banner ad

10 postanowień Sylvii Plath na nowy rok szkolny

1 września 2015

10-postanowien-plath
Powrót do szkoły po wakacjach nie zawsze jest łatwy ? nowe obowiązki sprawiają, że o słodkim lenistwie można już śmiało zapomnieć, a do tego coraz chłodniejsze i krótsze dni nie nastrajają do nauki. Wiedziała o tym 18-letnia Sylvia Plath, dlatego spisała na kartce 10 postanowień, które miały ją zmotywować do działania w nowym roku szkolnym.

Oto one:

1. Rób DOBRĄ MINĘ, cały czas.

2. Fizyka ? nie przejmuj się tak bardzo. Musisz dostać najwyższą ocenę, więc musisz się uczyć. Potrafisz: udowodniłaś to dwoma dobrymi ocenami z testów.

3. Literatura ? Nie panikuj. Jeśli będziesz musiała, to poproś o późniejszy egzamin. Przez weekend napisz pracę o alegorii. Byłaś przez tydzień w szpitalu, jeśli potrzebne będą usprawiedliwienia.

4. Davis1 ? jeśli będziesz musiała, to poproś o późniejszy egzamin. Teoretycznie i tak zrobiłaś dostatecznie dużo. Napisz dla niego pracę egzaminacyjną w czasie sesji.

5. Porozmawiaj z panią Schnieders. Zachowaj spokój, nawet jeśli to sprawa życia i śmierci.

6. Napisz do ?Mademoiselle?.

7. RÓB ĆWICZENIA.

8. Śpij więcej: jeśli będzie trzeba, to drzemki popołudniowe.

9. Pamiętaj: pięć miesięcy to nie wieczność. Dwa miesiące też nie. Nawet jeżeli tak ci się teraz wydaje.

10. Najważniejsze jest nastawienie: więc UŚMIECHNIJ SIĘ, nawet jeśli nie zdasz fizyki, literatury, a Myron2 nie odezwie się i nikt nie zaprosi się na randkę, nie będzie cię chwalić, kochać, nic. To daje pewną chorą satysfakcję ? zobaczyć, czy może być jeszcze gorzej.

PS Pamiętaj ? i tak jest ci lepiej niż 9/10 ludzi na świecie.

dzienniki-plathObok postanowień od 1 do 8 Plath dopisała na kartce „OK”; przy postanowieniu 9. ? „Cóż… / Staram się”; przy drugiej części pierwszego zdania w postanowieniu 10. dodała: „OK! / Idę na bal!”; pod PS zaś dorysowała strzałkę i dopisała: „18 stycznia: / zgadza się!”. Powyższe postanowienia znajdziemy w dodatkach w polskim wydaniu „Dzienników 1950-1962” Sylvii Plath w przekładzie Joanny Urban i Pawła Stachury. Książka ukazała się nakładem oficyny Prószyński i S-ka.
_
Przypisy:
1Robert Gorham Davis – wykładowca anglistyki w Smith College.
2Nowy chłopak Sylvii, Myron Lotz.

 
[am]
fot. Smith College

Tematy: , , , ,

Kategoria: zestawienia