10 najdroższych książek na świecie

28 stycznia 2012


Mówi się, że o wartości książek decyduje przede wszystkim zawartość. W świecie kolekcjonerów treść odgrywa jednak nieco mniej znaczącą rolę. Bardziej istotna jest rzadkość danego tytułu lub historyczny kontekst – okoliczności powstania albo losy dzieła na przestrzeni lat. Te najbardziej wyjątkowe z wyjątkowych pozycji potrafią osiągać zawrotne sumy. Niedawno przedstawiliśmy listę najdroższych komiksów, natomiast poniżej możecie zapoznać się z dziesiątką najdroższych książek na świecie.

Miejsce 10. William Blake „Pierwsza księga Urizena” – 2,5 miliona dolarów

Oryginalnie wydrukowana w 1794 roku, „Pierwsza księga Urizena” jest uważana za jedną z najważniejszych książek w serii proroczych dzieł Blake’a. Jeden z ośmiu znanych i ocalałych egzemplarzy został sprzedany w 1999 roku prywatnemu kolekcjonerowi za kwotę 2,5 miliona dolarów, podczas aukcji w nowojorskim oddziale domu aukcyjnego Sotheby’s.

Miejsce 9. J. K. Rowling „Baśnie barda Beedle’a” – 3,98 miliona dolarów

Ta książka pojawiła się w fabule ostatniego tomu słynnej sagi o młodym czarodzieju „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Zanim ukazało się wydanie masowe, które można było dostać w księgarniach na całym świecie, J. K. Rowling stworzyła siedem oryginalnych egzemplarzy, każdy napisany i zilustrowany przez autorkę własnoręcznie. Sześć rozdała najbliższym przyjaciołom i wydawcom, natomiast siódmy wystawiono na aukcji. Egzemplarz został zakupiony przez koncern Amazon za kwotę 3,98 miliona dolarów, co czyni książkę najdroższym współczesnym rękopisem zakupionym kiedykolwiek na aukcjach. Pieniądze ze sprzedaży „Baśni barda Beedle’a” zostały przekazane The Children’s Voice, fundacji charytatywnej, której współzałożycielką jest Rowling.

Miejsce 8. Klaudiusz Ptolemeusz „Cosmographia” – 4 miliony dolarów

Pierwszy na świecie drukowany atlas i jednocześnie pierwsza książka, w której wykorzystano wygrawerowane ilustracje. Pochodząca z 1477 roku „Cosmographia” sprzedana została w 2006 roku przez londyński Sotheby’s za 2 136 000 funtów, co przekładało się w tamtym czasie na sumę 4 milionów dolarów.

Miejsce 7. Henri Louis Duhamel du Monceau „Traité des arbres fruitiers” (z ilustracjami Pierre Antoine Poiteau i Pierre Jean François Turbina) – 4,5 miliona dolarów

Najdroższa książka, jaką kiedykolwiek napisano na temat drzew owocowych. Kopia pięciotomowego wydania z ilustracjami została sprzedana w 2006 roku za 4,5 miliona dolarów.

Miejsce 6. Biblia Gutenberga – 4,9 miliona dolarów

Kopia Biblii Gutenberga sprzedana została za rekordową sumę 4,9 miliona dolarów w 1987 roku przez nowojorski odział domu aukcyjnego Christie’s. Na świecie istnieje tylko 48 egzemplarzy – jest to pierwsza książka, do której druku użyto ruchomej czcionki.

Miejsce 5. William Szekspir „Pierwsze folio” – 6,166 miliona dolarów

Pomimo, że pierwotna cena „Pierwszego folio” (zbiór 36 dzieł Szekspira) wynosiła 1 funta (jeden lub dwa funty więcej, jeśli chcieliśmy oprawienia w skórę lub innego zdobienia) nienaruszone kopie są obecnie jednymi z najbardziej cenionych wśród kolekcjonerów książek. Do dzisiaj przetrwało dokładnie 228 z ok. 750 – 1000 wydrukowanych egzemplarzy. W 2001 roku, współzałożyciel Microsoftu, Paul Allen, zakupił egzemplarz za 6 166 000 dolarów w nowojorskim Christie’s.

Miejsce 4. Geoffrey Chaucer „Opowieści kanterberyjskie” – 7,5 miliona dolarów

Pierwsze wydanie 15-wiecznego dzieła sprzedano w 1998 roku za równowartość 7,5 miliona dolarów. Jest to jedna z kilkunastu kopii pierwszego wydania, pochodząca z 1477 roku. Zainteresowanych inwestowaniem w książki informujemy, że egzemplarz został zakupiony w 1776 roku przez pierwszego Hrabiego FitzWilliama na wyprzedaży biblioteki John Radcliffe’a w londyńskim domu aukcyjnym Christie’s za kwotę… 6 funtów.

Miejsce 3. James Audubon „Birds of America” – 11,5 miliona dolarów

Jedno z najdroższych dzieł świata. W 2000 roku zlicytowano kopię za 8 802 500 dolarów, w styczniu 2012 – za 7,92 miliona dolarów. Jednak najwyższą stawkę „Birds of America” osiągnęło w 2010 na aukcji w Londynie. Wtedy to dzieło sprzedane zostało za równowartość 11,5 miliona dolarów. Składający się z czterech tomów komplet został wydany w latach 1827-1838, a jego twórcą, autorem opisów i rysunków, był amerykański przyrodnik, ornitolog i malarz John James Audubon. Ze 170 egzemplarzy dzieła do naszych czasów przetrwało 119.

Miejsce 2. Zakon Świętego Benedykta „Ewangeliarz Henryka Lwa” – 11,7 miliona dolarów

Wykonany na zlecenie Henryka Lwa, księcia Saksonii, do ołtarza Panny Marii w kościele św. Błażeja w Brunszwiku, ewangeliarz został zakupiony przez niemieckiego bankiera Hermanna Josefa Absa do spółki z rządem niemieckim na aukcji w londyńskim Sotheby’s w 1983 roku za 8,14 miliona funtów (około 11,7 miliona dolarów w tamtych czasach). Na 266 stronach manuskrypt zawiera tekst czterech Ewangelii oraz 50 całostronicowych ilustracji. Ze względu na cenną wartość i ochronę przed światłem oryginalne dzieło jest prezentowane jedynie co dwa lata na krótkich wystawach.

Miejsce 1. Leonardo da Vinci „Kodeks Leicester” – 30,8 miliona dolarów

72-stronicowy notes Leonarda da Vinci wypełniony jest przemyśleniami i teoriami na temat wszystkiego – od skamieniałości do przepływu wody. Rękopis po raz pierwszy został nabyty w 1717 roku przez Thomasa Coke’a, późniejszego hrabię Leicester, a następnie w 1980 roku z posiadłości Leicester odkupiony przez bogatego przemysłowca i kolekcjonera sztuki, Armanda Hammera (który przemianował dzieło na „Kodeks Hammera”). W 1994 rękopis zakupiony został na aukcji przez miliardera Billa Gatesa za 30,8 miliona dolarów, co czyni go najdroższą książką na świecie. Bill Gates przywrócił dziełu dawną nazwę („Kodeks Leicester”), a także zeskanował je i wykorzystał jako wygaszasz ekranu rozpowszechniany z zestawem Microsoft Plus! Dla Windows 95.

Lista nie zawiera kopii tych samych dzieł ani nie uwzględnia inflacji. Z czasem wartości te mogą ulec zmianie.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia