich jemu podobnych nabuzowanych chłopaczków z Edynburga.

najciekawsze-zapowiedzi-2015-5

15. Neil Gaiman „Trigger Warning” (MAG)

Nowy zbiór opowiadań współczesnego bajarza Neila Gaimana. Obok urzekających, często zabawnych bądź przerażających historii autor oferuje nam nigdy wcześniej niepublikowany utwór rozgrywający się w świecie „Amerykańskich bogów”, tekst będący uzupełnieniem „Oceanu na końcu drogi”, genialną wariację przygód Sherlocka Holmesa oraz opowieść napisaną z okazji pięćdziesiątej rocznicy emisji serialu „Doctor Who”. Książka, podobnie jak pozostałe dzieła Gaimana, ukaże się w przekładzie Pauliny Braiter.

16. Richard Flanagan „The Narrow Road to the Deep North” (Wydawnictwo Literackie)

Wszystko wskazuje na to, że „Król szczurów” Jamesa Clavella znalazł wreszcie godnego następcę. Nagrodzony w zeszłym roku Bookerem Richard Flanagan napisał powieść inspirowaną losami swojego ojca, jednego z ocalałych przy budowie kolei śmierci łączącej Birmę z Tajlandią. Wrażenie z lektury potęguje fakt, że autor uczynił narratorami również strażników obozów jenieckich. Flanagan nie usprawiedliwia ich działań, uzmysławia jednak, że mogą być takimi samymi ofiarami, jak ci, których bezlitośnie gnębią.

najciekawsze-zapowiedzi-2016-6

Bonus: Thomas Pynchon „W sieci” (Albatros, maj)

Z racji tego, że książka miała ukazać się przed kilkoma miesiącami i została już umieszczona wśród zeszłorocznych zapowiedzi, tu jedynie małe przypomnienie, że „W sieci” to spojrzenie genialnego pisarza na rzeczywistość w dobie Internetu i zamachu na World Trade Centre z 11 września 2011. Maxine Tarnow, matka dwójki dzieci i ekspertka od wykrywania oszustw finansowych, którą wyrzucono z pracy w Alei Krzemowej, zostaje wplątana w sieć tajnych spisków, jakie tylko autor „Tęczy Grawitacji” mógł wymyślić. Albatros wyda również wcześniejszą powieść Pynchona, „Vineland”.

Powyższe zestawienie nie jest kompletne, gdyż wielu wydawców nie zapowiedziało jeszcze oficjalnie wszystkich swoich premier na 2015 rok. A na jakie powieści i zbiory opowiadań wy czekacie najbardziej w najbliższych dwunastu miesiącach? Podzielcie się z nami w komentarzach.

Zebrał i opracował: Artur Maszota
fot. az

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia