10 najwspanialszych fikcyjnych bibliotek

22 maja 2013

Dla pasjonata książek nie ma nic przyjemniejszego niż regały po brzegi wypełnione dobrą literaturą. Na Booklipsie mogliście zwiedzać już najpiękniejsze biblioteki i księgarnie świata, zaglądać w kolekcje słynnych bibliofilów, prywatne zbiory polskich pisarzy oraz znanych na całym świecie gwiazd. Tym razem proponujemy wam niecodzienną wycieczkę – do miejsc, których nie ma, a zrodziły się jedynie w wyobraźni ich twórców. Oto 10 najwspanialszych fikcyjnych bibliotek, które powinniście poznać.

Biblioteka Babel
1. Biblioteka Babel z opowiadania Jorge Luisa Borgesa „Biblioteka Babel”

Czternaście lat przed objęciem funkcji dyrektora Biblioteki Narodowej Argentyny Jorge Luis Borges napisał opowiadanie, w którym przedstawił wszechświat złożony z heksagonalnych pomieszczeń po brzegi wypełnionych regałami. W przypominającej wielki labirynt bibliotece nie ma dwóch identycznych książek, wszystkie jednak składają się z tych samych elementów: liter, spacji, przecinka, kropki. Choć większość tomów w Bibliotece Babel jest czystym bełkotem, narrator wierzy, że na regałach muszą znajdować się także wszystkie przydatne informacje, w tym przewidywania dotyczące przyszłości, biografie każdej żyjącej i zmarłej osoby, a także przekłady wszystkich książek w każdym istniejącym języku. Borgesowska wizja biblioteki była m.in. inspiracją dla Umberto Eco przy tworzeniu opisu klasztornej biblioteki w „Imieniu róży”. Na zdjęciu powyżej – Biblioteka Babel narysowana przez Erika Desmazieresa.

Biblioteka Snów
2. Biblioteka Snów z cyklu komiksowego „Sandman” Neila Gaimana

Zarządzana przez Luciena Biblioteka Snów to największa biblioteka, jaka nigdy nie istniała. Znajduje się w Krainie Śnienia, której panem jest władca snów, Morfeusz. W Bibliotece Snów zebrano wszystkie książki, o jakich napisaniu ludzie kiedykolwiek marzyli, ale nie udało im się tego dokonać. Książki te może czytać każdy, nawet jeśli nie rozumie języka, w jakim zostały napisane. Jeżeli natomiast znajdzie się ktoś, kto w rzeczywistym świecie napisze którąś z wymarzonych lub wyśnionych książek, wtedy egzemplarz znajdujący się pod opieką Luciena stanie w płomieniach. Na ilustracji – Biblioteka Snów z tomu „Sandman: Panie łaskawe”.

Biblioteka w Hogwarcie
3. Biblioteka w Hogwarcie z serii książek J. K. Rowling o przygodach Harry’ego Pottera

Chociaż ze znajdującej się na czwartym piętrze Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie biblioteki korzystają jedynie przyszli czarodzieje, placówka – podobnie jak większość mugolskich – otwarta jest jedynie do godziny ósmej wieczorem. To, co wyróżnia ją spośród zwyczajnych bibliotek, to ogromny zbiór ksiąg na temat magii, hodowli smoków oraz wszelkich innych aspektów życia przyszłych czarodziejów. Kolekcja podzielona została na działy tematyczne. Dla własnego dobra zaleca się omijać dział ksiąg zakazanych. Na zdjęciu załączonym powyżej biblioteka w Hogwarcie z oficjalnej strony Pottermore.

Cmentarz Zapomnianych Książek
4. Cmentarz Zapomnianych Książek z cyklu książek Carlosa Ruiza Zafóna zapoczątkowanego „Cieniem wiatru”

Cmentarz Zapomnianych Książek to ogromna biblioteka, w której zgromadzono książki zapomniane przez wszystkich. Zgodnie z tradycją każdy odwiedzający przybytek zlokalizowany w sercu starej Barcelony może wybrać tylko jeden tom, który następnie musi chronić przed zniszczeniem przez resztę swojego życia. Zadanie może okazać się niełatwe, o czym przekonał się bohater „Cienia Wiatru” Daniel Sempere. Powyżej możecie zobaczyć, jak przedstawiono Cmentarz Zapomnianych Książek na oficjalnej stronie promującej cykl książek Zafóna.

Biblioteka Jedi
5. Archiwa Jedi w Świątyni Jedi na Coruscant z sagi filmowej „Gwiezdne Wojny”

Biblioteka mieszcząca się w sanktuarium rycerzy Jedi na planecie Coruscant. Zgromadzono w niej większość wiedzy nabytej na przestrzeni tysięcy lat przez wyznawców jasnej strony Mocy. Zawierała szczegółowe informacje o wszelkich planetach i gatunkach zlokalizowanych w obrębie Republiki. Zgodnie z chronologią „Gwiezdnych Wojen” większość zasobów archiwum stanowiły holoksiążki pochodzące ze zniszczonej podczas jednej z wojen Wielkiej Biblioteki Jedi na planecie Ossus. W filmie (patrz załączone zdjęcie) za wzór biblioteki świątynnej posłużyła galeria Starej Biblioteki w Trinity College w Dublinie.

Biblioteka Koziorożca
6. Biblioteka Koziorożca z serii „Koziorożec” Andreasa

Licząca siedem pięter biblioteka w nowojorskim gmachu, jaki astrolog Koziorożec odziedziczył po gangsterze i poszukiwaczu przygód Cole’u. Zbiorami opiekuje się pomocnik Koziorożca, bibliotekarz imieniem Astor. Z zasobów biblioteki miał przyjemność skorzystać m.in. najsłynniejszy bohater stworzony przez Andreasa, białowłosy Rork, kiedy szukał sposobu, aby przywrócić świadomość młodej dziewczynie, która została zawieszona pomiędzy dwoma światami.

Biblioteka Trantor
7. Biblioteka Galaktyczna na Trantorze z cyklu „Fundacja” i trylogii „Imperium Galaktyczne” Isaaca Asimova

Biblioteka zrodzona z wyobraźni Isaaca Asimova znajdowała się w imperialnym sektorze planety Trantor i była ulubionym miejscem Hariego Seldona, matematyka i twórcy dyscypliny naukowej zwanej psychohistorią. W dalekiej przyszłości, w jakiej rozgrywa się akcja „Fundacji”, wykwalifikowany personel przy użyciu terminali komputerowych katalogował w bibliotece całość ludzkiej wiedzy. Na ilustracji powyżej Hari Seldon na tle planety-miasta Tranton w ujęciu Michaela Whelana. Czyżby jednym z budynków mogła być wspomniana biblioteka?

Biblioteka Felmana Luxa
8. Biblioteka Felmana Luxa z 8 odcinka 4 sezonu serialu „Doctor Who” pt. „Cisza w bibliotece”

Zbudowana została w 50 wieku przez Felmana Luxa dla jego umierającej córki Charlotte, która kochała książki bardziej niż cokolwiek innego. Potem ojciec umieścił jej umysł na twardym dysku biblioteki, żeby mogła czytać przez całą wieczność. Biblioteka Felmana Luxa zajmuje całą planetę i zawarte są w niej wszystkie książki, jakie kiedykolwiek zostały napisane.

Biblioteka Niewidocznego Uniwersytetu
9. Biblioteka Niewidocznego Uniwersytetu ze „Świata Dysku” Terry’ego Pratchetta

Znajdująca się na Niewidocznym Uniwersytecie, największej uczelni magicznej Świata Dysku, biblioteka – podobnie jak placówka w Hogwarcie – posiada półki wypełnione po brzegi magicznymi tomami, a wśród nich tak niebezpieczne księgi jak „Rozkosze tantrycznego seksu”, którą należy trzymać w lodzie, żeby uniknąć samozapłonu. Od biblioteki znanej z książek o Harrym Potterze różni ją to, że bibliotekarzem jest w niej orangutan, który prawdopodobnie był kiedyś człowiekiem. Nowe kształty bardzo mu jednak odpowiadają, gdyż pozwalają lepiej wykonywać swoje obowiązki. Orangutan kieruje się trzema zasadami Bibliotekarzy Czasu i Przestrzeni: 1. Cisza, 2. Książki muszą być zwrócone nie później niż z ostatnią wskazaną datą, 3. Nie naruszać zasady przyczynowości. Powyższy wizerunek bibliotekarza otoczonego książkami jest autorstwa Paula Kidby’ego.

Biblioteka Bestii
10. Biblioteka Bestii z baśni „Piękna i Bestia”

Czego by nie mówić o przemienionym w tytułową Bestię księciu, jedno trzeba przyznać bez wahania – wiedział jak zdobyć serce pięknej Belli, ofiarowując jej ogromną bibliotekę pełną książek. Na załączonym zdjęciu możecie podziwiać to pomieszczenie w wydaniu znanym ze słynnego filmu animowanego Disneya z 1991 roku.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia