10 najciekawszych zapowiedzi komiksowych 2017 roku

26 stycznia 2017


Ubiegły rok był przełomowy dla polskiego rynku komiksowego, który rozrósł się do niewyobrażalnych wcześniej rozmiarów. Miłośnicy literatury obrazkowej mają szansę poznawać klasykę komiksu europejskiego, historie traktujące o najbardziej popularnych bohaterach DC i Marvela, zaczytywać się w ambitnych powieściach graficznych, smakować komiksy erotyczne, poznawać fantastyczne, nomen omen, tytuły grozy, science-fiction i fantasy, kolekcjonować legendarne serie. Pojawia się też coraz więcej komiksów dla dzieci, a polscy twórcy coraz śmielej poczynają sobie na zagranicznych rynkach. W tym roku czeka nas również prawdziwe bogactwo tytułów. Poniżej prezentujemy 10 najciekawszych zapowiedzi wybranych przez naszego redaktora Marcina Waincetela.

1. Wanda Hagedorn, Jacek Frąś „Totalnie nie nostalgia” (Kultura Gniewu / Wydawnictwo Komiksowe, styczeń)

Komiks promowany jako jeden z najważniejszych tytułów tego roku. Autobiograficzna opowieść Wandy Hagedorn, w której ukazano walkę kobiet ? o miejsce w rodzinie i status w społeczeństwie. Zanurzona w PRL-owskiej rzeczywistości wizja obejmuje różne stany z życia bohaterów. Wanda, najstarsza z córek, przybliża losy rodziny, w której kobiety walczą z patriarchalnym dyktatem. W albumie narysowanym przez Jacka Frąsia wyczuwalna jest dziecięca radość, ale równocześnie przerażenie i smutek.

2. Joann Sfar „Nie musisz się mnie bać” (Wydawnictwo Komiksowe, luty)

Sfar, przedstawiciel francuskiej sztuki komiksu, który w swoich pracach często nawiązuje do tematyki żydowskiej, przedstawia ujmujący obraz miłości ? namiętność łączy się tu z wątpliwościami, a fascynacja z refleksją. Twórca „Kota Rabina” zaproponował sugestywną opowieść o związku dwojga ludzi, w której pojawia się też temat religii czy sztuki. To jednak nie wszystko. Wielbiciele Sfara mogą się także spodziewać zbiorczego wydania „Małego wampira”.

3. Kaare Andrews „Spider-Man: Władza” (Mucha Comics, luty)

Opowieść o superbohaterze, dla którego nie ma już tak naprawdę miejsca. Bo Spider-Man, czyli Peter Parker, to wypalony, zmęczony życiem, pogrążony w rozpaczy po śmierci żony mężczyzna. Heros będzie jednak zmuszony powrócić, gdy w jego życiu pojawi się stary przyjaciel. Kaare Andrews przedstawił bezkompromisową historię, w której melancholia jest siłą równie wielką, co nadnaturalne moce. Rozczulająca, refleksyjna propozycja.

4. Marcin Podolec „Bajka na końcu świata” (Kultura Gniewu, marzec)

Groźny, postapokaliptyczny świat, a w nim… mała dziewczynka Wiktoria i jej wierny pies, suka Bajka. Marcin Podolec, rysownik znany między innymi z wywiadu graficznego z Pablopavo zatytułowanego „Dym” czy reportażowego „Morza po kolana”, tym razem proponuje swój własny, autorski tytuł ? historię przeznaczoną dla najmłodszych, a także dla tych, którzy mają ochotę zanurzyć się w świecie baśniowych wyobrażeń, w którym cywilizacja chyli się ku upadkowi. Projekt okładki nie został jeszcze opublikowany.

5. Scott Snyder, Jock „Wiedźmy” (Mucha Comics, wiosna)

Scott Snyder, obecnie jeden z najbardziej cenionych amerykańskich scenarzystów, przedstawia fascynującą opowieść grozy opowiadającą o członkach pewnej rodziny ciężko doświadczonej przez los. Trauma familii ma zostać zakończona dzięki przeprowadzce do nowego miejsca zamieszkania, jednak tytułowe wiedźmy skutecznie niszczą egzystencjalny spokój bohaterów. Niepokojący, oryginalny komiks z oferty Image Comics brawurowo zilustrowany przez Marka Simpsona (pseudonim Jock).

6. Caza „Scenki z życia osiedla” (Wydawnictwo Kurc, pierwsze półrocze)

Caza (wł. Phillippe Cazaumayou) to jeden z mistrzów francuskiego komiksu, który współpracował z takimi kultowymi tytułami, jak „Metal Hurlant” czy „Heavy Metal”. Autor komiksów fantastyczno-naukowych, ilustracji i okładek, historii, w których odnaleźć można mroczne wizje traktujące o rozwoju ludzkiej cywilizacji. Już wkrótce będziemy mieli sposobność poznać jego „Scenki z życia osiedla”, określane przez samego autora jako zbiór opowieści składających się na satyrę współczesnego społeczeństwa.

7. Jeff Smith „Bone” (Wydawnictwo Egmont, pierwsze półrocze)

Czarowna opowieść fantasy ujęta w kreskówkowej stylistyce, która opowiada o trójce kuzynów Bone ? uroczych, humanoidalnych stworkach. Fone, Smiley oraz Phoney będą musieli przeciwstawić się dzikim, szczuropodobnym bestiom, a w końcu skonfrontować się z mrocznym Panem Szarańczy, który zagraża ich domostwu. Amerykańska seria składająca się z 55 numerów została wielokrotnie doceniona przez fanów, jak i znawców sztuki komiksu ? na koncie Jeffa Smitha, scenarzysty i rysownika „Bone”, znajduje się szereg nagród Eisnera (najlepsza publikacja humorystyczna, najlepszy komiks w odcinkach, najlepsza seria). Dzieło w różnych omówieniach bywa określane jako nietypowa wariacja na temat „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena.

8. Dave McKean „Klatki” (Timof i Cisi Wspólnicy)

Oniryczny, osobliwy, dosyć kameralny komiks traktujący o losach kilku mieszkańców pewnej kamienicy, którzy szukają ? w nawiązaniu do tytułu historii ? wolności, wyjścia z klatki ograniczeń ? duchowych, artystycznych, obyczajowych. Brytyjski twórca, znany ze współpracy z Neilem Gaimanem, zrealizował autorskie, wielowątkowe dzieło wymykające się prostym definicjom.

9. Milo Manara „Ciemne wzory” (Taurus Media)

Nazwisko Manary, włoskiego klasyka europejskiego komiksu specjalizującego się w opowieściach erotycznych, ponownie pojawi się na polskim rynku. Tym razem będą to dwa tytuły ? „Fatalne Rendez-vous” oraz „Pułapka” ? zebrane w jednym albumie. Po Manarze jak zawsze możemy spodziewać się frywolnych przedstawień kobiet. Występując w pozornie prostych historiach obyczajowych, bohaterki zdradzają nam nieco sekretów traktujących o ludzkich namiętnościach.

10. Joe Kubert „Fax z Sarajewa” (Wydawnictwo Komiksowe)

Historia, która powstała w oparciu o treść faksów nadsyłanych przez Ervina Rustemagica, agenta artystycznego Kuberta, który miał nieszczęście przebywać w Sarajewie podczas oblężenia miasta przez serbskie wojska. Kubert, poruszony wiadomościami, postanowił utrwalić codzienne życie, zmagania z rzeczywistością w czasie trwania wojennej zawieruchy. Komiks zdobył statuetki Eisnera oraz Harveya, dwie najważniejsze nagrody w branży.

Rok 2017 będzie również obfitował we wznowienia. Wydawnictwo Egmont bierze się za publikację „Corto Maltese”, włoskiej serii stworzonej przez Hugona Pratta, która koncentruje się na przygodach tytułowego marynarza i awanturnika żyjącego na początku XX wieku. Na jego drodze pojawia się wiele historycznych postaci, między innymi pisarze Jack London i Ernest Hemingway. Do rąk czytelników ponownie trafi „Top 10” Alana Moore?a oraz Gene?a Ha, nietypowy komiks łączący w sobie elementy zaczerpnięte z konwencji superbohaterskiej, szalonego science-fiction i wzorce z kryminalnych historii o funkcjonariuszach policji. Planowana jest także niezwykła seria „Ekstraordynaryjna podróż” (Wydawnictwo Kurc) będąca hołdem dla opowieści przygodowych w duchu Juliusza Verne?a. Z kolei Kultura Gniewu zamierza wydać „Making Comics” Scotta McClouda, najważniejszego teoretyka medium komiksowego, być może doczekamy się również kolejnych tomów serii „Elryk” i „Skorpion” (Taurus Media), albumu zamykającego przygody „Velvet” czy wznowienia „Spider-Man: Niebieski” (Mucha Comics).

To jednak zaledwie niewielka część z propozycji rodzimych wydawnictw, które nieustannie walczą o poszerzanie swojej oferty. Co więcej, może się okazać, że w trakcie roku pojawią się również niespodzianki, dlatego warto jest mieć na uwadze nie tylko naszą listę, ale również oficjalne strony wymienionych wyżej oficyn.

Zebrał i opracował: Marcin Waincetel
fot. Pat Loika

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia