15 najciekawszych zapowiedzi komiksowych 2018 roku

30 stycznia 2018


Wysyp komiksowego bogactwa na polskim rynku zdaje się być czymś nieskończonym. Rok 2018 zapowiada się wyjątkowo, jeśli chodzi o liczbę premier, ale także różnorodność oferty rodzimych wydawców. Specjalnie dla was przygotowaliśmy listę zapowiedzi, które zasługują na największą uwagę. Zdecydowanie będzie w czym wybierać. Zresztą ? sprawdźcie sami.

1. „100 naboi”, scen. Brian Azzarello, rys. Eduardo Risso (Egmont, 7 lutego)

Jedna z najbardziej cenionych serii ze słynnego imprintu Vertigo. Opowieść ujęta w stylistyce noir stworzona przez Briana Azzarella (scenariusz) oraz Eduarda Risso (rysunki) przedstawia świat, w którym zwyczajni ludzie otrzymują wyjątkową szansę na wyrównanie rachunków z przeszłości. Sprawiedliwość mogą wymierzyć przy pomocy broni. Jest im ona wręczana wraz ze 100 nabojami i gwarancją, że kule są nie do namierzenia. Przewodnikiem po świecie zbrodni jest niejaki agent Graves, tajemnicza persona, dzięki której możemy na nowo zdefiniować pojęcie zemsty i wyzwolenia sumienia.

2. „Briggs Land”, scen. Brian Wood, rys. Mack Chater (Egmont, 14 marca)

Nietypowa opowieść o losach antyrządowego ruchu secesjonistycznego w USA. Terytorium Briggsów miało być azylem dla ludzi, którzy chcą prowadzić spokojne życie z dala od rządu. Stało się jednak miejscem dla ekstremistów i militarnych bojówek. Patriarcha rodu, Jim Briggs, który przebywa właśnie w więzieniu, rozpoczął negocjacje mające na celu sprzedaż cennej ziemi rządowi w zamian za odzyskanie wolności. Ale jego żona na nowo chciałaby uczynić z tego terytorium miejsce ludzi wolnych. Tym samym doprowadza do wojny wewnątrz społeczności. Walka ideologii, filozoficzne spory i konfrontacja różnych charakterów stanowią interesujące elementy historii kryminalnej rozpisanej przez Briana Wooda, którego pomysły zilustrował Mack Chater.

3. „Pieśń zapomnienia”, scen. Robert Kirkman, rys. Lorenzo De Felici (Non Stop Comics, marzec)

Kolejna nieszablonowa opowieść, która wyszła spod pióra twórcy „Żywych trupów” i „Outcast: Opętanie”. W centrum Filadelfii doszło do zagadkowego zdarzenia, wskutek którego do centrum miasta zostaje przeniesione 30 mil kwadratowych terenu z innego wymiaru, a wraz z nim gigantyczne potwory i dziwna substancja przypominająca grzyba. Miastu udaje się opanować zagrożenie, a niebezpieczny teren zostaje otoczony murem. Głównym bohaterem historii jest Nathan, łowca, który dziesięć lat po tym wydarzeniu wciąż zapuszcza się za mur, aby ratować niedobitki przebywających tam ludzi, a także próbuje odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę wydarzyło się w tym miejscu.

4. Tyler Cross, scen. Fabien Nury, rys. Brüno (Słowobraz, marzec)

Mroczna seria gangsterska z wyjątkowo krewkimi bohaterami rozgrywająca się w latach 50. XX wieku. Wiodącą postacią komiksu jest Tyler Cross, żyjący na krawędzi przestępca do wynajęcia, dla którego liczy się tylko przetrwanie. To człowiek ze swoistym kodeksem zasad, który wie, jak wybrnąć z najgorszej nawet sytuacji. Wybuchowa opowieść sensacyjna z domieszką czarnego humoru i dramatycznych akcentów obyczajowych to dzieło Fabiena Nury?ego i artysty ukrywającego się pod pseudonimem Brüno.

5. „Pan Higgins”, scen. Mike Mignola, rys. Warwick Johnson-Cadwell (Non Stop Comics, maj)

Historia wampiryczna rozpisana ze smakiem i z odwołaniami do słynnych legend o dzieciach nocy, do której scenariusz napisał twórca „Hellboya”. Zapowiada się niesamowicie groteskowe dziełko będące hołdem dla „Nieustraszonych pogromców wampirów” Polańskiego.

6. „Hip Hop Family Tree”, scen. i rys. Ed Piskor (Timof Comics, I półrocze)

Premiera oczekiwana przez wszystkich miłośników hip-hopowej subkultury i osoby zainteresowane społeczno-obyczajowymi przemianami w USA. Albumy Eda Piskora to fascynujący zapis rozkwitu hip-hopu począwszy od lat 70. do końca 1985 roku. Seria nagrodzona Eisnerem została uznana również za jedną z najlepszych powieści graficznych według rankingu sporządzonego przez „The Washington Post”. Kolejne tomy mają być publikowane co kwartał.

7. „Vademecum złego ojca”, scen. i rys. Guy Delisle (Kultura Gniewu, I półrocze)

Najnowszy komiks autora bestsellerowych reportaży, takich jak „Pjongjang” oraz „Kroniki Jerozolimskie”, ma być niepozbawionym specyficznego humoru dziennikiem, w którym Delisle pokazuje radości i troski wynikające z opieki nad dziećmi. To niezwykły przewodnik po tym, jak może wyglądać ojcostwo. Refleksyjne i mądre dzieło.

8. „Castle Waiting”, scen. i rys. Linda Medley (Kultura Gniewu, I półrocze)

Nagrodzona Eisnerem seria Lindy Medley stanowi nad wyraz interesujący mariaż motywów zaczerpniętych z popularnych baśni i legend. Fabuła koncentruje się na codziennym życiu i relacjach postaci znanych ze „Śpiącej królewny”, „Jasia i magicznej fasoli” czy „Żabiego króla”. Niezwykły popkulturowy miks, który pod pewnymi względami słusznie może przywodzić na myśl serię „Baśnie” z Vertigo. Czarowny dowód na inteligentną zabawę w intertekstualność.

9. „The Goddamned”, scen. Jason Aaron, rys. R.M. Guéra (Mucha Comics, I półrocze)

Wykreowana przez duet odpowiedzialny za serię „Skalp” alternatywna wersja losów biblijnego Kaina, który jako przeklęty przez Boga człowiek wędruje po świecie, pragnąc jedynie umrzeć. Krwawa, surowa opowieść o upadku ludzkości, samotności, cierpieniu i próbie walki o przyszłość.

10. „The Fade Out”, scen. Ed Brubaker, rys. Sean Phillips (Mucha Comics, I półrocze)

Brubaker i Phillips to mistrzowie w tworzeniu opowieści ujętych w nieśmiertelnej stylistyce noir, czemu dowód dali w serii „Fatale”. Tym razem panowie, w towarzystwie cenionej kolorystyki Elizabeth Breitweiser, przedstawiają klasyczny czarny kryminał rozgrywający się pod koniec Złotej Ery Hollywood. Odcienie moralnej niejednoznaczności, intrygi knute na zapleczu rozrywkowego imperium, erotyka, kłamstwa, zbrodnie i śmierć ? wszystko to znajdziecie w ?The Fade Out?.

11. „Aama”, scen. i rys. Frédérik Peeters (Kurc, I półrocze)

Autor „Niebieskich pigułek” i „Lupusa” tym razem proponuje opowieść science-fiction o cierpiącym na amnezję bohaterze, który, dzięki pomocy robota Churchilla, stopniowo poznaje historię swojego życia. Karty komiksu „Aama” wypełniają awanturnicze przygody. Peeters stworzył śmiałą i oryginalną wizję świata przyszłości, w której nie zabrakło rozważań na temat zagrożeń wynikających z nadmiernej obecności technologii w życiu zwykłych ludzi.

12. „Ja, Nina Szubur”, scen. i rys. Daniel Chmielewski (Wydawnictwo Komiksowe, lipiec)

Eksperymentalna w formie i treści komiksowa adaptacja powieści „Anna Inn w grobowcach świata” Olgi Tokarczuk stworzona przez autora „Zapętlenia”. „Szykujcie się na mój najlepszy w dotychczasowej karierze album” – zapowiada Daniel Chmielewski, obiecując brawurową wizję powieści, zdawałoby się, nieprzekładalnej na język obrazów.

13. „Conan”, scen. Kurt Busiek, rys. Cary Nord, Thomas Yeates (Egmont, II półrocze)

Legendarny heros powołany do życia przez Roberta E. Howarda po raz kolejny powraca do świata komiksu. Specjalny omnibus przygotowany przez Kurta Busieka jest zbiorem graficznych adaptacji opowiadań o Conanie. Heroiczna walka o wolność, awanturnicze przygody w poszukiwaniu mitycznych krain, spotkania z czarownymi kobietami, konfrontacje z dzikimi bestiami, elementy magii i szermierki słownej. Komiksowa perełka nagrodzona prestiżową nagrodą Eisnera z rysunkami Cary’ego Norda oraz Thomasa Yeatesa.

14. „Transmetropolitan”, scen. Warren Ellis, rys. Darick Robertson (Egmont, II półrocze)

Postcyberpunkowa seria stworzona przez Warrena Ellisa wymyka się prostym definicjom. W komiksie poznajemy niecodzienne perypetie Pająka Jeruzalem: dziennikarza, który zasłynął cyklem felietonów „Tego nienawidzę”. Miasto, w którym dzieje się akcja, przypomina futurystyczny Babilon, a tematyka poruszana na łamach serii rozpięta jest pomiędzy rozważaniami o sprawiedliwości i korupcji a refleksjami na temat prawdy i grzesznych uciech ciała. Nietypowa, bardzo angażująca wizja świata przyszłości.

15. „Making Comis”, scen. i rys. Scott McCloud (Kultura Gniewu, data nieznana)

Drugi komiks o komiksach stworzony przez Scotta McClouda. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich rozkochanych w medium opowieści obrazkowych. Tym razem artysta szczegółowo opisuje proces tworzenia komiksów: z opowiadaniem historii i projektowaniem postaci włącznie. Kultura Gniewu zapowiedziała również wznowienie „Zrozumieć komiks”.

Powyższe tytuły to oczywiście nie wszystko, co przygotowują wydawcy na 2018 rok. Na pewno otrzymamy kolejne albumy Tony?ego Sandovala („Futura nostalgia”, tom 1 i 2), niepublikowane krótkie historie z Kleksem autorstwa Szarloty Pawel, nowe tytuł Mila Manary, „Clifftona” z rysunkami Bedu, nowe komiksy autorstwa Marka Millara (na przykład seria „Starlight”). J.P. Fantastica rozpocznie wznawianie „Akiry”, natomiast wydawnictwo Kurc zapowiada publikację „Najemnika”, czyli klasycznej heroic fantasy od mistrza ilustracji fantastycznych, Vicente Segrellesa. A to jedynie niewielka część propozycji rodzimych wydawnictw.

Zebrał i opracował: Marcin Waincetel

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia