10 najdroższych komiksów na świecie

9 stycznia 2012


W czasach kryzysu gospodarczego komiksy, podobnie jak inne przedmioty kolekcjonerskie, stają się coraz lepszym środkiem do lokowania swoich oszczędności. Rosnąca gwałtownie wartość archiwalnych numerów sprawia, że ceny osiągają dzisiaj astronomiczne wielkości. Poniżej znajdziecie listę dziesięciu najdroższych komiksów wraz z przybliżonymi cenami na koniec 2011 roku.

Miejsce 10. Archie Comics #1

Najwyższa osiągnięta cena: 167,3 tysięcy dolarów

Dlaczego cenny:

Archie Comics to przykład, który udowadnia, że można stworzyć popularny komiks unikając seksu, przemocy a nawet? superbohaterów. Seria opowiada o codziennych perypetiach kilku amerykańskich nastolatków. O fenomenie Archiego Andrewsa i jego przyjaciół mówiono w radiu, pisano w gazetach, bohaterowie pojawiali się w filmach i serialach. Co ciekawe, jest to jeden z nielicznych komiksów na tej liście, w którym główny bohater nie wystąpił po raz pierwszy (debiut Archiego miał miejsce w ?Pep Comics #22?).

Miejsce 9. More Fun Comics #52

Najwyższa osiągnięta cena: 207 tysięcy dolarów

Dlaczego cenny:

W tym pochodzącym z lutego 1940 roku zeszycie komiksowym po raz pierwszy pojawił się Spectre, superbohater komiksowy stworzony (czy jak sądzą niektórzy współtworzony) przez twórcę Supermana, Jerry?ego Siegela. To jeden z nielicznych bohaterów komiksowych powstałych w Złotej Erze komiksu (od 1938 do wczesnych lat 50.), który przetrwał i pojawia się w nowych historiach do dziś (także w filmowych i telewizyjnych adaptacjach).

Miejsce 8. Captain America Comics #1

Najwyższa osiągnięta cena: 343 057 dolarów

Dlaczego cenny:

Komiksowy debiut Kapitana Ameryki z marca 1941 roku. Wysoka cena ma niewątpliwie związek z najnowszymi filmami, w których bohater występuje (?Captain America: Pierwsze starcie? oraz ?Avengers?). Kapitan Ameryka to jedna z najbardziej znanych postaci w historii amerykańskiego komiksu a także jeden z pierwszych bohaterów, który współtworzony był przez legendarnego Jacka Kirby, który wraz ze Stanem Lee stworzył później m.in. Fantastyczną Czwórkę, X-menów czy Hulka.

Miejsce 7. Marvel Comics #1

Najwyższa osiągnięta cena: 367 tysięcy dolarów

Dlaczego cenny:

Gdy pierwszy numer ?Marvel Comics? został opublikowany (październik 1939), słynne wydawnictwo komiksowe nazywało się jeszcze Timely. Musiało minąć ponad dwadzieścia lat, zanim Stan Lee wziął tytuł z tego komiksu i umieścił go w nazwie firmy. W ?Marvel Comics #1? pojawił się po raz pierwszy Human Torch, który trafił później do „Fantastycznej czwórki” i kilku innych bohaterów znanych z kart klasycznych komiksów Marvela.

Miejsce 6. Batman #1

Najwyższa osiągnięta cena: 315 tysięcy dolarów

Dlaczego cenny:

Nawet jeśli Batman pojawił się wcześniej w Detective Comics, to jednak pochodzący z 1940 roku ?Batman #1? jest pierwszym komiksem w całości poświęconym temu bohaterowi. To również ? obok Supermana ? jedna z najdłużej ukazujących się serii komiksowych, która była odporna na zmiany numeracji, resetowanie i opowiadanie wydarzeń od początku. Seria wytrzymała aż do sierpnia 2011 roku, kiedy to wydawnictwo DC Comics postanowiło zresetować wszystkie swoje komiksy.

Miejsce 5. Flash Comics #1

Najwyższa osiągnięta cena: 450 tysięcy dolarów

Dlaczego cenny:

W tym komiksie po raz pierwszy pojawia się Flash oraz Hawkman. Seria o Flashu to najczęściej przytaczany dowód na potwierdzenie, że amerykańskie komiksy superbohaterskie czerpały z greckiej i rzymskiej mitologii. Warto również odnotować, że Jay Garrick, czyli Flash ze Złotej Ery, to pierwszy bohater, który odszedł w zapomnienie żeby następnie odrodzić się w Srebrnej Erze amerykańskiego komiksu (ok. 1956 do początku lat 70.).

Miejsce 4. Superman #1

Szacunkowa cena: 600 tysięcy dolarów

Dlaczego cenny:

Opublikowany w 1939 ?Superman #1? to pierwszy komiks w całości poświęcony temu bohaterowi. Był to przedruk historii, którą czytelnicy poznali wcześniej w słynnym ?Action Comics #1?. Wysokiej jakości wydania ?Superman #1? nie istnieją, a przynajmniej nie były wystawiane na aukcjach. Najwyższa cena za komiks to 250 tysięcy dolarów. Odnosiła się ona jednak do egzemplarza, którego stan ocenianego w 2006 roku zaledwie na 7.5. Jeśli ktoś sprzedawałby egzemplarz w stanie 9.0 otrzymałby za niego ok. 600 tysięcy dolarów.

Miejsce 3. Amazing Fantasy #15

Najwyższa osiągnięta cena: 1,1 miliona dolarów

Dlaczego cenny:

Najmłodszy komiks w zestawieniu. Pochodzący z sierpnia 1962 ostatni numer Amazing Fantasty (po przeszło 30 latach ukazały się trzy następne) był jednocześnie pierwszym, w którym pojawił się Spiderman. Przez długi okres najwyższą ceną jaką można było za niego dostać było 300 tysięcy dolarów, jednakże ostatnio egzemplarz oceniony na 9.6 sprzedano za 1,1 miliona dolarów. Na komiksie tym wzorowano się tworząc postać Spidermana w filmach czy bajkach rysunkowych.

Miejsce 2. Detective Comics #27

Szacunkowa cena: 1,4 miliona dolarów

Dlaczego cenny:

Opublikowany w maju 27 numer ?Detective Comics? był pierwszym, w którym pojawił się Batman. Tak naprawdę otrzymano za niego 1,075 miliona dolarów. Tyle kosztował sprzedany egzemplarz, którego stan oceniono na 8.0. Komiks oceniony na 9.0 praktycznie nie był spotykany na aukcjach, gdyby się jednak pojawił to według kolekcjonerów bez problemów osiągnąłby pułap 1,4 miliona dolarów. ?Detective Comics #27? daje czytelnikom możliwość poznania nieco bardziej brutalnego Batmana, który używa broni palnej.

Miejsce 1. Action Comics #1

Najwyższa osiągnięta cena: 2,16 miliona dolarów

Dlaczego cenny:

Wydany w czerwcu 1938 roku nazywany jest matką wszystkich komiksów. Poprzednia cena została osiągnięta za sprzedaż egzemplarza ocenianego na 8.5. Przypuszczano, że ten sam komiks mający stan 9.0 będzie kosztował 1,75 miliona dolarów. Tymczasem pod koniec listopada okazało się, że znalazł się kupiec, który za taki egzemplarz (będący kiedyś rzekomo własnością Nicolasa Cage?a) zapłacił 2,16 miliona dolarów. Na wysoką wartość komiksu niewątpliwy wpływ ma fakt, że jest to pierwszy komiks w historii, gdzie pojawił się superbohater, przez co jest rozpoznawalny również dla ludzi, którzy na co dzień nie interesują się opowieściami obrazkowymi.

Wszystkie tytuły na tej liście zostały wydane w czasach, zanim ktokolwiek zaczął postrzegać komiksy jako kolekcjonerskie rarytasy, które mogą mieć w przyszłości sporą wartość finansową. Większość egzemplarzy po przeczytaniu najzwyczajniej w świecie była wyrzucana, a te, które jakimś cudem przetrwały, najczęściej nie były traktowane z ostrożnością. William Gaines z wydawnictwa EC Comics w jednym z wywiadów wyznał, że u niego w domu znajdowało się kilkadziesiąt egzemplarzy ?Action Comics #1?, z czasów gdy jego ojciec prowadził interesy z DC Comics, wszystkie jednak zostały wyrzucone albo zniszczone przez członków rodziny.

Opracowano na podstawie danych Comicbook.com oraz materiałów prasowych z USA.

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia