banner ad

Za 100 dni w Opolu odbędzie się 6. edycja Festiwalu Książki

23 lutego 2022

Rozpoczynamy odliczanie do szóstej edycji największego wydarzenia literackiego w Opolu. Organizatorzy zapraszają na targi książki, spotkania autorskie, koncerty, spektakle teatralne, warsztaty i liczne czytelnicze atrakcje. Tegoroczna odsłona festiwalu odbędzie się w dniach od 3 do 5 czerwca.

W pierwszy weekend czerwca Opole będzie gościć pisarzy, osoby związane z kulturą i muzyką. Na targach książki, w których udział biorą największe polskie wydawnictwa, zaprezentowane zostaną nowości i premiery książkowe. Wydarzenie będzie miało miejsce na Placu Wolności i jak w latach poprzednich zielony park zamieni się w tętniące życiem Miasteczko Literackie.

Festiwal odbył się już pięciokrotnie i od 2016 roku pokazuje mieszkańcom Opola oraz przybyłym gościom, że warto czytać, pisać i tworzyć. Jednym z autorów, którzy regularnie biorą udział w wydarzeniu, jest Remigiusz Mróz. „Wrażenia jak zwykle niesamowite. To było moje pierwsze 'odmrożone’ spotkanie autorskie. Bardzo się cieszę, że przypadło akurat na Opole i na piątą edycje naszego festiwalu. Spotkamy się za rok!” – wspomniał Mróz podczas piątej edycji.

Łącznie we wszystkich odsłonach festiwalu udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób, miało miejsce blisko 300 spotkań autorskich, a do Opola przyjechało ponad 350 wydawnictw.

„Opole to festiwal, oczywiście festiwal książki. Polecam bardzo serdecznie i dziękuje wszystkim, którzy pojawili się na festiwalu, aby spotkać się z autorami, podpisać sobie książki, zrobić sobie zdjęcie. Czytanie jest ważne. Ja nawet nie wiem, czy czytanie nie jest najważniejsze w życiu, więc proszę czytajcie książki” – mówił podczas piątej edycji Marek Niedźwiecki.

Przygotowania do tegorocznej, szóstej odsłony festiwalu idą pełną parą. „Jesteśmy w trakcie rozmów z autorami i robimy wszystko, aby festiwalowy program był ciekawy i oryginalny. Nie zapominamy o muzycznym akcencie, dlatego jak co roku na scenie festiwalowej w Miasteczku Literackim zagrają gwiazdy polskiej muzyki. Zapraszamy do współpracy instytucje i firmy, które chciałyby się zaangażować w organizację tegorocznego wydarzenia” – mówi Judyta Gralka z Fundacji Fabryka Inspiracji PL. „Targi książki cieszą się również dużym zainteresowaniem, 80% miejsc wystawienniczych jest już zarezerwowana, zainteresowane wydawnictwa zapraszamy do kontaktu” – dodaje.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Fabryka Inspiracji PL, pomysłodawcą i inicjatorem drukarnia Opolgraf. Wydarzenie wspiera miasto Opole, a głównym partnerem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

[am]
fot. Jan Mehlich/Wikimedia Commons

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia