banner ad

Zapraszamy do Krakowa na Międzynarodowy Festiwal Literacki Ha!wangarda 2016

28 września 2016

ha-wangarda-2016-plakat
6 października w Krakowie po raz kolejny rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Literacki Ha!wangarda poświęcony najciekawszym zjawiskom w literaturze eksperymentalnej. Tematem przewodnim tegorocznej odsłony imprezy są dokonania autorów wyszehradzkich.

Międzynarodowy Festiwal Literacki Ha!wangarda organizowany w Krakowie od 2010 roku to święto twórczości awangardowej, eksperymentalnej i niekonwencjonalnej. Co roku uczestnicy mają okazję poznać szeroki wybór najciekawszych zjawisk literatury cyfrowej, zobaczyć nietypowe podejścia do medium książki i poszerzyć swoje literackie horyzonty w trakcie licznych warsztatów i wykładów. Festiwal to także okazja do wymiany doświadczeń, burzliwych dyskusji i twórczych zabaw ? prawdziwe awangardowe bachanalia. Nie inaczej będzie w roku 2016.

Dla edycji wyszehradzkiej program przygotowano wspólnie z partnerami z Czech (Psi Vino) oraz Słowacji (Ars Poetica). Organizatorzy skupili się na prezentacji twórców i organizacji z Węgier, Czech, Słowacji i Polski.

W ciągu trzech intensywnych dni (6?8 października) zgłębiać będziemy bardzo odmienne, równie inspirujące i nowatorskie obszary.

Pierwszy z nich to świat niezależnych wydawnictw publikujących książki artystyczne. W centrum Krakowa w niecodziennych lokalizacjach zostanie rozmieszczona wielopunktowa wystawa, po której oprowadzać będzie kuratorka wraz z przedstawicielami wydawnictw. Wyjątkowe książki zobaczyć będzie można także w trakcie prezentacji twórców podczas wydarzeń festiwalowych.

Drugi obszar, który pragniemy przedstawić, to wyjątkowa subkultura ? demoscena. Uznani członkowie sceny z krajów Grupy Wyszehradzkiej przedstawią najciekawsze elementy historii demosceny, od początków aż po produkcje współczesne. Demoshow odbywać się będzie z realnego sprzętu, czyli m.in. komputerów Atari XL/XE, ZX Spectrum, Commodore 264. Prawdziwa gratka dla fanów lo-fi.

Wreszcie, jak co roku, sercem Ha!wangardy będą prezentacje poezji nowomedialnej, generatywnej i eksperymentalnej, performanse, czytania i pokazy w wykonaniu zarówno stałych bywalców Ha!wangardowej sceny, jak i twórców przybywających do miasta literatury po raz pierwszy.

Nie zapomniano także o części warsztatowej. Na uczestników czekają warsztaty przekładu eksperymentalnego, twórczości liberackiej, konceptualizmu oraz muzyki elektronicznej. Poprowadzą je najlepsi specjaliści w tych dziedzinach. Wśród ekscytujących wydarzeń towarzyszących m.in. projekcja filmu Sławomira Shutego „Cargo” i wykład Jaya Davida Boltera!

Szczegółowy program festiwalu oraz sylwetki zaproszonych gości znajdziecie na stronie: http://ha.art.pl/hawangarda/. Impreza odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia