Znamy gości tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza, która odbędzie się pod hasłem „Zaczynając od moich ulic”

21 marca 2017


Cztery festiwalowe dni wypełnione spotkaniami autorskimi, debatami, koncertami, filmami, czytaniem i komentowaniem wierszy ? w dniach od 8 do 11 czerwca Kraków stanie się światową stolicą poezji. Festiwal Miłosza będzie okazją do spotkania z najwybitniejszymi polskimi twórcami, m.in.: Adamem Zagajewskim, Ewą Lipską, Anną Piwkowską, Marcinem Świetlickim. Na imprezę przyjadą goście z trzech kontynentów, wśród nich: Antjie Krog (RPA), Linn Hansén (Szwecja), Evelyn Schlag (Austria), Petr Hruška (Czechy), Joachim Sartorius (Niemcy) i Robert Pinsky (USA).

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest tytuł zbioru szkiców i przekładów Czesława Miłosza ? „Zaczynając od moich ulic”, wydanego w 1985 roku przez Instytut Literacki w Paryżu. „Czesław Miłosz diagnozował czasy, w jakich przyszło mu żyć, czerpiąc z doświadczenia na wskroś indywidualnego. Bez intymności lirycznego 'ja’ nie można pomyśleć jakiegokolwiek 'ty’, 'my’, 'oni'” ? wyjaśnia Krzysztof Siwczyk, dyrektor artystyczny festiwalu. „Bez ściszonego, prywatnego języka, trudno o rozumienie języków buntu, miłości, ideologii, Bogów i śmierci. Bez autoanalizy nie wskóramy niczego w świecie, który jest przede wszystkim własną ulicą i prywatnym widokiem z okna. Jest własnym ograniczeniem, słabością, wstydem, i nade wszystko samotnością. Czy Czesław Miłosz był poetą prywatności? I co to w ogóle znaczy być poetą prywatnym? Jak chronić tę jedyność i własną niepowtarzalność przed przemocą życiowych konwencji? To tylko niektóre z pytań, jakie padną podczas tegorocznego Festiwalu Miłosza”.

Festiwal, jak co roku, będzie spotkaniem różnych poetyckich prywatności i wybitnych literackich indywidualności. „W Krakowie usłyszymy ich wspólny język, uzgodniony w dialogu częstokroć sprzecznych lirycznych interesów. Każdy z poetów mieszka na innej ulicy, każdy patrzy z okien na swoje niebo. Zapytamy więc o cechy wspólne tych ulic i tych nieb. Kto wie, być może na chwilę uda nam się zamieszkać i zmieścić w jakimś intymnym uniwersum” ? mówi Olga Brzezińska, prezes Fundacji Miasto Literatury, która wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym organizuje festiwal.

Wszystkich, którzy kochają czytać, w szczególności poezję, czekają na początku czerwca intensywne cztery dni wypełnione spotkaniami, debatami, czytaniem i komentowaniem wierszy, a także koncertami, spektaklami i filmami. Podczas festiwalu, już po raz drugi z rzędu, zostanie także wręczona Nagroda im. Wisławy Szymborskiej.

„Dzięki strategicznym partnerstwom m.in. z Fundacją Wisławy Szymborskiej festiwal jest ważnym głosem w debacie o przyszłości czytelnictwa w Polsce” ? mówi Magdalena Łukasik, zastępca dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego. „Dzięki obecności twórców z całego świata, Kraków podczas Festiwalu Miłosza staje się centrum poetyckiego świata, w którym o poezji mówi się różnymi językami i do którego, na te cztery dni, warto przyjąć zaproszenie”.

Wydarzeniem, na które czeka wielu miłośników poezji, będzie z pewnością spotkanie z Robertem Pinskym ? poetą nominowanym do Nagrody Pulitzera, tłumaczem utworów Czesława Miłosza zebranych w tomie „The Separate Notebooks”. Kraków odwiedzą także: pochodzący z Niemiec Joachim Sartorius ? laureat nagrody Scheerbarta za tłumaczenie współczesnej poezji amerykańskiej i członek German Academy of Language and Literature oraz urodzona w Południowej Afryce Antjie Krog, autorka licznych tomów poezji, prozy i dramatu. Ze Szwecji przybędzie Linn Hansén ? poetka i redaktor naczelna magazynu kulturalnego „Glänta”, współpracująca z Festiwalem Poezji w Göteborgu i Queer Literature Festival. Pod Wawelem zawitają także: Petr Hruška ? zaliczany do grona najwybitniejszych czeskich poetów tworzących po 1989 roku, współorganizator wieczorów literackich, festiwali i wystaw w Ostrawie oraz austriacka poetka Evelyn Schlag.

Specjalnie na festiwal, we współpracy z wydawnictwami: a5, Instytut Mikołowski, Lokator, Wydawnictwo Literackie i Wydawnictwo Znak, ukaże się pięć tomów ? polskich przekładów dzieł autorstwa pięciorga zagranicznych gości (Linn Hansén, Petra Hruški, Antjie Krog, Roberta Pinsky?ego i Joachima Sartoriusa).

Tłumy czytelników pojawią się z pewnością na spotkaniach z niezwykle cenionymi twórcami: Adamem Zagajewskim oraz Ewą Lipską. Festiwal będzie także okazją do spotkania z Anną Piwkowską ? poetką oraz autorką eseistycznej książki o życiu i twórczości Anny Achmatowej, Martą Eloy Cichocką ? poetką, tłumaczką, stypendystką Fundacji im. Michela d?Ornano oraz fotografką, a także z Urszulą Zajączkowską ? poetką, botanikiem i artystką wizualną, określaną mianem świadomej „poetki przyrody”. W czytaniu i komentowaniu poezji wezmą udział również: nominowany do Nagrody Literackiej Nike Karol Maliszewski, fotograf, poeta, autor esejów oraz tekstów krytycznych o sztuce Wojciech Wilczyk oraz Marcin Sendecki ? nominowany do wielu prestiżowych nagród poeta, związany w latach 80. i 90. z pismem „brulion”.

Inauguracyjny wykład „Miłosz Lecture” wygłosi prof. Tadeusz Sławek ? poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca i wykładowca uniwersytecki. Zaplanowano także trzy debaty: poświęconą intymności języków, dyskusję o micie artysty w kulturze narcyzmu i tradycyjnie już debatę poświęconą sztuce przekładu. Jak co roku w trakcie Festiwalu odbędą się warsztaty translatorskie, warsztaty krytyki literackiej, które poprowadzą Michał Nogaś, Paulina Małochleb i Justyna Sobolewska, a także poetyckie warsztaty dla dzieci. „Czy możliwe są jeszcze języki intymne?” (z udziałem Zbigniewa Mikołejki, Zbigniewa Libery i Doroty Kozickiej), „Pojedynczość w epoce narcyzmu” (z udziałem Przemysława Czaplińskiego i Romy Sendyki) oraz debata z udziałem tłumaczy tomów autorstwa gości zagranicznych tegorocznego festiwalu (wśród nich m.in. Ryszarda Krynickiego, Renaty Gorczyńskiej i Jerzego Kocha).

W ramach Festiwalu premierę będzie mieć także oparty na motywach poezji Czesława Miłosza spektakl „Po wygnaniu”, w reżyserii Tomasza Cyza, wyprodukowany przez Fundację Miasto Literatury i Teatr Nowy Proxima. Festiwal wyjdzie również poza sale i audytoria ze specjalnymi projektami zaplanowanymi w ramach pasma Off Miłosz. Szczegóły już wkrótce.

Coś dla siebie znajdą w programie także fani muzyki. Nie lada wydarzeniem będą z pewnością koncerty: formacji Julia i Nieprzyjemni z Marcinem Świetlickim oraz Pablopavo i Ludziki. Sprzedaż biletów ruszy już wkrótce.

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia