10 filmów, które miały wpływ na pisarstwo Petera Swansona

6 kwietnia 2017


Współczesny pisarz czerpie inspiracje nie tylko z przeczytanych książek, ale również z obejrzanych filmów. Tak jest też z Peterem Swansonem, amerykańskim autorem thrillerów, którego powieść „Czasem warto zabić” przenosi na ekran Agnieszka Holland. Jak pisarz tłumaczy wpływ kina na swoją twórczość? „Chyba po prostu w prawdziwym życiu nie znam zbyt wielu morderców i socjopatów” – mówi. Swanson sporządził listę 10 filmów, które w taki czy inny sposób zainspirowały jego pisarstwo. Widzieliście je wszystkie?

1. „39 kroków” (reż. Alfred Hitchcock, 1935)

Klasyczny film typu „niewinny człowiek ucieka”. Hitchcock nie skończył z tą tematyką, ponieważ później próbował jeszcze w „Północ – północny zachód”. Stąd wzięło się moje uwielbienie dla fabuł, które stawiają zwyczajnych ludzi w nadzwyczajnych sytuacjach.

2. „Tylko aniołowie mają skrzydła” (reż. Howard Hawkes, 1939)

Film przygodowy, który zrealizowany jest jak komedia romantyczna. Najbardziej podoba mi się to, że filmowcy byli równie oddani drugorzędnym bohaterom (a było ich mnóstwo), co postaciom odgrywanym przez Cary’ego Granta i Jean Arthur.

3. „M jak morderstwo” (reż. Alfred Hitchcock, 1954)

Adaptacja sztuki teatralnej. Prawdziwe mistrzostwo w budowaniu napięcia poprzez dialog. A Ray Millanda jako żądny morderstwa mąż jest jednym z moich ulubionych złoczyńców – wytworny i uprzejmy, podczas gdy planuje zabić żonę.

4. „Dziecko Rosemary” (reż. Roman Polański, 1968)

Nie zapominajcie o dobrej, przerażającej lokalizacji dla waszej pełnej napięcia historii. Kamienica Dakota, ze swoimi wieżowymi dachami i gargulcami, ma tyle charakteru, co młodzi małżonkowie, którzy zostają zmanipulowani przez kowen czcicieli szatana.

5. „Zagraj dla mnie Misty” (reż. Clint Eastwood, 1971)

Oryginalne „Fatalne zauroczenie” to świetny przykład powoli rozkręcającego się thrillera. Zwyczajne spotkanie kalifornijskiego prezentera radiowego z jego fanką najpierw jest niezręczne, potem groźne, a w końcu przerażające.

6. „Szczęki” (reż. Steven Spielberg, 1975)

Fikcyjna Wyspa Amity została zaludniona tak prawdziwymi ludźmi, nie wspominając o jednym z najwspanialszych bohaterów-everymanów, szeryfie Brodym, że mściwy, niemal nadprzyrodzony rekin wydaje się przerażająco realny.

7. „Śmiertelna pułapka” (reż. Sidney Lumet, 1982)

Film o pisarzach na podstawie pełnej suspensu i humoru sztuki Iry Levina ma jedne z najlepszych zawiłości fabularnych, jakie można znaleźć w thrillerach. A wszystko to rozgrywa się w jednym domu pomiędzy trzema głównymi bohaterami.

8. „Świadek” (reż. Peter Weir, 1985)

Sceneria i historia miłosna są tu tak dobre, że ogromny fragment filmu przelatuje bez większych sensacyjnych wydarzeń. Wszystko to dzięki doskonałej charakterystyce postaci i stworzeniu interesującego otoczenia.

9. „Ścieżka strachu” (reż. Joel i Ethan Coen, 1990)

Zawiłe, niekończące się dialogi podnoszą ten brutalny film gangsterski rozgrywający się w latach 30. XX wieku do jakiegoś innego wymiaru. Tom Regan, mający wiele wad alkoholik (pięknie zagrany przez Gabriela Byrne’a), jest irlandzkim poetą w świecie hochsztaplerów, zbirów i ich zabójczych dziewczyn.

10. „Inni” (reż. Alejandro Amenabar, 2001)

Mrożąca krew w żyłach opowieść o duchach, która zachowuje najlepszą niespodziankę na sam koniec. To film, który nauczył mnie, że w opowiadaniu historii chodzi o perspektywę – kto opowiada historię, jest równie ważne, jak sama historia.

Peter Swanson to nowa nadzieja amerykańskiego thrillera. Napisał do tej pory trzy powieści – „Dziewczyna z zegarem zamiast serca”, „Czasem warto zabić” i „Każdy jej strach” – które zostały przetłumaczone na trzydzieści języków. Ostatnio coraz mocniej interesuje się nim Hollywood. Nad filmową adaptacją „Czasem warto zabić” pracuje właśnie Agnieszka Holland, ale są już robione przymiarki do przeniesienia na ekran również pozostałych książek. Swanson mieszka z żoną i kotem w Somerville w stanie Massachusetts. W wolnym czasie pisze również wiersze. Aktualnie przygotowuje cykl sonetów o pięćdziesięciu trzech filmach Alfreda Hitchcocka.

[am]
fot. Lee Kilpatrick

Tematy: , , , , ,

Kategoria: zestawienia