13 życiowych zasad Iana Fleminga albo też… Jamesa Bonda

21 lipca 2022

Ian Fleming, były szpieg, popularny pisarz i twórca postaci Jamesa Bonda, u kresu życia spisał w notesie zasady, którymi on lub jego słynny bohater mogli kierować się na co dzień.

W 1962 roku Fleming wybrał się do Japonii, by zebrać materiały do swojej kolejnej powieści z Jamesem Bondem zatytułowanej „Żyje się tylko dwa razy”. Zabrał ze sobą notes, w którym znalazła się również lista zasad opatrzona nagłówkiem „jak żyć”. Oto rady, które tam się znalazły.

1. Nie wyciągaj broni, jeśli nie widzisz obu rąk swojego przeciwnika.

2. Nie trać czasu na kobiety, które noszą bransoletkę na lewej kostce.

3. Strzeż się samochodów, w których z przodu siedzą dwie kobiety.

4. Nie graj w karty przeciwko parom małżeńskim, chyba że oboje są pijani.

5. Sprawdzaj nazwę marki na butelce.

6. Unikaj ludzi, którzy nazywają cię „staruszkiem”, i wszystkich polityków.

7. Nigdy nie jedz jajecznicy, chyba że sam ją przyrządziłeś.

8. O sekretach rozmawiaj wyłącznie na świeżym powietrzu.

9. Nie kupuj niczego, co je.

10. Strzeż się osób, które śmierdzą, i stąpaj ostrożnie w towarzystwie wąsów, baczków i bród.

11. Nie miej nic wspólnego z korespondencją pisaną kolorowym atramentem – szczególnie gdy jest zdobiona.

12. Ogranicz picie, gdy twoje oczy stają się czerwone, i palenie, kiedy oddech staje się płytki. Nie przejmuj się marskością wątroby lub rakiem.

13. Żyj, póki nie umrzesz.

Trudno jednoznacznie ocenić, czy powyższe rady odzwierciedlają poglądy Iana Fleminga na życie, czy raczej pisane były z myślą o powstającej książce i Jamesie Bondzie. We wspomnianym notesie na 39 stronach znajduje się bowiem wiele zapisków na temat zabytków, próbek dialogów i akcji, a także inne materiały dotyczące powieści „Żyje się tylko dwa razy”, łącznie z nieco zmienioną wersją sentencji japońskiego poety Bashō, która stanowi motto książki.

Z drugiej strony ostateczne przypisanie tych rad pisarzowi lub bohaterowi może nie być tak istotne. Trzeba pamiętać, że w niektórych aspektach, nie tylko fizycznych, Ian Fleming i James Bond byli do siebie podobni. Zasady zostały spisane w czasie, gdy stan zdrowia pisarza zaczął się już pogarszać. Po tym, jak przez całe dorosłe życie dużo palił i pił, musiał zmienić swoje nawyki na „sadzenie łubinu i starzenie się z wdziękiem”. „Fleming nigdy nie był przewidywalnym człowiekiem. Wewnętrznie, a czasem na zewnątrz, kierował nim duch sprzeczności” – pisał o nim biograf John Pearson. Twórca Jamesa Bonda zmarł w 1964 roku w wieku 56 lat na zawał serca.

Powyższe rady znajdują się w notesie, który po latach ponownie trafił na rynek antykwaryczny. Prywatny kolekcjoner sprzedał go na aukcji w domu aukcyjnym Heritage Auctions w Dallas za 52,5 tysiąca dolarów.

Artur Maszota

Tematy: , , , , ,

Kategoria: zestawienia