Znamy pierwszych francuskich gości festiwalu Literacki Sopot 2018

9 kwietnia 2018


David Camus, Pierre Lemaitre, Alain Mabanckou, Romain Puértolas to pierwsi francuscy goście festiwalu Literacki Sopot, ogłoszeni przez organizatorów. Sopot, w dniach 16-19 sierpnia, odwiedzą także polscy autorzy, m.in. Jarosław Kamiński, Klementyna Suchanow, Olga Tokarczuk, Marcin Wicha.

Festiwal „Literacki Sopot” istnieje od 2012 roku i zawsze odbywa się w drugiej połowie sierpnia. Każdego roku organizatorzy ? miasto Sopot i Miejska Biblioteka Publiczna ? wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem. W tym roku, podczas siódmej edycji, uczestnicy będą mieli okazję zgłębić literaturę i kulturę Francji.

„To Francja, z jej przeszłością, nie zawsze łatwą, tradycją i potencjałem intelektualnym, ale też formułą debaty publicznej stała się dla nas punktem wyjścia do rozważań uniwersalnych, ale też bardzo konkretnych na temat współczesnej Polski” ? tłumaczy Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, pomysłodawczyni festiwalu. „Rok 2018 przynosi wiele pytań związanych zarówno ze współczesnością jak i nawiązujących do licznych rocznic roku 1918, 1938, 1968. Historia, jak to ma w zwyczaju, zdaje się zataczać koło. Wracają pytania o granice wolności 'człowieka i obywatela’, prawo kobiet do walki o własną podmiotowość. Powraca, ze zdwojoną siłą, pojęcie OBCEGO. Budzą się uśpione demony ksenofobii, rasizmu, nacjonalizmów”.

Dlatego tak ważnym punktem festiwalu są debaty. O aktualności dzieł Alberta Camusa porozmawiają francuscy badacze twórczości noblisty ? Marie-Therese Blondeau, Virginie Lupo oraz wnuk Alberta, David Camus. Spotkanie poprowadzi Maciej Kałuża. W kolejnej debacie pojawi się temat „Wielkiej Rewolucji Francuskiej”, matki wszystkich rewolucji, ale tez jednego z najbardziej krwawych przykładów walki o zmianę istniejącego ładu społecznego. O rewolucji w cieniu gilotyny porozmawiają m.in. Monika Milewska i Reynald Secher.

Z kolei na temat paryskiej „Kultury”, związanego z nią środowiska oraz stosunku jego autorów do Francji będą rozmawiali badacze literatury, znawcy dorobku tego niezwykłego pisma, które ukształtowało intelektualnie pokolenia Polaków. Wśród gości znaleźli się dr hab. Brigitte Gautier, dr Paweł Bem, dr hab. Paweł Rodak oraz moderator Piotr Kieżun.

Festiwal to także liczne spotkania autorskie. O kryminałach z Pierrem Lemaitrem porozmawia Zygmunt Miłoszewski, z tworzącym w języku francuskim kongijskim pisarzem i poetą Alainem Mabanckou ? Olga Stanisławska, o roli literatury, nie tylko autorstwa Alberta Camusa, z jego wnukiem Davidem Camusem będzie dyskutował Remigiusz Grzela. Z kolei z Romainem Puértolasem odbędzie się nie tylko spotkanie autorskie, prowadzone przez Patrycję Wanat, ale również warsztaty z pisarzem i przedpremierowy pokaz filmowej adaptacji jego przezabawnych przygód indyjskiego fakira.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia