Za trzy tygodnie rozpocznie się 26. Stacja Literatura. Czy to będzie ostatnia edycja festiwalu?

2 czerwca 2021

Za trzy tygodnie, dokładnie między 23 a 26 czerwca, w Stroniu Śląskim i Siennej odbędzie się 26. edycja festiwalu Stacja Literatura. Wydarzeniu przewodzi hasło „Ostatnia Stacja”. Czy to będzie oznaczać koniec festiwalu? Organizatorzy uciekają od jednoznacznej odpowiedzi.

„To ma być zaakcentowanie wyjątkowości miejsca, w którym festiwal odbywa się już po raz szósty. Tu faktycznie jest 'Ostatnia Stacja’. Dla jednych tutaj kończą się kolejowe tory. Dla nas zaczynają. Stąd symbolicznie w świat startują kolejni debiutanci, autorki i autorzy. Jeśli sądzić po ich sukcesach, nagrodach i nominacjach, dobrze do tych podróży zostali na tej Stacji przygotowani” – mówi Artur Burszta z Biura Literackiego.

Niewykluczone jednak, że hasło będzie można rozumieć dosłownie. Festiwal – w dodatku dokładnie dwadzieścia pięć lat po tym, jak odbyła się pierwsza edycja – został pozbawiony trzyletniej dotacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, dlatego przyszłość wydarzenia, za sprawą którego do polskiej literatury trafiły takie postaci, jak Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Marta Podgórnik czy Bronka Nowicka, stanęła pod znakiem zapytania.

„To na pewno nie będzie stypa” – deklarują organizatorzy. „Wręcz odwrotnie. Mamy zamiar świętować, cieszyć się z bycia razem, z tego, co udało się nam zbudować w ciągu 25 lat, a szczególnie tych ostatnich, w miejscu, gdzie jest 'Ostatnia Stacja'”.

Główne wydarzenia tegorocznej Stacji Literatura odbywać się będą tradycyjnie w Stroniu Śląskim w byłej stacji kolejowej. Zainauguruje je w czwartek 24 czerwca czytanie laureatów i laureatek ubiegłorocznego „Połowu. Poetyckich debiutów”. Kolejnym wydarzeniem będzie druga odsłona „Klasyki Europejskiej Poezji”, w ramach której tłumacze Bogusława Sochańska, Zbigniew Machej i Leszek Engelking przedstawią twórczość Mortena Nielsena, Jána Ondruša oraz Ivana Wernischa.

Ciekawie zapowiada się tegoroczny cykl „Muzyka słowa”. Czytania z premierowych książek z muzyką skomponowaną i zagraną na żywo przez Wacława Zimpla zorganizowane zostaną podczas czterech osobnych wydarzeń. W każdym z nich zaprezentuje się czwórka twórców – poetycka debiutantka lub debiutant, prozaik albo prozaiczka (w tym gronie także dwie debiutantki), autorka bądź autor mający w dorobku dwie lub więcej książek oraz poetycki mistrz albo mistrzyni. Usłyszymy m.in. Jerzego Jarniewicza, Bronkę Nowicką, Bohdana Zadurę, Joannę Mueller i Martę Sokołowską.

W tegorocznej Stacji Literatura zaplanowano dwa nowe cykle wydarzeń: „Rozmowy na torach” i „Rozmowy na koniec”. Oba odbędą się na plenerowych scenach – pierwszej ustawionej na torach byłej stacji PKP w Stroniu Śląskim, drugiej na tarasie widokowym Aparthotelu. Pierwszy cykl to rozmowy wokół książek, drugi – kończący każdy festiwalowy dzień – obejmie debaty i dyskusje. „Rozmowy na koniec” dotyczyć będą życia literackiego, tematów związanych z pisaniem oraz bieżących spraw i wydarzeń. Formuła ma sprzyjać aktywnemu udziałowi każdego, kto w ten sposób zdecyduje się spędzić kolejne festiwalowe wieczory. Nie będzie zapraszanych gości, z góry ustalanych ram rozmów. Każdy będzie mógł zabrać głos, żaden z wątków nie zostanie zamknięty, możliwy będzie powrót do nich następnego dnia.

Łącznie podczas 26. edycji Stacji Literatura zaprezentowana zostanie twórczość czterdziestki piątki twórczyń i twórców, w tym pięciu osób z zagranicy. Swoją premierę będą mieć dwadzieścia trzy książki. Zaplanowano dwadzieścia cztery wydarzenia i trzy koncerty. Odbędzie się sześćdziesiąt osiem zajęć warsztatowych w siedemnastu grupach. Szczegóły programu znajdziecie na stronie festiwalu.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia