Zbliżają się Targi Książki w Warszawie. Co ciekawego przygotowano dla czytelników?

20 maja 2022

26 maja rozpoczynają się Targi Książki w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się na placu Defilad i w Pałacu Kultury i Nauki, a weźmie w nim udział ponad 500 wystawców z 13 krajów. Z publicznością na wielu scenach spotka się blisko 800 twórców, w tym aż 30 autorów z Norwegii.

Tak liczny udział norweskich autorów wynika z faktu, że kraj ten jest gościem honorowym targów. Motto literackiego wystąpienia Norwegii brzmi „Marzenie jest w nas” i pochodzi z wiersza norweskiego poety Olafa H. Hauge’a. W gronie pisarzy, którzy spotkają się czytelnikami, będą m.in.: Jørn Lier Horst, Thomas Enger, Klara Hveberg, Victoria Kielland, Bjørn F. Rørvik, Per Dybvig, Erika Fatland, Torbjørn Færøvik, Nina F. Grünfeld, Kaja Nordengen i Anne Sverdrup-Thygeson. Program obejmuje aż 50 wydarzeń odsłaniających literackie oblicze współczesnej Norwegii.

Spotkania z serii „Czas dla dzieci” i „Czas dla młodego czytelnika” będą świetną okazją, by poznać najlepszych autorów i ilustratorów z Norwegii. W wydarzeniach pt. „Czas dla planety” udział wezmą autorzy piszący o naturze, środowisku i podróżach. W bloku „Między nami” przez pryzmat literatury można będzie lepiej poznać norweskie społeczeństwo i jego aktualne problemy, a serie „Człowiek i jego tajemnice” i „Czas na kryminał” pozwolą zajrzeć w głąb ludzkiego umysłu. Program literacki Norwegii oferuje też spojrzenie w przeszłość: spotkania przybliżające sylwetki norweskich laureatów Nagrody Nobla i poświęcone II wojnie światowej w Norwegii.

Z myślą o współczesności znalazły się pozycje „Czas na poezję” obejmujące też poezję ukraińską, „Europejskie feministki Anno Domini 2022” oraz „Literatura europejska dzisiaj”. W programie jest też wiele wydarzeń dla profesjonalistów z branży wydawniczej, m.in. spotkania poświęcone przekładom, polityce literackiej w Norwegii i Polsce czy projektom bibliotecznym. Co godzinę na stoisku norweskim można będzie wziąć udział w błyskawicznym kursie językowym „Nauka norweskiego w 15 minut!”.

Poznamy bliżej autorów i wydawców z Ukrainy

Ważnym akcentem będą spotkania wokół literatury Ukrainy, która ma w programie targów szczególne miejsce. Fundacja Historia i Kultura, organizator targów, chcąc wyrazić solidarność z napadniętym przez Rosjan krajem, zaprosiła wydawców i autorów z Ukrainy, oferując im zarówno bezpłatne, narodowe stoisko, jak również znaczące miejsce w programie. Jednocześnie zgodnie z sygnowanym porozumieniem Rady Dyrektorów Międzynarodowych Targów Książki na świecie, odmówiono udziału w targach wydawcom rosyjskim, którzy od wielu lat mieli własne narodowe stoisko w Warszawie.

Na zbiorczym stoisku Ukraińskiego Instytutu Książki można będzie zapoznać się z ofertą wydawniczą blisko 35 oficyn i instytucji, a z czytelnikami spotkają się znane i cenione autorki: Oksana Zabużko – która wygłosi wykład inauguracyjny podczas oficjalnego otwarcia targów, a także Wiktoria Amelina, Tamara Duda, Lubow Jakymczuk i Kateryna Kałytko. We współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki oraz Ambasadą Ukrainy w Polsce został zorganizowany przewóz książek z Ukrainy i planowana jest ich sprzedaż w czasie targów.

Premiery, nowości literackie i najciekawsze spotkania

Targi to dobre miejsce, by spotkać ulubionych autorów, kupić ich książki i zdobyć autografy. Takich okazji będzie mnóstwo, a wśród nich warte wyróżnienia literackie premiery, takich autorów jak m.in.: Łukasz Orbitowski, Radek Rak, Wit Szostak, Mariusz Szczygieł, Victoria Kielland, Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka czy Katarzyna Tubylewicz.

Na Targach zagoszczą również: Jakub Małecki, Anna Gacek, Marta Grzywacz, Konstanty Gebert, Krystyna Kurczab-Redlich, która o Rosji będzie rozmawiać z Witoldem Szabłowskim, a także Jagoda Ratajczak, Bożena Keff i Antoni Zając, Krystyna Mirek, Katarzyna Barlińska, Monika Rutka oraz Lucjusz T. Olszewski, Łukasz Mikołajewski, Sylwia Chutnik i Magdalena Winnicka. Ważnym wydarzeniem targowym będzie czwartkowe spotkanie z Douglasem Stuartem, autorem powieści „Shuggie Bain”, najgłośniejszego światowego debiutu literackiego ostatnich lat, uhonorowanego Nagrodą Bookera w 2020 roku.

Festiwale: Kryminalna Warszawa, Komiksowa Warszawa i Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki”

Równolegle z targami odbywają się aż trzy festiwale literackie. Miłośnicy literatury kryminalnej powinni odwiedzić Festiwal Kryminalna Warszawa i spotkać się ze znakomitymi autorami tego gatunku. Na targach zagoszczą m.in.: Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Vincent V. Severski, Maciej Siembieda z powieścią „Katharsis”, Anna Kańtoch, Anna Rozenberg, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Tomasz Duszyński, Krzysztof Domaradzki, Magdalena Majcher, Gaja Grzegorzewska, Anna Górna, Izabela Janiszewska, Bartosz Szczygielski, Przemysław Żarski, Agnieszka Jeż, Julia Łapińska i Małgorzata Starosta. Festiwalowi towarzyszy konkurs o Grand Prix, którego laureatów poznamy w piątek 27 maja.

Z kolei Festiwal Komiksowa Warszawa to odrębny sektor stoisk z publikacjami i ponad 50 spotkań i warsztatów, a także interesujących wystaw. Gwiazdami tegorocznego festiwalu będą m.in.: Lene Ask, Typex, Paco Roca, Javier de Isusi, Tony Sandoval. Warto też zwrócić uwagę na polskich autorów, a wśród nich na Berenikę Kołomycką, której seria dla dzieci „Malutki lisek i wielki dzik” zaczęła się ukazywać w tym roku na rynku amerykańskim i norweskim, Jakuba Topora, którego komiks „Dziadostwo” (druga część ma właśnie premierę) jest nominowany do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Wojciecha Stefańca, który z Danielem Odiją tworzy serię komiksową „Bardo”, sprzedaną właśnie do Niderlandów. Fani komiksu będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych twórców i otrzymać rysowane dedykacje.

Dla fanów fantastyki przygotowana będzie weekendowa strefa spotkań z najpopularniejszymi autorami tego gatunku. W tym roku w strefie zagoszczą m.in.: Marta Kisiel, Katarzyna Miszczuk, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Aneta Jadowska, Jakub Ćwiek, Gaja Grzegorzewska, Magdalena Salik, Jagna Rolska i Marcin Mortka. Miłośnicy tego gatunku będą mieli szansę dowiedzieć się czegoś więcej na temat kobiecej perspektywy w fantastyce, ukraińskiej fantastyki, fantastyki przygodowej, militarnej i tej dla dzieci. Podczas targów poznamy także laureatów Nagrody „Nowej Fantastyki” 2022.

Wiele literackich atrakcji skierowanych zostanie do najmłodszych gości. Będą nowości wydawnicze i klasyka dziecięcej i młodzieżowej literatury, także spotkania z twórcami książek dziecięcych i młodzieżowych – pisarzami, tłumaczami i ilustratorami. W czwartek i piątek na grupy zorganizowane z przedszkoli i szkół czekają warsztaty i spotkania. W ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki” w weekend można się będzie wziąć udział w w wielu ciekawych wydarzeniach.

Warszawska strefa literacka i Dzień Reportażu

Elementem targów jest program miasta stołecznego „Zaczytana Warszawa” z warsztatami dla dzieci oraz spotkaniami wokół warszawskich nagród literackich. O stolicy w literaturze porozmawiają Justyna Sobolewska, Paweł Sołtys i Grzegorz Piątek. Książki dla dzieci będą tematem spotkania z Justyną Bednarek i Piotrem Sochą, a o polskim komiksie porozmawiają Karolina Szymaniak, Szymon Holcman i Dominika Węcławek.

Tegoroczne targi w Warszawie będą nie lada gratką dla miłośników literatury non-fiction. W ramach Dnia Reportażu odbędą się spotkania z finalistami i laureatem lub laureatką ustanowionej przez radę miasta Warszawy Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Z miłośnikami reportażu literackiego spotkają się autorzy książek-finalistek 13. edycji nagrody: Peter Hessler (autor książki „Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w Egipcie”), Rafał Hetman („Izbica, Izbica”), Ander Izagirre („Potosí. Góra, która zjada ludzi”), Małgorzata Gołota („Spinalonga. Wyspa trędowatych”) i Barbara Demick („Zjadanie Buddy. Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin”).

Rynek książki, czyli wydarzenia dla profesjonalistów

Goście branżowi, wydawcy, tłumacze, ilustratorzy, księgarze i bibliotekarze znajdą na majowych targach wiele spotkań, debat i warsztatów. Spotkania: o polskim czytaniu i nieczytaniu, zawodzie tłumacza, bibliotekach na przestrzeni wieków, sytuacji branży wydawniczej Ukrainy i perspektywach współpracy z rynkami Unii Europejskiej, czy o tym jak napisać książkę dla dzieci i trafić z nią pod strzechy, to tylko niektóre z bardzo wielu propozycji dla osób zawodowo związanych z rynkiem książki.

Targi potrwają do 29 maja. Wstęp będzie bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, a część wydarzeń ma być udostępna za pośrednictwem mediów społecznościowych. Więcej informacji oraz szczegółowy program znajdziecie na stronie targów: https://targiksiazkiwarszawa.pl.

[am]
fot. A. v. Z./Flickr

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia