11 nietypowo zaprojektowanych książek
Wszystkie publikowane książki można by określić małymi dziełami sztuki – począwszy od okładki, poprzez wykonanie, a na treści skończywszy. Są jednak takie, które wykraczają daleko poza tradycyjnie pojmowane standardy wydawnicze. Każda z nich jest na swój sposób innowacyjnym projektem, ale wciąż pozostaje zwykłą książką. Poniżej możecie poznać 11 najbardziej nietypowych projektów książek, jakie udało nam się znaleźć.
1. „Das erste und einzige kochbuch”
Specjalna edycja jadalnej książki kucharskiej wydanej przez niemiecką firmę Koree & Gerstenberg Publishing. Przepisy są w niej wydrukowane na stronach z makaronu. Po przeczytaniu można więc użyć kartki do upieczenia pysznej lasagni.
2. „Design Criminals”
Mówiąc o jadalnych książkach, „Design Criminals” to kolejna pozycja, którą dosłownie możecie skosztować, tylko, że ta wykonana jest całkowicie z cukru, a druk powstał przy pomocy warzywnego tuszu.
3. „Duch przekory” Edgara Allana Poe
Zaprojektowana przez Helen Friel specjalna edycja opowiadania Edgara Allana Poe pt. „Duch przekory”. Książka ta, aby mogła być prawidłowo odczytana, musi zostać zniszczona. Friel tak opowiada o swoim projekcie: „’Duch przekory’ mówi o głosie wewnątrz każdego z nas, który skłania nas do robienia rzeczy, jakich wiemy, że nie powinniśmy robić. Każda strona jest perforowana metodą siatki z brakującymi fragmentami tekstu. Czytelnicy muszą przestrzegać łatwej instrukcji, jak podrzeć i złożyć poszczególne sekcje, aby odkryć brakujący tekst.”
4. „Coffe Stains”
„Coffe Stains” autorstwa Marthy Hayden traktuje o zdrowotnym wpływie kawy i zrobiona jest z… resztek kawowych.
5. „Rolling Words. A Smokable Songbook”
Miłośnik marihuany Snoop Doggy Dogg wydał książkę oprawioną w materiał wykonany z przetworzonej konopi. „Rolling Words. A Smokable Songbook” zawiera teksty rapera zapisane przy pomocy nietoksycznego tuszu na bibułkach. Po lekturze można więc wyrwać kartkę, która posłuży do zrobienia skręta. Na grzbiecie okładki jest draska do zapałek, więc – parafrazując innego znanego rapera – wiecie, co z tym zrobić.
6. „The Mirror Book”
„Książka-Lustro” autorstwa Johna Christie i Rona Kinga jest dokładnie tym, czym się wydaje. W zestawie z parą białych rękawiczek (aby nie zostawiać smug) otrzymujemy książkę o odkrywaniu samego siebie. Kiedy odwracamy strony, ręce odbijają się w lustrze, a gdy przyjrzymy się dokładnie, to również nasze twarze. Według autorów „książka ta jest kluczem do świata kontemplacji i wiedzy o samym sobie”.
7. „Good ideas glow in the dark”
Świecąca w ciemności książka zrobiona przez dwójkę chorwackich projektantów (Davor Bruneta i Nikola Žinić). Napisy na okładce można przeczytać jedynie w ciemności – w świetle książka wygląda jak gładki biały notes.
8. „Księga Dżungli 2”
Książka ta była dostępna jedynie w Hiszpanii jako wydanie promocyjne dla dziennikarzy z okazji premiery filmu „Księga Dżungli 2”. Jak widać, w tym przypadku tytuł należy odczytywać również całkiem dosłownie, bo z okładki może wyrosną sporych rozmiarów trawa.
9. „Mechanical Word”
Jest to pięciotomowa seria książek mechanicznych zaprojektowana przez Karen Bleitz przy współpracy z poetą Richardem Pricem. Czytelnicy mogą wchodzić w interakcję z poezją poruszając poszczególnymi korbami. W ten sposób „odkryją moce kryjące się za konstrukcją komunikacji”.
10. „Nile (Papers of river muds)”
Każdy egzemplarz „Nile (Papers of river muds)” Richarda Longa zrobiona jest z błota wydobytego z rzek Mississippi, Amazonki, Renu, Guatiqui, Huang He, Hudson, Nairobi i innych. Każda strona ma nieco inną barwę w zależności od miejsca, z którego błoto było zbierane.
11. „Świątynia Kamienia”
Książka autorstwa krakowskiego artysty Andrzeja Bednarczyka posiada okładkę z betonu. W środku na kartach papieru znajdują się skaliste detale, surowe pejzaże z gór poprzeplatane drobnymi wierszami. Przez środek wszystkich kart przechodzi otwór, który w zamiarze artysty jest miniaturą studni, z kamykiem na dnie.
Kategoria: zestawienia