10 książek, które Bret Easton Ellis zabrałby na bezludną wyspę

3 marca 2016

10-ulubionych-ksiazek-ellisa
Na papierze czyta zazwyczaj fikcję, zaś z literaturą faktu woli zapoznawać się na czytniku. Powieści Ellisa przesiąknięte są nihilizmem, jego samego zaś otacza aura skandalisty. Poznajcie dziesięć książek, które autor „American Psycho” zabrałby ze sobą na bezludną wyspę.

1. Gustave Flaubert „Szkoła uczuć”

Moja ulubiona powieść i najwspanialsza bildungsroman. Jest to w zasadzie historia o ograniczeniach naszych doświadczeń w porównaniu z fantazjami naszych pragnień ? czy rzeczywistość może w ogóle konkurować z tym, o czym marzymy?

2. Lew Tołstoj „Anna Karenina”

Największa ze wszystkich rosyjskich powieści. Satysfakcjonująca jako tragiczna opera mydlana, ale również jako epicka, filozoficzna podróż w głąb rosyjskiej psychiki i duszy. Razem z panią Bovary Anna Karenina jest najwspanialszą postacią kobiecą, jaką kiedykolwiek wymyślono.

3. Joan Didion „Graj jak się da”

Przez kilka dekad była to moja ulubiona współczesna powieść amerykańska, ze względu na styl, w jakim została napisana, który przekładał się na jej znaczenie. Fakt, że można coś takiego zrobić, był odkrywczy ? ten styl przebijał historię, bohatera, wszystko.

4. Philip Roth „Teatr Sabata”

Mój ulubiony Roth, najbardziej sprośna, najzabawniejsza, ale także z epickim rozmachem. Spośród wszystkich jego późniejszych powieści ta prawdopodobnie jest najważniejsza, choć po wydaniu była atakowana za posunięcie się za daleko ? ale czy nie o to chodzi, gdy powieść jest tak zabawnie zdeprawowana?

5. Jonathan Franzen „Korekty”

Pierwsza współczesna powieść napisana przez autora zanurzonego w modernizmie i swego rodzaju nihilizmie generacji X, która łączy chłód DeLillo z sagą rodzinną ? podgrzewając ten pierwszy styl i ochładzając drugi gatunek, utrzymuje znakomity poziom. W tymże zakresie to niesamowita chwila w amerykańskiej literaturze.

6. Gustave Flaubert „Pani Bovary”

Flaubert jest jedynym pisarzem, który nie bez powodu pojawia się dwukrotnie w moim top 10 ? to prawdopodobnie pierwsza współczesna powieść mieszczańska, a w swym oddaniu dla realizmu, jedna z nielicznych powieści, które zmieniły kierunek literatury.

7. F. Scott Fitzgelard „Wielki Gatsby”

Ta książka często uważana jest za największą amerykańską powieść XX wieku ? czasem waham się, co do tego, ale kocham piękno jej stylu, jej tabloidową bezpośredniość, dużą ilość postaci, jej modernistyczne akcenty, niesłabnący dramat wciśnięty w ramy noweli. To nie tylko elegia na cześć ery jazzu, ale też idei amerykańskiego snu.

8. James Joyce „Ulisses”

Książka, która na długo zmieniła moje życie. Powieść pokazuje szeroki wachlarz możliwości, jakie niesie fikcja pod względem tematyki, stylu i charakterystyki postaci. Symbolizowała dla mnie wolność ze swymi trudnymi popisowymi partiami i prawdziwie poruszającym humanizmem pulsującym pod swawolną i rewolucyjną powłoką postmodernizmu.

9. George Eliot „Miasteczko Middlemarch”

Zbyt długo zajęło mi, aby docenić subtelność i wizję Eliot (pseudonim Mary Ann Evans) oraz powolność jej narracji. Błoga intensywność (i specyficzność) tej prozy jest formalnie wspaniała i głęboko przyjemna.

10. Mark Twain „Przygody Hucka Finna”

Nadal, nawet teraz, odbierana jest jako niezwykle współczesna, niczym rap i hip-hop. Hemingway powiedział, że cała współczesna literatura amerykańska wywodzi się z tej książki, i ma się wrażenie, że to najbardziej amerykańska powieść, jaka kiedykolwiek powstała ? powieść o pragnieniu zostania outsiderem w znaczeniu chęci bycia wolnym.

Bret Easton Ellis to jeden z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych amerykańskich pisarzy. Zadebiutował w wieku 20 lat powieścią „Mniej niż zero”. Międzynarodową sławę przyniosła mu „American Psycho” z 1991 roku, którą sfilmowała Mary Harron, obsadzając w roli psychopatycznego Patricka Batemana niezapomnianego Christiana Bale’a. Po długim okresie mieszkania w Nowym Jorku Ellis powrócił do rodzinnego Los Angeles, gdzie obecnie skupia się na pisaniu scenariuszy i prowadzeniu swojego podcastu, w którym pojawili się już tacy goście, ja Kanye West i Quentin Tarantino. Ostatnią wydaną w Polsce powieścią pisarza jest „Glamorama”.

Wyboru dziesięciu ulubionych książek Ellis dokonał na prośbę Aarona Hicklina, twórcy projektu One Grand. Jest to księgarnia, w której każdego tygodnia sprzedawane są jedynie książki polecane przez znane osobistości.

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia