10 ulubionych książek Marianne Faithfull

6 września 2016

10-ksiazek-marianne-faithfull-1
Przeszła długą i wyboistą drogę od nieopierzonej 17-letniej debiutantki do wyniszczonej życiem i używkami charyzmatycznej rockowej ikony, o współpracę z którą zabiegają największe sławy muzyki. Przez cały ten okres towarzyszyły jej książki, czasem inspirując do wyniszczającego trybu życia (jak to było w przypadku „Nagiego lunchu”, po lekturze którego zapragnęła pogrążyć się w narkotycznym nałogu), innym razem zapewniając potrzebne ukojenie.

Poniżej znajdziecie 10 ulubionych książek legendarnej piosenkarki:

1. Pema Cziedryn „Kiedy życie nas przerasta. Psychologia buddyjska w życiu codziennym”

Książka cenionej amerykańskiej mniszki buddyjskiej, w której zawarte są rady odnośnie postępowania w trudnych życiowo sytuacjach. Komentarz Marianne: „Pema Cziedryn bardzo mi pomaga. Ona jest uczennicą Trungpy Rinpocze, który był guru Allena Ginsberga, a to właśnie Allen nauczył mnie medytować oraz udzielił wielu innych lekcji buddyzmu”.

2. Patti Smith „Poniedziałkowe dzieci”

Nowojorskie wspomnienia jednej z najważniejszych amerykańskich artystek i piosenkarek. Komentarz Marianne: „Po prostu genialna. Jestem przyjaciółką i wielką fanką Patti, i bardzo mi się ta książka spodobała”.

3. Marguerite Yourcenar „Pamiętniki Hadriana”

Bestsellerowa powieść historyczna francuskiej pisarki mająca formę pamiętników pisanych na łoży śmierci przez cesarza Hadriana i adresowanych do jego wnuka i następcy, 16-letniego Marka Aureliusza. Komentarz Marianne: „Trudna książka do czytania ? niezwykle tragiczna ? ale uporałam się z nią, właśnie ją kończę”.

10-ksiazek-marianne-faithfull-2

4. John Updike ? Królik Angstrom: cztery powieści

Nagradzana Pulitzerem seria książek Updike?a opowiadająca na przestrzeni dekad o życiu Harry?ego „Królika” Angstroma, przeciętnego Amerykanina, który czuje się zagubiony w otaczającym go świecie i próbuje uciec przed nakładanymi przez społeczeństwo ograniczeniami. Komentarz Marianne: „Zachwycam się nimi tak długo, jak je znam. Właśnie przeczytałam ostatnią, Updike jest kapitalny”.

5. Nick Cave „Śmierć Bunny’ego Munro”

Naznaczona seksem i alkoholem gorzka opowieść drogi o komiwojażerze, który przemierza z 9-letnim synem południową Anglię, oferując samotnym gospodyniom domowym kosmetyki i odrobinę namiętności. Komentarz Marianne: „Jedna z powieści Nicka Cave?a ? oczywiście bardzo mroczna, bardziej jak jego piosenki, ale jest bardzo dobra”.

6. Nancy Mitford „Pogoń za miłością”

Pierwsza część na pół autobiograficznego, tragikomicznego tryptyku portretującego losy angielskiej rodziny z wyższych sfer na tle wydarzeń z okresu od lat 30. do 50. Komentarz Marianne: „Nancy Mitford jest jedną z moich ulubionych pisarek. To pierwsza jej książka, która odniosła sukces. Jest wspaniała, śmieszna, urocza i bardzo dowcipna! Czytam ją wciąż i wciąż”.

7. Fiodor Dostojewski „Gracz”

Krótka powieść rosyjskiego mistrza, do napisania której inspiracji i motywacji dostarczyły problemy z hazardem samego autora. Narratorem jest młody nauczyciel zatrudniony u zadłużonego po uszy generała, który nie może doczekać się śmierci babci, aby otrzymać po niej spadek. Plany bohaterów krzyżuje ruletka kusząca obietnicą szybkiego wzbogacenia. Komentarz Marianne: „To jedna z moich ulubionych historii Dostojewskiego, naprawdę zatrważająca, ale to niesamowita książka”.

10-ksiazek-marianne-faithfull-3

8. Stephen Greenblatt „Shakespeare. Stwarzanie świata”

Głośna biografia Wielkiego Barda napisana przez charyzmatycznego profesora Harvardu, która pozwala nam zobaczyć, usłyszeć i poczuć, jak pewien wrażliwy i utalentowany chłopak został największym dramaturgiem wszech czasów. Twórczość Szekspira jest bliska Marianne Faithfull. W 2008 i 2009 roku artystka prezentowała sonety miłosne Barda podczas serii koncertów. Komentarz Marianne: „Kocham Szekspira, a to prawdopodobnie najlepsza książka, jaką o nim napisano. W fantastyczny sposób opowiada o Willu, całym jego życiu i karierze. Bardzo fascynująca”.

9. Salman Rushdie „Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy”

Najnowsza książka Rushdiego. Zainspirowana „Księgą tysiąca i jednej nocy” powieść o współczesnym świecie opowiedziana w stylistyce baśni. Komentarz Marianne: „Salman jest doskonały w fantazji (jest też doskonały w rzeczywistości) i myślę, że to moja ulubiona baśniowo-magiczna książka, jaka została napisana. Ale kto wie, co jeszcze się pojawi?”

10. Aldous Huxley „Nowy wspaniały świat”

Klasyczna antyutopia rozprawiająca się z wizją przyszłego społeczeństwa, które osiąga stan powszechnej szczęśliwości. Komentarz Marianne: „Oczywiście czytałam ją, gdy byłam bardzo młoda, razem z 'Niebem i piekłem’, a wiele lat później mój przyjaciel z Paryża ? handlarz rzadkimi książkami i muzyk ? zainteresował mnie wszystkimi innymi jego książkami i rozłożyły mnie na łopatki. Są tak dobre”.

Swoje ulubione książki Marianne Faithfull wybrała dla nowojorskiej księgarni One Grand, która każdego tygodnia sprzedaje dziesięć tytułów polecanych przez inne znane osobistości. Do tej pory swoje propozycje na półkach księgarni prezentowali m.in. Tilda Swinton, Bret Easton Ellis i John Irving.

fot. Jean-Baptiste Mondino/Anti

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia